Завершено розслідування щодо мера Одеси та його заступників у справі на 689 млн гривень

Джерело: Центр протидії корупції

Національне антикорупційне бюро спільно зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою завершили розслідування щодо міського голови Одеси Генадія Труханова та інших посадовців Одеської міськради у справі на 689 млн грн.

За версією слідства, Труханов разом зі спільниками причетний до заволодіння активами територіальної громади Одеси та легалізації незаконних доходів.

Загалом у справі 16 підозрюваних, включно Володимиром Галантерником, якого вважають керівником злочинної організації.

Ключовими фігурантами справи є

  • мер Одеси Геннадій Труханов;
  • ексголова постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міської ради (ОМР) Василь Шкрябай;
  • ексголова земельної комісії ОМР, а нині в.о. заступника мера Олег Бриндак;
  • екскерівник департаменту комунальної власності ОМР Олексій Спектор;
  • ексзаступник керівника департаменту комунальної власності ОМР Володимир Радіонов;
  • керівник юридичного департаменту ОМР Інна Поповська;
  • помічниця Галантерника Альона Попова;
  • власники та топменеджери компанії “Будова”, зокрема її бенефіціар Дмитро Дімарський.

Підозрюваний керівник схеми Галантерник переховується від слідства за кордоном, зокрема протягом останніх років він жив у Лондоні.

Нещодавно фігурантам змінили підозри, а деяким з них повідомили про нові підозри, зокрема, за фактами отримання від Галантерника хабарів у вигляді нерухомості.

Також у виділеному із цієї справи провадженні фігурує експрокурор Одеської області Олег Жученко, який спільно з іншими особами підозрюється у незаконному заволодінні землею територіальної громади Одеси, а також в отриманні від представника компанії-забудовника хабаря у вигляді квартири. Розслідування цієї справи завершили 20 липня.

За версією слідства, схема полягала в тому, що землю в Одесі передавали в оренду на тривалі терміни наперед узгодженим забудовникам, в обхід конкурсу. За це забудовники передавали квартири, нежитлові приміщення або гроші.

Крім того, в ході розслідування встановлено факти легалізації коштів. Експертизи встановили загальний розмір шкоди у 689 млн грн.

ДОВІДКА: у 2016 році Одеська міськрада викупила в комерційної структури нежитлову нерухомість на ділянці, яку планували використати для розширення одеського кладовища.

“Незалежна оцінка” визначила ціну викупу у понад 146 млн грн, тоді як експертиза правоохоронців показала, що ціна мала становити близько 16 млн грн. Гроші, які надійшли комерційній компанії від міськради, вивели та легалізували через низку суб’єктів господарювання.

За даними слідства, загалом у 2016-2019 роках одеська громада втратила щонайменше шість земельних ділянок загальною площею 15,9 га, а також 131 млн грн, які посадовці Одеської міськради незаконно переплатили з бюджету. Загальний розмір завданої шкоди за цими епізодами, за результатами експертизи, становить 689 млн грн.

НАБУ і САП встановили, що впродовж 2016-2019 років земля ОТГ надавалась під забудову наперед визначеним компаніям поза конкурсом. Гроші, які мали б йти громаді, забудовники на підставі “понятійних договорів” сплачували злочинній організації, яка через підконтрольних людей у міськраді забезпечувала ухвалення потрібного рішення щодо оренди тієї чи іншої ділянки.

За даними слідства, члени одеської групи отримували від забудовника реальну ринкову вартість права забудови (в діапазоні 100-200 млн грн за кожну земельну ділянку), за що забезпечували йому гарантування від міськради права на забудову фактично задарма.

За три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну правоохоронці зафіксували понад 150 тисяч воєнних злочинів. Російські військові залишали за собою слід насильства всюди, куди приходили. Така кількість злочинів свідчить, що ці злочини — не випадковість, а частина цілеспрямованої політики знищення України. Українська судова система поки що не відображає масштабів і системності цих злочинів. У вироках бракує контексту — судді часто не відтворюють повної картини дій Росії проти цивільного населення України. Експертка МІПЛ з міжнародного гуманітарного права Анна Рассамахіна пояснила як це виправити й чому це критично важливо для справедливості.

Вірменський президент Ваагн Хачатурян 4 квітня підписав закон про початок вступу Вірменії до Європейського Союзу.

На засіданні 4 квітня уряд Норвегії затвердив збільшення допомоги Україні у 2025 році до 85 мільярдів крон ($7,8 млрд).

Колишньому розвіднику Роману Червінському продовжили запобіжний захід, однак частково пом’якшили його: чоловікові дозволили зняти електронний браслет, а також повернули закордонний паспорт.

Європейські союзники України та Канада закликали очільника Росії Володимира Путіна негайно відповісти на пропозицію США щодо часткового припинення вогню, яку Київ прийняв без жодних умов.