Зеленський анонсував підвищення пенсій навесні

Джерело: Володимир Зеленський/Facebook

4 лютого президент Володимир Зеленський поінформував, що вже з 1 березня у країні проіндексують пенсійні виплати. Відповідне доручення глава держави дав Кабміну.

Важливо: уже готові на весну з індексацією пенсій. Це буде з 1 березня, — повідомив Зеленський.

За його словами, попри фінансові складнощі, уряд знаходить кошти для допомоги громадянам та українським виробникам.

Окремо Зеленський повідомив про майже 13 млн заявок на програму “єПідтримка”, і майже 13 млрд гривень виплат українським сім’ям. Так, на його переконання, “кількість учасників програми доводить її потрібність і потрібність аналогічних програм прямої підтримки людей”.

Раніше на вебсайті президента України зареєстрували петицію з проханням не виплачувати українцям по 1000 гривень, що нещодавно анонсував Володимир Зеленський.

Додамо, нещодавно у Пенсійному фонді заявили про накопичення дисбалансів у пенсійній системі, котрі роблять систему несправедливою та непрозорою, і знижують як довіру до пенсійної системи, так і  мотивацію до сплати ЄСВ в суспільстві. Для виправлення ситуації вже напрацьовано три важливих законопроєкти, які мають сприяти виправленню недоліків чинного законодавства та встановленню більшої справедливості в системі пенсійного забезпечення.

Це проєкти законів щодо модернізації солідарної пенсійної системи, впровадження накопичувальних пенсій і реформи соціального страхування. Крім того, декілька важливих кроків також реалізували в Законі “Про державний бюджет”.

Зокрема, зважаючи на те, що пенсійна система має забезпечити виплату пенсій всім без виключення українцям в умовах дуже обмеженого через війну фінансового ресурсу, Законом затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які у чотири чи більше рази перевищують середню пенсію по країні, або десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Зокрема, мовиться про обмеження пенсій, які на сьогодні можуть становити 60, 80 чи навіть 100 тисяч гривень і вище.

У відомстві акцентували, що обмеження не застосовуватимуться до пенсій осіб, які сьогодні воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії РФ, починаючи з 2014 року.

Водночас, обмежуючі коефіцієнти дозволять зменшити величезну різницю між так званими “спеціальними” і загальними пенсіями.

Відповідно до ухваленої урядом постанови, до пенсій, котрі перевищують десять прожиткових мінімумів (зокрема, розмір яких визначено за рішеннями судів), застосовуватимуться понижувальні коефіцієнти.

Механізм працюватиме так, що чим вищим є розмір пенсії, тим більший коефіцієнт застосовуватиметься.

Зокрема:

  • до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів  (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
  • до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13  ПМ (30 693 грн) – 0,4
  • до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17  ПМ (40 137 грн) – 0,3
  • до частина пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21  ПМ (49 581 грн)- 0,2
  • до частина пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.

Тож диференціація розмірів пенсій залишається, однак, з урахуванням реалій воєнного часу, обмеженого фінансування і – головне – справедливості і пропорційності нарахування розмірів пенсій, в 2025 році будуть застосовуватися вищезгадані обмеження.

Звертаємо увагу, що обмеження будуть застосовуватися лише на той розмір виплати, яка не є страховою частиною пенсії (тобто для забезпечення якої не сплачувались страхові внески), а є додатковою виплатою від держави за роботу в окремих силових чи інших структурах, — пояснили у Мінсоцполітики.

У відомстві уточнили, що під дію норми підпаде близько 17,6 тис. “спеціальних” пенсіонерів.

  • В Мінсоцполітики на запит Forbes відповіли, що лише за девʼять місяців 2024 року держава витратила на спецпенсії близько 88 млрд грн. До того ж до кінця року ця сума може зрости до 120 млрд грн.
  • В Україні тепер доступне оформлення виключно електронного пенсійного посвідчення, без необхідності отримувати його у паперовому вигляді.
  • Реформа медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) не призведе до змін у виплатах пенсій з інвалідності. За словами міністерки соціальної політики Оксани Жолнович, виплати за інвалідністю продовжуватимуть нараховувати без змін.

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Державний бюджет щороку покриває витрати народних депутатів на житло та транспорт. У 2025 році загальна норма витрат на одного парламентаря становитиме 2,28 млн грн.

У Німеччині ультраправа партія “Альтернатива для Німеччини” виступає за скасування санкцій проти Росії і має намір активізувати економічну співпрацю з Москвою. Це випливає із нової передвиборчої програми АдН, представленої на офіційному сайті партії. 

ДБР завершило розслідування щодо 14 учасників злочинної організації, які створили мережу нелегальних “наркокабінетів” у Києві та Харкові. Учасники злочинної організації створили 24 так званих “наркологічних кабінети”, в яких лікарі незаконно видавали медичні рецепти на метадон, який використовують в замісній терапії наркозалежних.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.