Зеленський закликав Захід відкину вагання: «Путін ірраціональний, але боїться за життя»

Джерело: Володимир Зеленський в інтерв’ю The New York Times

Оскільки українське військо намагається відбити запеклі наступи Росії по всьому фронту, президент Володимир Зеленський закликав Сполучені Штати та Європу зробити більше для захисту країни, відкидаючи побоювання щодо ядерної ескалації.

Нещодавно Зеленський звернувся до високопосадовців США з проханням дозволити Силам оборони обстрілювати військові об’єкти на території Росії американськими ракетами та іншим озброєнням — тактиці, проти якої Сполучені Штати продовжують виступати. Він пояснив, що неможливість зробити це надало Росії “величезну перевагу” у війні, якою агресор нині користується під час нападів на північно-східні міста України.

Його коментарі були одними з найбільш рішучих звернень до Сполучених Штатів та союзників по НАТО щодо додаткової допомоги.

Зеленський зауважив, що НАТО може збивати російські ракети над Україною у межах суто оборонної тактики, що не створить ризику прямого зіткнення з російськими військами.

Тож моє запитання: у чому проблема? Чому ми не можемо їх збити? Це захист? Так. Це напад на Росію? Ви збиваєте російські літаки і вбиваєте російських пілотів? Ні. То в чому проблема втягування країн НАТО у війну?… Збивайте те, що в небі над Україною, – додав він. – І дайте нам зброю для використання проти російських військ на кордонах.

Таке пряме втручання НАТО, яке, на думку деяких аналітиків, може спровокувати Росію на дії у відповідь, спершу зустріло опір у західних столицях. Проте, Зеленський навів порівняння з тим, як Сполучені Штати та Велика Британія допомогли Ізраїлю збити шквал безпілотників і ракет з Ірану минулого місяця. На це у Білому домі відповіли: “Різні конфлікти, інший повітряний простір, інша картина загроз”.

Глава Українською держави також нагадав альянсу про необхідність забезпечити більше винищувачів F-16, а також систем ППО Patriot.

Україні потрібно більше систем Patriot, одначе, країна погодиться на будь-яку кількість, аби захистити регіони, які є ключовими для національної економіки та енергетичного сектору. Зеленський припустив, що рішення можуть ухвалити на липневому саміті НАТО у Вашингтоні.

Ви вважаєте, що це забагато для ювілейного саміту НАТО у Вашингтоні? – запитав він. – За країну, яка сьогодні бореться за свободу та демократію в усьому світі?

Відповідаючи на запитання стосовно можливих переговорів про припинення вогню, президент закликав до дипломатії, яка уникає прямих перемовин з Росією, проте, згуртовує нації за позицію України для остаточного мирного врегулювання. Зокрема мовиться про рішення щодо забезпечення експорту українського збіжжя до країн, обміну полоненими, забезпечення безпеки окупованої Запорізької АЕС та повернення викрадених росіянами українських дітей.

Зеленський сподівається, що десятки країн підтримають ініціативу на Глобальному саміті миру у Швейцарії. Він також додав, що наполягатиме на плані вступу України до НАТО.

Також очільник держави привітав нещодавні пропозиції деяких країн НАТО щодо відправлення військ для навчання або підтримки українських сил в Україні.

Однак, за його словами, лише використовуючи західне озброєння для знищення матеріально-технічних центрів в РФ та російських літаків на території Росії, Україна зможе ефективно захистити себе від ворожих нападів, зокрема на північному сході, що становить потенційну небезпеку Харкову, другому за величиною місту України.

Він пояснив, що основна причина коливань Заходу — страх ядерної ескалації — перебільшена, позаяк глава Росії Володимир Путін утримався б від використання ядерної зброї з міркувань самозбереження.

Він може бути ірраціональним, але він любить власне життя, – зазанчив Зеленський.

Також Зеленський припустив, що існує ще одна причина для коливань Заходу: деякі країни прагнуть зберегти торгові та дипломатичні зв’язки з Росією.

Усі тримають двері трохи привідчиненими, — припустив він.

Зауважимо, у лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.

Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.

Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.

Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.

Тоді як у травні глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон пообіцяв 3,7 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні  “стільки, скільки це буде потрібно”, додавши, що Лондон не заперечує проти використання зброї на території Росії.

Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав коментарі Кемерона “небезпечними”.

  • Україна активно готує свою аеродромну інфраструктуру для прийому винищувачів F-16. За словами першого заступника міністра оборони України генерал-лейтенанта Олександра Павлюка, одночасно тривають навчання льотчиків та інженерів, а також ведуться роботи з інтеграції цих багатоцільових літаків у систему Сил оборони України.
  • Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив задоволення стосовно просування у процесі передачі Україні західних винищувачів F-16.
  • США витратили на допомогу Україні менш як 3% воєнного бюджету, а ЗСУ вже знищили половину армії РФ – Ліндсі Грем.
  • Головне управління військової розвідки (ГУР) України причетне до щонайменше одного з трьох ударів по території Росії 10-11 листопада 2023 року.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.