Глава НАТО: Україна має право завдавати ударів з F-16 по військових цілях на території РФ
Джерело: Єнс Столтенберг в інтерв’ю Радіо Свобода
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.
Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.
Тож я думаю, що ми повинні слухати військових експертів саме тоді, коли ми будемо готові або коли союзники будуть готові розпочати надсилання та доставку F-16, – зазначив він. – Чим швидше, тим краще.
Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.
Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.
Але війна проти України є загарбницькою, тож Київ має право на самооборону, включно з завданням ударів по законним російським військовим цілям за межами України.
Зауважимо, очікується, що до літа цього року чотири українських льотчики завершать навчання на винищувачах F-16. За словами речниці Національної гвардії Арізони, військові розпочали підготовку на базі 162-го винищувального крила в Тусоні у середині жовтня.
Своєю чергою, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що Україна вже працює над адаптацією інфраструктури для американських винищувачів F-16.
Раніше стало відомо, що для України планують підготувати ще шість додаткових винищувачів F-16. Нідерланди загалом передадуть 24 борти.
Довідка. У грудні 2023 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Нідерланди вже ухвалили рішення стосовно підготовки перших 18 винищувачів F-16 для передачі Україні.
30 серпня 2023 року міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен повідомила, що її країна спільно Румунією домовились створити Центр тренування пілотів винищувачів F-16.
Нідерланди та Данія стали першими країнами, котрі підтримали передачу Україні винищувачів F-16 після тренувань українських пілотів. Оллонгрен зауважила, що 42 винищувачі F-16, про які раніше говорив президент України Володимир Зеленський, – це всі літаки цього класу, які є на озброєні її країни. Нідерланди спрямують всі ці винищувачі на потреби України – “невелика частина з них піде на навчання, а решта – в ЗСУ”.
- 29 січня глава уряду Денис Шмигаль провів онлайн-розмову з прем’єр-міністром Люксембургу Люком Фріденом. Сторони зокрема обговорили реалізацію спільних домовленостей та підтримку Сил оборони у межах коаліції F-16.
- В естонській розвідці вважають, що РФ остерігається отримання Україною винищувачів F-16, а тому посилила ракетні удари.
- Україна активно готує свою аеродромну інфраструктуру для прийому винищувачів F-16. За словами першого заступника міністра оборони України генерал-лейтенанта Олександра Павлюка, одночасно тривають навчання льотчиків та інженерів, а також ведуться роботи з інтеграції цих багатоцільових літаків у систему Сил оборони України.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловив задоволення стосовно просування у процесі передачі Україні західних винищувачів F-16.
13 листопада Агентство з розшуку та менеджменту активів реалізувало перші 16 картин з арештованої колекції підозрюваного у держзраді, екснардепа забороненої в Україні ОПЗЖ Віктора Медведчука через систему Прозорро.Продажі.
Україна отримає шосту систему протиповітряної оборони IRIS-T від Німеччини до кінця цього року. Про це повідомив президент Володимир Зеленський після телефонної розмови з канцлером Німеччини Олафом Шольцом.
13 листопада міністр закордонних справ Андрій Сибіга обговорив із державним секретарем США Ентоні Блінкеном ситуацію на полі бою, зокрема участь військ КНДР у повномасштабній війні, далекобійні можливості та євроатлантичні прагнення України.
Знімальний павільйон кулінарного шоу “МастерШеф” на СТБ 13 листопада зазнав значних пошкоджень унаслідок атаки Києва російськими військами.
13 листопада російські війська спробували прорвати українську оборону на Куп’янському напрямку, використовуючи чотири хвилі штурмових груп та близько 15 одиниць техніки. Українські захисники відбили атаку, знищивши бронетехніку ворога та ліквідувавши значну частину особового складу.