Зеленський запевнив, що НАБУ та САП продовжать працювати
Джерело: Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський прокоментував ситуацію довкола Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
У своєму відеозверненні від 22 липня глава держави запевнив, що обидві структури продовжать свою роботу, одна “без російських впливів”, від яких НАБУ та САП потрібно очистити.
За словами Зеленського, він вже поспілкувався як очільниками НАБУ і САП – Семеном Кривоносом та Олександром Клименком – а також з генпрокурором Русланом Кравченком та главою СБУ Василем Малюком про різні виклики.
“Звісно, що НАБУ і САП будуть працювати. І важливо, що Генеральний прокурор налаштований на те, щоб в Україні реально забезпечувалася невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону. І це те, що дійсно потрібно для України. Справи, які лежали, мають розслідуватись”.
Зеленський додав, що експосадовці, які втекли з України, роками спокійно мешкають за кордоном без жодних юридичних наслідків, що він назвав “ненормальним”.
“Немає жодного раціонального пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди “висять” роками. І немає жодного пояснення, чому росіяни досі можуть отримувати інформацію, яка їм необхідна. Важливо, щоб без росіян. Важливо, щоб була невідворотність покарання і щоб суспільство це дійсно бачило”.
Що передувало?
22 липня парламент ухвалив закон, який фактично позбавляє незалежності НАБУ – агентство, створене у 2015 році за наполяганням США та інших західних партнерів.
Відповідно до законопроєкту, генеральний прокурор, призначений президентом, отримає широкі повноваження над НАБУ та Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Зеленський, з монобільшістю у Раді, підписав закон ввечері.
На пресконференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що законопроєкт просували посадовці, проти яких веде розслідування агентство.
Ця кампанія тиску – пряма реакція на ефективність наших розслідувань, зокрема щодо високопосадовців та народних депутатів, – зазначив він. – Це рішення ставить під загрозу не лише роботу антикорупційних органів, а й євроатлантичні прагнення України.
Після неофіційної інформації про підписання закону, у містах України сотні людей зібралися на протести.
За даними “Еспресо”, у Львові протестувальники зібралися біля памʼятника Шевченка.
Як зазначає “Радіо Свобода”, мітинг також відбувається у Дніпрі. За підрахунками, на акцію зібралися приблизно сотня людей, які закликають ветувати законопроєкт №12414 щодо НАБУ і САП.
Акція проти підписання законопроєкту, що послаблює НАБУ та САП проходить і в Одесі. Біля міського саду зібралися близько пів сотні одеситів.
Згідно з інформацією місцевих ЗМІ, у Тернополі біля будівлі обласної військової адміністрації та обласної ради відбувся пікет проти ухвалених Верховною Радою змін до законодавства, які знищують незалежність антикорупційної системи в Україні.
Учасники тримали плакати з написами “Немає вибору, крім спротиву”, виступаючи проти підпорядкування антикорупційних органів Офісу генпрокурора.
У Луцьку акція пройшла на Театральному майдані. Пів сотні мітингувальників вимагали збереження незалежності НАБУ та САП. Присутні тримали плакати з написами “ВЕТО”, “Знищите НАБУ — знищите довіру” та “Руки геть від САП”, пише “Суспільне. Луцьк”.
В Івано-Франківську акція пройшла під стінами обласної адміністрації, повідомили в “Суспільному. Івано-Франківськ”.
Окрім того, у Полтаві поблизу театру імені Гоголя відбувся мирний протест проти ухвалення законопроєкту №12414. Учасники виступали проти змін, які, за їхніми словами, підривають незалежність НАБУ та САП — ключових антикорупційних органів країни, зазначили журналісти “Суспільного. Полтава”.
- Видання Finantial Times назвало “заходами проти незалежних антикорупційних органів” правки до законопроєкту №12414, який підпорядковує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) Офісу генпрокурора.
- Аналітики руху “Чесно” оприлюднили список народних депутатів, які підтримали законопроєкт №12414, із правками, які фактично обмежують незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив оновлений склад уряду, у якому тепер 21 міністр замість колишніх 26.
Заступниця міністра оборони України з питань цифровізації Катерина Черногоренко залишає посаду. Сталось це незадовго після того, як відомство очолив Денис Шмигаль.
Світлана Поваляєва, українська письменниця, поетка, журналістка, громадська діячка та мати загиблих захисників Василя та Романа Ратушних, звернулася до влади на тлі протестів проти закону, що обмежує незалежність НАБУ та САП.
Уночі 23 липня російські окупанти атакували енергетичні об’єкти АТ “Укрзалізниця” одразу у двох регіонах.
Українські правоохоронці екстрадували з Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) організаторку шахрайської схеми, яка виглядом зборів на дрони для ЗСУ завдала українцям понад 50 млн грн збитків.