Зростання домашнього насильства є прихованим фронтом війни в Україні, – Reuters

Джерело: Reuters

Після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року кількість зареєстрованих випадків домашнього насильства в Україні спочатку скоротилася. Але оскільки сім’ї повертаються у свої старі будинки або переселяються в нові, кількість випадків цього року різко зросла, згідно з раніше непублікованими даними національної поліції.

За перші п’ять місяців цього року зареєстровані випадки домашнього насильства зросли на 51% порівняно з тим же періодом 2022 року. Це більш ніж на третину вище за попередній рекорд 2020 року, який експерти пов’язували з карантинами через пандемію.

Згідно з даними, із січня по травень 2023 року поліція зареєструвала 349 355 випадків домашнього насильства, порівняно з 231 244 за той же період у 2022 році та 190 277 за перші п’ять місяців 2021 року.

ОДНА ІСТОРІЯ НАСИЛЬСТВА

Тіло 34-річної Любові Борнякової було знайдено в її будинку в місті Дніпро в січні. На тілі було 75 синців.

За словами тітки та сусідки Борнякової, її чоловік Яків Борняков останній місяць лежав у їхній квартирі після дезертирства з армії. Він напивався і неодноразово бив Борнякову протягом двох тижнів до її смерті.

Фото: Reuters

“На ній просто не залишилося живого місця. У неї побиті руки, голова, ноги, все”, — розповіла тітка Катерина Ведренцева, яка приїхала до Борнякової додому через кілька годин після її смерті в ніч на 8 січня.

Речник поліції Дніпра повідомив, що кримінальне провадження за фактом загибелі Борнякової триває, але відмовився повідомити подробиці.

Борняков дезертував з армії в листопаді. Він повернувся до Дніпра, де вдома почав розпивати алкогольні напої та бити Борнякову, яка, за словами сусідки Ольги Дмитриченко, перестала виходити з дому.

За кілька днів до смерті Борнякова планувала виїхати до Львова, але “не встигла”, — розповіла Дмитриченко: “Я їй казала: “Йди! Йди!”.

Зараз троє дітей Борнякової живуть з двоюрідною сестрою в декількох хвилинах їзди від її могили в Дніпрі.

Поліція спочатку припинила розслідування смерті Борнякової після того, як медичні експерти дійшли висновку, що вона померла від серцевої недостатності, згідно зі звітом поліціантів від 27 січня 2023 року.

Адвокат жінки Юлія Сегеда успішно оскаржила це рішення, стверджуючи, що серцевий напад був викликаний інтенсивним побиттям. У судовому документі від 28 березня йдеться про відновлення кримінального провадження за фактом смерті Борнякової.

“Якщо ми принаймні зможемо висунути звинувачення в домашньому насильстві, це буде перемогою”, — сказала Сегеда, додавши, що серед деяких суддів і поліціянтів все ще існує думка, що домашнє насильство — це приватна справа, яку має вирішувати пара.

Згідно з українським законодавством, засудження за домашнє насильство передбачає лише два роки позбавлення волі; багато порушників оштрафовані на суму від 170 до 340 гривень або покарання у вигляді громадських робіт.

Наразі родина намагається видалити прізвище чоловіка Борнякова з  надгробка жінка та замінити його на її дівоче прізвище.

“Її звати Любов Пилипенко”, — сказала Ведренцева під час нещодавнього відвідування кладовища.

Після відкриття у вересні центр допомоги в Дніпрі, яким керує уряд і Фонд ООН у галузі народонаселення (ЮНФПА) для постраждалих від домашнього насильства, станом на середину травня надав підтримку 800 людям, переважно жінкам.

З цієї кількості лише близько 35% подали скарги до поліції, за словами працівника центру. Це свідчить про те, як кажуть експерти та професіонали в цій галузі, що домашнє насильство може бути більш поширеним, ніж показують дані поліції.

Поліція Дніпра на прохання прокоментувати дані не відповіла.

Психолог Тетяна Погоріла, яка працює в центрі, розповіла, що для людей, які переселилися до Дніпра через війну, перебування в незнайомому місці робить деяких жертв домашнього насильства більш залежними від кривдників.

“Люди приїжджають, і, можливо, сім’я живе разом в одній кімнаті. Хтось знаходить роботу, а хтось ні, тому їхнє фінансове становище погіршується. Додайте це до глобальної ситуації в окрузі та занепокоєння; це посилює стрес і конфлікти”, – сказала Погоріла. 

Левченко, уповноважена з питань гендерної політики, сказала, що деякі притулки для жінок були перепрофільовані для розміщення людей, переміщених через бойові дії, а частина державного бюджету, виділеного на боротьбу з гендерним насильством, була перенаправлена ​​на витрати на оборону.

Обсяг фінансування цього року скоротився до 4,2 мільйона євро з приблизно 10 мільйонів євро у 2021 році, додала вона.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.