ЗСУ відмовились від американської тактики ведення бою – NYT

Джерело: The New York Times

За інформацією ЗМІ, українська армія відмовилась від американської тактики ведення бою та, поки що, повернулась до методів, які знає краще.

Контрнаступ українських воїнів – які були навчені та озброєні заходом – розпочався не зовсім вдало. ЗСУ загрузли на замінованих Росією полях, перебуваючи під постійним вогнем ворожої артилерії та бойових вертольотів.

Тепер українські бригади, навчені Заходом, намагаються змінити ситуацію, кажуть офіційні особи США та незалежні аналітики.

Українське військове командування змінило тактику, зосередившись на виснаженні російських військ артилерією та ракетами великої дальності замість того, щоб занурюватися в мінні поля під вогнем. На півдні країни відбувається нарощування військ, а друга хвиля сил, навчених Заходом, починає переважно невеликі атаки, щоб пробити російські лінії.

Перші результати контрнаступу ЗСУ були неоднозначними. Попри те, що українські війська відвоювали кілька сіл, масштабних досягнень – на подобі деокупації Харківщини та Херсона – не було.

Складна підготовка західних маневрів не давала українцям змоги рухатись вперед під щільним вогнем російської артилерії.

Рішення України змінити тактику є чітким сигналом того, що сподівання НАТО на значний прогрес українських формувань, озброєних новою зброєю, новою підготовкою та введенням артилерійських боєприпасів, не виправдалися, принаймні на цей час.

Це викликає питання про якість навчання, яке українці отримали від Заходу, і про те, чи була зброя на десятки мільярдів доларів, зокрема майже на 44 мільярди доларів від адміністрації Байдена, успішною для перетворення української армії на стандарти НАТО.

“Сам контрнаступ не провалився; це затягнеться на кілька місяців до осені. Можливо, проблема полягала в припущенні, що за кілька місяців навчання українські підрозділи можуть бути перетворені на бойові більше, ніж американські війська, очолюючи наступ проти добре підготовленої російської оборони, а не допомагаючи українцям боротися найкращим способом, який вони знають”, – сказав Майкл Кофман, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир, який нещодавно побував на передовій.

Президент Росії Володимир Путін все частіше сигналізує, що його стратегія полягає в тому, щоб перечекати Україну та її союзників і виграти війну, виснаживши їх.
Американські офіційні особи стурбовані тим, що повернення України до своєї старої тактики може призвести до того, що вона буде витратить боєприпаси, що може зіграти на руку Путіну та поставити Україну в невигідне становище у війні на виснаження.

Представники адміністрації Байдена сподівалися, що дев’ять бригад, навчених Заходом, чисельністю близько 36 000 військовослужбовців, покажуть, що американський спосіб ведення війни перевершує російський підхід.

У той час як у росіян жорстко централізована структура командування, американці навчили українців наділяти старших рядових повноваженнями швидкого прийняття рішень на полі бою та застосовувати загальновійськову тактику — синхронні атаки піхоти, бронетанкової техніки та артилерії.

Західні офіційні особи відстоювали цей підхід як більш ефективний, ніж дорога стратегія виснаження російських сил, що загрожує скороченням українських запасів озброєння.

Значна частина тренувань включала навчання українських військ, як йти в наступ, а не оборонятися. Протягом багатьох років українські війська працювали над оборонною тактикою, коли у 2014 році Росія почала війну на Донбасі.

Коли минулого року Росія почала своє повномасштабне вторгнення, українські війська задіяли свої оборонні операції, позбавляючи Росії швидкої перемоги, на яку вона очікувала.

Зусилля повернути свою власну територію “вимагають від них боротьби різними способами”, — заявив минулого місяця Колін Х. Кал, який нещодавно пішов у відставку з посади вищого політичного посадовця Пентагону.

Але навчені на Заході бригади пройшли лише чотири-шість тижнів загальновійськової підготовки, а підрозділи зробили кілька помилок на початку контрнаступу на початку червня, що відкинуло їх назад, за словами офіційних осіб США та аналітиків, які нещодавно побували на передовій.

За перші два тижні контрнаступу близько 20% озброєння, яке Україна відправила на поле бою, було пошкоджено або знищено, за словами офіційних осіб США та Європи. Серед них були деякі з західних бойових машин.

Військові експерти сказали, що вперше застосувати нещодавно вивчену тактику завжди буде важко, насамперед з огляду на те, що Росія обороняється, потужно обстрілюючи українців.

“Їм дали високий наказ. У них було небагато часу, щоб потренуватися на новій техніці та налагодити згуртованість підрозділів, а потім потрапили в одну з найскладніших бойових ситуацій. Вони були поставлені в неймовірно важке становище”, — сказав Роб Лі, російський військовий фахівець з Інституту досліджень зовнішньої політики у Філадельфії та колишній офіцер морської піхоти США, який також побував на передовій.

Президент України Володимир Зеленський наприкінці липня визнав, що контрнаступ ЗСУ проти окопаних російських військ просувається повільніше, ніж очікувалося.
Деякі військові експерти вважають, що Україна цілком може повернутися до американського способу ведення війни, якщо прорве оборону Росії. Але наступ важчий за захист, як Росія продемонструвала минулого року, коли відмовилася від своїх початкових планів просування до Києва.

“Я не думаю, що вони відмовляються від загальновійськової тактики. Якби вони пройшли через першу, другу чи третю лінію оборони, я думаю, ви побачите визначення загальновійськової тактики”, — сказав в інтерв’ю Філіп М. Брідлав, чотиризірковий генерал ВПС у відставці, який був верховним головнокомандувачем об’єднаних збройних сил НАТО в Європі.

Виступаючи на форумі в Аспені, Джейк Салліван, радник президента Байдена з національної безпеки, сказав, що “Україна має значну бойову силу, яку вона ще не виділила для боротьби, і вона намагається вибрати момент, щоб направити цю бойову силу на бій, коли він матиме максимальний вплив на полі бою”.

Цей момент, здавалося, настав минулого тижня, коли Україна значно активізувала свій контрнаступ двома ударами на південь, очевидно спрямованими на міста в Запорізькій області: Мелітополь поблизу Азовського моря та Бердянськ на сході Азовського узбережжя. В обох випадках українці просунулися лише на кілька кілометрів і мають пройти ще десятки.

Проте офіційні особи США заявили, що збільшення українських сил минулого тижня відбулося в той час, коли українці розчищали шляхи через деякі російські оборонні споруди та почали виснажувати російські війська та артилерію.

Західний посадовець на умовах анонімності сказав, що росіяни перенапружені та все ще відчувають проблеми з логістикою, постачанням, персоналом та озброєнням.

Генерал Брідлав погодився і сказав, що все ще очікує, що український контрнаступ поставить Росію в невигідне становище.

“Українці зараз знаходяться в такому місці, коли вони розуміють, як вони хочуть використовувати свої сили. І ми починаємо бачити, як росіяни рухаються назад, – сказав він.

Надлишок нафти на світовому ринку штовхає її ціну вниз, а разом з нею нижче встановленого порогу у $60 за барель опустилася і вартість російського сорту.

17 жовтня Україна отримала від Швейцарської агенції з розвитку та співпраці важку машину для розмінування GCS-200. Загалом впродовж року Швейцарія передасть три машини для розмінування, котрі передадуть піротехнічним підрозділам ДСНС.

Уряд Німеччини надав Силам оборони новий пакет військової допомоги. Серед іншого, Україна отримає танки Leopard, ракети до системи ППО IRIS-T SLM та гаубиці Panzerhaubitze.

Володимир Зеленський презентував українцям план перемоги України над РФ. Українці та партнери відреагували критично. 

Президенту більше не вірять та публічно критикують навіть ті, хто ще рік тому наголошував на необхідності утриматися до нашої перемоги. Поглянемо на ключові пункти плану, які розчарували українців.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко відвідав східний напрямок фронту, де передав Збройним Силам України чергову партію FPV-дронів і техніки. Політик наголосив на важливості забезпечення армії необхідними засобами для реалізації Плану перемоги.