Зустріч Шольца та Сі: У КНР запропонували чотири принципи для «відновлення миру»

Джерело: Xinhua

16 квітня, під час зустріч з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, президент Китаю Сі Цзіньпін запропонував “чотири принципи” для уникнення ескалації російсько-української війни та якнайшвидшого відновлення миру.

Сі зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, який перебував у Пекіні, і під час переговорів обидва лідери обмінялися думками щодо повномасштабної війни РФ проти України.

Зазначається, що Китай і Німеччина зобов’язуються дотримуватися цілей і принципів Статуту ООН, виступати проти використання ядерної зброї або нападів на мирні ядерні об’єкти, належно розв’язувати міжнародні проблеми продовольчої безпеки та дотримуватись міжнародного гуманітарного права.

Своєю чергою, вкотре назвавши повномасштабну війну “кризою”, Сі акцентував, що в нинішній ситуації, аби запобігти виходу “конфлікту з-під контролю”, усі сторони повинні працювати разом, щоб якомога швидше відновити мир.

З цією метою він запропонував чотири принципи:

  • Зосередитися на загальній ситуації миру та стабільності, а не шукати егоїстичних інтересів.
  • Охолоджувати ситуацію, а “не підливати масла у вогонь”.
  • Створити умови для відновлення миру та уникати подальшого загострення.
  • Зменшити негативний вплив на світову економіку та не підривати стабільність глобальних промислових і постачальницьких ланцюгів.

Глава КНР вкотре наголосив, що Китай заохочує та підтримує всі зусилля, які сприяють “мирному вирішенню кризи”, а також підтримує скликання міжнародної мирної конференції з “рівноправною участю всіх сторін”.

Вже 16-17 червня Швейцарія планує провести український Саміт миру. У ній можуть взяти участь Індія, Бразилія, Південна Африка та Саудівська Аравія, ключовою невизначеністю залишається позиція Китаю.

Союзники України вважають присутність Китаю важливою для успіху зустрічі, враховуючи вплив, який Пекін має на Москву.

Швейцарія планує провести мирну конференцію в середині червня. За даними агентства, у заході візьмуть участь від 80 до 100 країн. Зокрема очікується присутність представників Індії, Бразилії, Південної Африки та Саудівської Аравії.

Кілька країн наполягали на тому, аби РФ взяла участь у зустрічі. Проте, Київ спочатку планує отримати згоду щодо ключових принципів, які сформують основу майбутнього врегулювання, перш ніж починати переговори з Москвою.

Речник МЗС Швейцарії повідомив, що дата та місце проведення конференції ще не визначені.

6 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії.

Раніше стало відомо, що китайська сторона розглядає участь в українському Саміті миру у Швейцарії та виступає “за сприяння мирним переговорам”.

Посол КНР у Швейцарії Ван Шіхтінг зазначив, що країна “уважно стежить за планами щодо переговорів”.

За словами Шіхтінга, усі сторони мають “працювати над припиненням війни”. Він також застеріг від “погіршення ситуації або навіть виходу з-під контролю”. Відповідаючи на запитання стосовно військової допомоги РФ, посол заявив, що “КНР не продає летальну зброю сторонам конфлікту”.

Нещодавно глава МЗС Китаю Ван І заявив, що Пекін пропонує провести міжнародну конференцію для врегулювання, як він назвав “кризи” в Україні.

Китайський міністр зазначив, що Китай підтримує скликання міжнародної мирної конференції, на яку погодяться і Україна, і Росія, в якій усі сторони братимуть участь на “рівних правах і матимуть можливість неупереджено та чесно обговорити всі мирні плани”.

Зауважимо, після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.

У своєму звіті Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що спеціальний представник Лі Хуей і заступник міністра закордонних справ РФ Михайло Галузін погодилися, що переговори є єдиним способом припинити бойові дії.

Китай готовий “продовжувати свої зусилля щодо сприяння мирним переговорам, виступати посередником і досягати консенсусу між Росією, Україною та іншими відповідними сторонами, а також сприяти остаточному політичному врегулюванню”, заявило відомство в зачитуванні підсумків зустрічі.

У Китаї 28 лютого, повідомили, що спеціальний представник КНР у справах Євразії Лі Хуей відвідає Росію, Україну та штаб-квартиру Європейського Союзу для переговорів щодо російсько-української війни.

Китай також заявив, що “найневідкладніше на цей момент — відновити мир”.

Раніше постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.

Варто зазначити, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.

Своєю чергою, в Інституті вивчення війни (ISW) застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію станом на 22:00 23 червня. З початку доби відбулося 116 бойових зіткнень. Ворог концентрував свої зусилля на Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони знають про плани ворога та роблять все, щоб їх зірвати.

23 червня глава Міноборони Чехії Яна Чернохова повідомила, що перші снаряди, закуплені в межах чеської ініціативи, передадуть Україні вже наприкінці червня.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Станом на 23 червня російські війська намагаються закріпитися на західних околицях села Новоолександрівка на Донеччині. Сили Оборони України проводять ураження живої сили, щоб зупинити подальше просування ворога.

Інтереси безпеки Німеччини та Європи безпосередньо торкаються війни Росії проти України, заявив міністр економіки ФРН Роберт Габек у Пекіні на зустрічі з головою Національної комісії з розвитку та реформ (NDRC) Чженом Шаньцзе. Також сторони обговорювали й висновки Єврокомісії щодо можливого введення тарифів на китайські електромобілі.