Звільнені з полону українські захисники матимуть право на демобілізацію – омбудсман

Джерело: Дмитро Лубінець/Telegram

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець зауважив на законодавчій нормі, що міститься у нещодавно підписаному президентом законі про мобілізацію. Відтепер звільнені з російського полону оборонці матимуть право на демобілізацію.

Так, відповідно до норм Женевських конвенцій та рекомендацій Офісу омбудсмана, новий закон про мобілізацію містить норму, яка передбачає, що звільнені з російського полону українські Захисники та Захисниці мають право на демобілізацію.

Нещодавно Закон підписав президент Володимир Зеленський. З 18 травня, коли закон набере чинності, усі повернуті військовослужбовці матимуть право вибору:

  • брати додаткову відпустку для реабілітації, тривалістю у 90 днів;
  • звільнитися з військової служби.

Окрім того, ті військовослужбовці, котрі були звільнені у запас і які також перебували у полоні, можуть бути призвані на військову службу виключно за згодою.

Переконаний, що ставлення нашої держави до тих Захисників і Захисниць, котрі пройшли неосяжні муки у ворожому полоні, має бути відповідним! Шануймо тих, хто оберігає нашу країну та кожного з нас! – наголосив Лубінець.

Зауважимо, 11 квітня, народні обранці у другому читанні ухвалили проєкт закону про мобілізацію в Україні. Перед голосування за законопроєкт нардепи, 227 голосами, прийняли правку про виключення з законопроєкту норми про демобілізацію.

Натомість речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін повідомив, що демобілізаційні норми будуть розглянуті в окремому законопроєкті, який Генеральний штаб і Міністерство оборони почнуть розробляти найближчим часом.

Однак, мережа вибухнула обуренням через те, що із законопроєкту прибрали норму про демобілізацію військовослужбовців через 36 місяців (3 роки) служби.

Вже 16 квітня Володимир Зеленський підписав проєкт закону щодо мобілізації під номером 10449.

Читайте також: Закон про мобілізацію: алгоритм дій, відповідальність, обов’язки, підстави для відстрочки

У розвідці США вважають, що президент Росії Володимир Путін сприймає війну в Україні як екзистенційну боротьбу проти Заходу. Він впевнений у своїй перемозі та готовий вести бойові дії щонайменше до кінця 2025 року. Про це йдеться у щорічному звіті “Оцінка глобальних загроз — 2025”, підготовленому Управлінням воєнної розвідки США (DIA) для Конгресу станом на 11 травня 2025 року.

Аналітики проєкту DeepState оновили мапу бойових дій на Сумщині. Наразі 62,6 км² території області позначені як окуповані.

У ніч на 18 травня російські війська здійснили масовану атаку безпілотниками по Київській області. Один із дронів влучив у приватний будинок, де мешкала родина 4-річного Марка. Унаслідок удару загинула його мама, яка кинулася на сина, щоб захистити.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва передасть Україні документ щодо врегулювання війни після завершення обміну військовополоненими у форматі “1000 на 1000”.

З початку 2025 року російські атаки в Україні призвели до більшої кількості загиблих і поранених серед цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.