Звільнення Залужного може зіграти на користь Росії – WP

Джерело: The Washington Post

За даними ЗМІ президент України Володимир Зеленський вважає, що зміна Головнокомандувача ЗСУ допоможе забезпечити оновлення у війні. Водночас негативна реакція на ймовірне звільнення Валерія Залужного може призвести до зворотніх наслідків та стати корисною для Кремля.

Один з військових високопосадовців України на умовах анонімності повідомив видання, що звільнення генерала Залужного буде виграшним лише для Росії.

Він додав, що ситуацію з ймовірним звільненням Головнокомандувача ЗСУ ніхто не пояснює, що лише посилює негативну реакцію.

“Треба було підготувати людей, тому що Залужний користується великою повагою — не тільки серед солдатів, а й серед цивільних”, – наголосив він.

Інший український високопосадовець, який знайомий з деталями розмови Зеленського та Залужного повідомив, що на зустрічі 29 січня Головнокомандувач пояснив президенту, з якими викликами зіштовхнеться його наступник.

Зокрема Залужний наголосив, що новому Головнокомандувачу також знадобиться збільшення чисельності армії, щоб протистояти Росії, яка планує мобілізувати 400 000 осіб. Також він додав, що ЗСУ навіть з новим командуванням потрібно буде більше зброї, боєприпасів та техніки.

Він також пояснив Зеленському, що швидке покращення позицій України на фронті малоймовірне.

Джерело додало, що Залужний не був злий через рішення щодо звільнення, оскільки між ним та Зеленським давно зіпсувались стосунки. Американські та українські офіційні особи повідомили, що Залужний та Зеленський перестали довіряти один одному.

Попри те, що офіційно про звільнення Залужного, за даними джерел, мали б повідомити до кінця поточного тижня, все ще залишаються шанси, що Зеленський змінить своє рішення.

За даними WP, найбільше розбіжностей у генерала та президента викликає питання мобілізації. Залужний наголошує на необхідності близько 500 000 нових бійців, тоді як Зеленський – проти. Президент своє рішення аргументує нестачею коштів для такої мобілізації.

Та військове командування України наголошує, що вимога Залужного щодо збільшення армії відповідає потребам.

“Людей дійсно не вистачає. Навіть якщо це просто оборонні дії, все одно постійно є втрати. Хтось захворів, хтось звільнився за станом здоров’я або когось перевели в тил. Тож охочих сидіти на фактичній лінії фронту стає все менше”, – сказав майор, який командує підрозділом на сході України.

За даними WP, новим Головнокомандувачем найімовірніше стане особа, яка більш близька та лояльна до Зеленського.

“Залужний, хоч і харизматичний, мав репутацію сміливої ​​людини, яка не боїться висловлювати свою думку. Це призвело до випадкових суперечок із його західними колегами, включно з генералом Марком А. Міллі, колишнім головою Об’єднаного комітету начальників штабів, хоча загалом вони мали тісні стосунки й у певні періоди спілкувалися кілька разів на тиждень. Однак офіційні особи США давно відчували напруженість і недовіру між Зеленським і Залужним — частково через те, що президент підозрював, що його військовий начальник має політичні амбіції”, – мовиться у статті.

У виданні додали, що Зеленський вже давно був незадоволений Валерієм Залужним та з минулого року почав проводити кроки, аби показати, хто головний.

Зокрема у серпні було звільнено всіх керівників обласних військкоматів, що викликало негативну реакцію Головнокомандувача.

“Основною причиною для звільнення Зеленського Залужного стала необхідність оновлення. Але багато хто в Україні вважає цю зміну кроком назад — ознакою внутрішньої політичної боротьби, яка була фірмовим знаком Києва до того, як повномасштабне вторгнення Росії об’єднало країну”, – зазначили у виданні.

ДОВІДКА: надвечір 29 січня низка Telegram-каналів, деякі українські політики та ЗМІ поширили інформацію про нібито звільнення президентом Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Згодом в ОП спростували чутки. Тоді як глава держави Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні не згадав про жодні кадрові зміни.

Згодом у пресслужбі Міноборони опублікували заяву, у якій зазначили: “Шановні журналісти, одразу відповідаємо всім: Ні, це не правда”. Користувачі припустили, що мовилося саме про спростування інформації про нібито звільнення головнокомандувача ЗСУ.

Своєю чергою, президент Володимир Зеленський у традиційному вечірньому зверненні розповів про нараду з премʼєр-міністром Денисом Шмигалем. Наголосив, що “продуктивність із кожним сусідом в Євросоюзі потрібна”. А також висловив вдячність “усім у світі, хто допомагає”.

Натомість глава держави не згадав про жодні кадрові зміни.

Станом на 19:30 джерела УП в ОП також не підтвердили поширену інформацію. Прессекретар президента Сергій Никифоров запевнив, що Володимир Зеленський не звільняв Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного. Так, на запитання журналістів, чи звільняв президент Залужного, прессекретар відповів “точно ні”.

Попри заперечення Офісу президента, видання Financial Times зазначило, що Зеленський не полишив наміру звільнити Залужного.

Водночас у NYT зауважили, що звільнення Головнокомандувача Валерія Залужного може стати гострою політичною проблемою для Володимира Зеленського, оскільки генерал має доволі високий рейтинг довіри серед українців.

За даними The Washington Post, президент України Володимир Зеленський, найімовірніше, звільнить Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Одна з причин – розбіжності щодо мобілізації.

За даними CNN вже протягом кількох днів президент України Володимир Зеленський офіційно оголосить про звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Причина – різні погляди щодо російсько-української війни.

За даними Bild, Володимир Зеленський справді намагався усунути Валерія Залужного з посади Головнокомандувача ЗСУ, однак проти виступили глава ГУР Кирило Буданов та командувач Сухопутних військ Олександр Сирський.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що професора, котрий неетично висловився стосовно українських жінок, повинні перевірити компетентні органи. Омбудсман вже підготував відповідні листи.

Державний департамент США рекомендував американським громадянам, котрі перебувають у Білорусі, “негайно виїхати” з країни, а тим, хто збирався відвідати республіку, відмовитися від поїздки.

Розвідка США з’ясувала, що пропозиція направити північнокорейських військових для участі у бойових діях проти України надійшла від Пхеньяну, а не від Москви.

Коли в інформаційному просторі з’являється згадка про “безвісти зниклих” – нерідко у суспільства це асоціюється…

Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський, критикуючи поїздку прем’єра Словаччини Роберта Фіцо до президента РФ Володимира Путіна, наголосив, що раніше саме Чехія вирішила відмовитися від постачань російського газу.