Звільнення Залужного може стати гострою політичною проблемою Зеленського – NYT

Джерело: The NewYork Times

Спекуляції щодо ймовірного звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного президентом Володимиром Зеленським поглинули Україну небезпечний момент війни.

Цього тижня в політичних і військових колах, ЗМІ та в інтернеті вирували припущення про те, що Зеленський звільнив генерала Валерія Залужного.

Чутки стали такими масштабними, що в Офісі президента публічно прокоментували їх, заперечивши звільнення Головнокомандувача.

Однак коротка відповідь речника президента Сергія Никифорова лише спровокувала ще більше здогадок щодо майбутнього Залужного.

Колишній високопосадовець України заявив, що Валерія Залужного дійсно хотіли звільнити, однак через те, що новина завчасно просочилась до ЗМІ звільнення “гальмують”.

Один з українських нардепів також повідомив, що звільнення дійсно обговорювалось, проте не було ухвалено, оскільки не знайшлось негайної заміни на місце Головнокомандувача ЗСУ.

Усунення генерала Залужного також може призвести до гострої політичної проблеми для Зеленського. У деяких опитуваннях громадської думки генерал зараз є більш популярним, ніж президент, і його звільнення дехто розцінить як спробу усунути політичного конкурента.

Діяльність генерала Залужного була під сумнівом, оскільки восени стало ясно, що контрнаступ України на півдні країни провалився.

П’ятий президент України Петро Порошенко був одним із багатьох відомих політиків, які швидко зреагували на чутки.

Захищаючи генерала Залужного, він сказав, що воєначальник став уособленням єдності, необхідної всій країні протягом двох років жорстоких боїв, щоб врятувати націю від російського поневолення.

Рішення про його звільнення не було б мотивоване військовими та стратегічними міркуваннями, сказав він під час поїздки до Брюсселя, додавши, що “воно базується на емоціях і ревнощах”.

Члени українського парламенту заявили, що плутанина на вищому рівні вже розповсюдилася в українській армії, що впливає на моральний стан рядового складу та роботу старших офіцерів із колегами з союзних збройних сил. Існує невизначеність щодо того, чи підтримуються накази генерала Залужного президентом, що підриває довіру до командування.

Уздовж лінії фронту, де українці щодня ведуть інтенсивні кровопролитні бої, деякі солдати скаржилися на події.

“Залужний користується дуже високим авторитетом в армії”, — сказав підполковник Павло Величко, який служить у 101-й бригаді територіальної оборони України.

За його словами, звільнення генерала стане сигналом для командирів усіх рангів: незалежно від того, наскільки добре ви виконуєте свою роботу, вас можуть усунути без причини.
Конфлікт між військовим і цивільним керівництвом України був частиною основної дискусії в Києві протягом кількох місяців, як і припущення щодо зміни військового керівництва.

У військових колах не зробили багато, щоб розвіяти повідомлення про напругу. У той час, як Зеленський і Залужний з’являлися разом на фотосесіях і влаштовували заходи, вони все ж ніколи не виступали спільно зі зверненнями до нації у значущий спосіб.

Холодні стосунки та відсутність будь-яких пояснень статусу генерала стали проблемами самі по собі, вважає народний депутат від партії “Європейська солідарність” Володимир Ар’єв. Це було нехарактерно для Зеленського, колишнього актора, якого часто хвалять за його навички спілкування, сказав він.

“Відсутність спілкування дорівнює підтвердженню проблеми”, – зазначив нардеп.

Напруга між президентом і його старшим генералом виникли, переважно за лаштунками, адже після повномасштабного вторгення популярність Залужного стрімко зросла завдяки воєнним перемогам. Серед українських політологів генерал розглядається як вірогідний суперник Зеленському, коли вибори, зупинені через воєнний стан, відбудуться.

Розкол поглибився минулої осені, коли генерал Залужний опублікував есе, в якому оголосив, що бої зайшли в глухий кут, що суперечить обнадійливим твердженням Зеленського про прогрес.

Нещодавно вони публічно розійшлися в думці про те, чи має цивільне, чи військове керівництво нести відповідальність за план призову півмільйона осіб для поповнення армії.

Законопроєкт, швидше за все, буде непопулярним і зашкодить лідерам, які з ним найбільше пов’язані, відзначають українські коментатори.

Тертя між цивільним і військовим керівництвом були основною частиною багатьох воєн. Президент США Авраам Лінкольн звільнив свого командувача Потомакською армією генерала Джорджа Б. Макклеллана під час громадянської війни, а під час Корейської війни президент Трумен звільнив генерала Дугласа Макартура. Але те, як відбуваються військові зміни, часто має вирішальне значення для того, як вони сприймаються.

Якщо будь-який крок щодо заміни генерала розглядатиметься як суто політична, а не військова необхідність, Зеленський може зіткнутися з негативною реакцією не лише серед опозиційних політиків, але й серед громадськості, яка, за результатами опитувань, найбільше поважає генерала Залужного.

  • Фахівці ISW зауважили, що російські пропагандисти використовують чутки про нібито відставку Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного для своїх інформаційних операцій.
  • За даними Financial Times, президент України Володимир Зеленський не полишив наміру відправити Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного у відставку.

Президент Польщі Анджей Дуда навмисно не з’явився на груповому фото з іншими лідерами під час кліматичного саміту в Баку. Глава держави не захотів фотографуватися з білоруським лідером Олександром Лукашенком.

Заступник голови МЗС Леонід Тимченко повідомив, що в Україні станом на 12 листопада офіційно зареєстровані 53 868 осіб, котрі вважаються зниклими безвісти за особливих обставин.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 12 листопада. З початку доби на цей час зафіксовано 156 бойових зіткнень.

Російський президент Володимир Путін відмовився відвідувати саміт G20 у Бразилії 18-19 листопада, заявив російський посол Марат Бєрдиєв.

12 листопада міністр фінансів Сергій Марченко та глава зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо підписали Рамкову угоду щодо проєктів, котрі фінансуються за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду. У межах угоди на 2025 рік заплановане надання кредитів на суму до 50 млн євро.