16 років тому Росія здійснила повномасштабне військове вторгнення в Грузію
Джерело: Букви
8 серпня 2008 року Росія розпочала широкомасштабну війну проти Грузії.
У Грузії існували два сепаратистських регіони, Південна Осетія та Абхазія, які після розпаду СРСР мали обмежену автономію, а згодом заявили про свою незалежність, але фактично контролюються підтримуваними Росією сепаратистами.
Після приходу до влади Михайла Саакашвілі в Грузії у 2004 році, країна взяла курс на реформу і інтеграцію з Західним світом, зокрема в НАТО, що викликало занепокоєння Росії.
Відтак у серпні 2008 року грузинський уряд розпочав військову операцію для відновлення контролю над Південною Осетією, де відзначалася ескалація насильства між грузинськими силами і сепаратистами.
Після початку грузинської операції Росія розпочала масштабне вторгнення, увійшовши в Південну Осетію та Абхазію. Російські війська здійснили повітряні удари по території Грузії, включаючи бомбардування столиці Тбілісі та стратегічних об’єктів.
Західні країни і міжнародні організації, зокрема Європейський Союз і США, засудили військові дії Росії. Однак реакція була переважно обмеженою санкціями і дипломатичними заходами, без прямого військового втручання.
Війна завершилася підписанням мирної угоди 12 серпня 2008 року, підписаної під егідою Франції, яка тоді головувала в Європейському Союзі. Угода передбачала припинення вогню, виведення військ та міжнародний моніторинг ситуації.
Через кілька днів після закінчення бойових дій, 26 серпня 2008 року, Росія визнала незалежність Південної Осетії та Абхазії. Це рішення засудили більшість країн світу, які підтримали територіальну цілісність Грузії. Росія також розгорнула свої війська в обох регіонах.
Відносини між РФ та Грузією й досі залишаються напруженими.
- Повномасштабне вторгнення Росії в Україну розділило східну Європу. Деякі країни наблизились до Євросоюзу, тоді як інші, зокрема Грузія, обирають російський шлях до авторитаризму.
- У Грузії, на площі Європи у Тбілісі, пройшов багатотисячний мітинг проти закону про “іноагентів”.
- 28 липня група опозиційних депутатів парламенту Грузії скерувала до Конституційного суду конституційну скаргу стосовно закону “про прозорість іноземного впливу”.
Поки США й міжнародна спільнота стежать за наслідками нещодавньої ескалації між Іраном та Ізраїлем, Володимир Путін, не гаючи часу, активізував бойові дії в Україні.
Кримськотатарський громадянський журналіст Осман Арифмеметов, якого утримують у російському ув’язненні, схуд на 22 кілограми. Про це повідомила його мати Емдіє Арифмеметова, слова якої наводить кримська правозахисниця Лутфіє Зудієва.
У вівторок, 2 липня, в столиці та області зберігатиметься помірно тепла та здебільшого суха погода. За даними Укргідрометцентру, очікується хмарність із проясненнями. У Києві – без опадів, на Київщині вдень місцями можливий короткочасний дощ.
Духовний лідер тибетських буддистів Далай-лама планує зробити письмову заяву щодо своєї можливої реінкарнації. Перед цим у середу вранці він зустрінеться з 11 старшими ченцями – главами буддійських шкіл, які вже прибули до північноіндійського міста Дхарамсала, де проживає сам Далай-лама у вигнанні.
Станом на ранок 2 липня 2025 року загальні бойові втрати армії РФ в Україні склали близько 1 мільйона 22 тисяч особового складу. За минулу добу ЗСУ ліквідували ще щонайменше 1110 окупантів.