26 березня – День національної гвардії України
Джерело: Букви
26 березня в Україні – День національної гвардії. Цьогоріч виповнюється 10 років з її дня створення.
Формування Нацгвардії в Україні розпочалось у 1991 році на базі колишніх підрозділів внутрішніх військ МВС СРСР.
У 1999 році Нацгвардія перейшла у підпорядкування Міноборони України, та вже наступного року була повністю розформована.
Відродження української Нацгвардії відбулось лише у 2014 році. Тоді, 13 березня, відповідний закон про створення НГУ було ухвалено українським парламентом.
Згідно з документом, Нацгвардія входить у структуру МВС. Максимально допустима кількість військовослужбовців, що можуть перебувати у складі Нацгвардії становить 60 тисяч осіб.
До складу НГУ тоді увійшли перші добровольчі батальйони. Зокрема 500 бійців Самооборони Майдану вже 14 березня відправились до навчального центру Нацгвардії під Києвом.
5 квітня 2014 року цей перший добровольчий батальйон оперативного призначення Нацгвардії склав присягу, а 15 квітня заступив на бойове чергування в районі Слов’янська, захопленого російськими проксі.
Восени 2014 року у складі Нацгвардії діяло вже чотири добровольчих батальйони: 1-й імені генерала Кульчицького, Донбас, Крук та Азов.
Від 2014 року бійці НГУ, разом з іншими формування Сил оборони захищають Україну від російського вторгнення.
Зокрема нацгвардійці допомагали у звільненні Харківської ОДА, вели оборонні бої за Слов’янськ, звільняли інші населені пункти в районі АТО, серед яких Попасна, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, обороняли Маріуполь.
У 2019-2020 роках нацгвардійці тримали оборону в районі Світлодарської дуги.
Після повномасштабного вторгнення РФ бійці Нацгвардії обороняли і звільняли Київщину, Чернігівщину, Сумщину. Вели бої на сході, обороняючи Рубіжне, Сєвєродонецьк, Бахмут. Брали участь в успішному контрнаступі на Харківщині та деокупації Херсонщини.
Нацгвардійці, зокрема бійці підрозділу НГУ “Азов” обороняли Маріуполь та “Азовсталь”. Опинившись в оточенні російських окупаційних військ вони, разом з іншими військовими та правоохоронними формуваннями гарнізону, 86 днів тримали оборону міста у надскладних умовах, із них 82 дні – в умовах повного оточення.
За цей час вони знищили численну кількість ворожої бронетехніки та військових РФ, зокрема й еліту підрозділів російського ГРУ.
Окрім боротьби на фронті Нацгвардія виконує низку інших завдань, зокрема охорона громадського порядку, органів влади, важливих державних об’єктів та критичної інфраструктури, дипломатичних представництв іноземних держав, конвоювання підсудних та військовополонених.
За 10 років існування НГУ понад 9000 її військовослужбовців відзначено державними нагородами України, 48 військовослужбовцям надано звання Героя України. Серед них – генерал-майор Сергій Кульчицький, який був першим гвардійцем і першим генералом, якому надано це найвище звання (посмертно).
Водночас наймолодшим Героєм України став солдат-гвардієць Роман Гломба, якого прозвали Запорізьким месником за встановлений бойовий рекорд: з переносного зенітного комплексу “Ігла” він збив 7 ворожих літаків і ракету. На момент присвоєння звання Героя України у 2022-му йому було лише 19 років.
- 25 березня відзначається День Служби безпеки України (СБУ).
У неділю, 24 листопада, в Румунії проходить перший тур президентських виборів. Виборчі дільниці працюватимуть до 21:00.
Триває 1005-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 730 тисяч осіб.
У Борисполі, що на Київщині, чоловік зателефонував на лінію “102”, бо “хотів випити чаю з поліціянтами”.
Новообраний президент США Дональд Трамп висунув на пост міністра сільського господарства Брук Роллінз – засновницю та президентку America First Policy Institute.
Прикордонники Львівського загону спільно з працівниками митниці у пункті пропуску “Краківець” на кордоні з Польщею вилучили у чоловіка колекційні монети.