30 квітня – День прикордонника України
Джерело: Букви
30 квітня в Україні відзначають День прикордонника.
У часи СРСР прикордонників вшановували 28 травня. У 1992 році, коли Україна вже була незалежною державою, указом президента День прикордонників перенесли на 4 листопада.
Дата не змінювалась до 2003 року поки другий президент України Леонід Кучма своїм указом не повернув радянську дату вшанування прикордонників -28 травня.
Водночас п’ятий президент України Петро Порошенко у 2018 році підписав указ про перенесення Дня прикордонника на 30 квітня. Ця дата присвячена подіям кінця квітня 1918 року, коли донецька група Армії УНР під командуванням полковника Володимира Сікевича, звільнивши велику частину Донбасу, вийшла на міжнародно визнаний кордон Української Народної Республіки з Російською Радянською Федеративною Соціалістичною Республікою і Всевеликим Військом Донським.
Робота прикордонників полягає у наступному:
- охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах
- пропуск крізь державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення
- ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності
- участь у боротьбі з організованою злочинністю й протидія незаконній міграції
- участь у здійсненні державної охорони місць постійного і тимчасового перебування президента та інших посадових осіб
- охорона дипломатичних установ України за кордоном
Від 2014 року охоронці українського кордону беруть участь у боротьбі з російським агресором. Вони були одними з перших, хто зустрічав ворога і у 2022 році, коли Росія почала повномасштабне вторгнення.
- 26 березня в Україні – День національної гвардії. Цьогоріч виповнюється 10 років з її дня створення.
- 25 березня відзначається День Служби безпеки України (СБУ).
Глава Росії Володимир Путін заявив, що готовий розглянути пропозицію України щодо припинення ударів по цивільній інфраструктурі. За його словами, це питання потребує “ретельного аналізу і, можливо, двостороннього обговорення”.
Європейська програма військової допомоги в Україні передбачає нарощування вкладень у місцеве виробництво озброєнь. Це вигідніше, кажуть європейські та українські посадовці, аніж постачати західну зброю Києву.
19 квітня Повітряні Сили Збройних Сил України завдали успішного удару по місцю, з якого здійснювався запуск ударних БпЛА росіян у районі населеного пункту Тьоткіно Курської області. Інформацію про чергові втрати РФ офіційно підтвердили у Генштабі.
24 квітня на Майдані Незалежності родичі важкопоранених військовополонених, які вижили після теракту в Оленівці, розпочнуть безстрокове голодування. Це — вимушений крок, на який вони йдуть після майже трьох років очікування і мовчання з боку влади. Організатори акції Анастасія Гондюл і Ганна Лобова.
Науковці з Оксфордського університету знайшли нові докази, які можуть змінити наше розуміння формування Землі та походження води на ній. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Icarus, рання Земля могла містити більше водню, ніж вважалося раніше, — і це кидає виклик усталеній гіпотезі про “суху” планету, яка зволожилась завдяки астероїдним ударам.