4 квітня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
4 квітня відзначають День створення НАТО, Всесвітній день моркви, День вебмайстра, Міжнародний день бродячих тварин, Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки і допомоги в діяльності, пов’язаної з розмінуванням, Всесвітній день щура та День вітаміну С. Християни сьогодні вшановують преподобного Іосифа Піснописця.
День створення НАТО: North Atlantic Treaty Organization, NATO або НАТО – Організація Північноатлантичного договору, Північноатлантичний Альянс, був заснований 4 квітня 1949 року у США з метою захисту миру і стабільності. Основною загрозою на той момент для Європи і решти цивілізованого світу був Радянський Союз.
Всесвітній день моркви: відзначається з 2003 року. Мета святкування – засвідчити її користь для здоров’я. Морква – абсолютний чемпіон серед овочів за вмістом вітаміну А. 100 г моркви забезпечить 104% рекомендованої добової дози цього вітаміну.
День вебмайстра: професійне свято програмістів, дизайнерів, SEO-спеціалістів і всіх, хто забезпечує стабільну роботу вебресурсів. Дата обрана невипадково — код помилки 404 (Not Found) знайомий кожному, хто працює з сайтами, тому 4.04 стало символічним днем для вебмайстрів.
Міжнародний день бродячих тварин: безпритульні тварини зазнають численних труднощів: відсутність їжі, медичної допомоги, тепла і безпеки. Вони можуть страждати від хвороб, травм і навіть насильства. Міжнародний день бродячих тварин націлений на підвищення усвідомленості про ці проблеми та заохочення до відповідальності, що включає стерилізацію, кастрацію та підтримку притулків для тварин.
Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки і допомоги в діяльності, пов’язаної з розмінуванням: запроваджений ООН 2005 року з метою привернути увагу до небезпеки мін, що залишаються в землі після збройних конфліктів, та важливості їх нейтралізації.
Всесвітній день щура: свято допомагає позбутися стереотипів, які часто пов’язують щурів з брудом та хворобами, а насправді декоративні щури — дуже розумні, цікаві й доброзичливі створіння, що чудово підходять для життя в домашніх умовах.
День вітаміну С: вітамін С — один із найважливіших компонентів для підтримки здоров’я. Він має величезне значення не тільки для імунної системи, а й для здоров’я шкіри, судин і кісток. Нестача цього вітаміну може призвести до серйозних захворювань, таких як цинга — хвороба, яка викликає кровоточивість ясен, втрату зубів і навіть смерть.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Сенегал – День Незалежності
- Гонконг, Тайвань – День захисту дітей
- Ангола – День миру
- США – День інформування про шкоду наркотиків, День шкільного бібліотекаря, Національний день Кордон блю
- Молдова – День жалоби за загиблими в Україні
Цього дня у світі:
- 1103 — розгром половців київським князем Володимиром Мономахом.
- 1147 — суздальський князь Юрій Долгорукий улаштував у Москві великий бенкет на честь свого союзника, князя Новгород-Сіверського Святослава Ольговича. Перша літописна згадка про Москву.
- 1460 — засновано найстаріший у Швейцарії Базельський університет.
- 1768 — Філіп Естлі створив перший сучасний цирк для показу трюків верхової їзди в Лондоні.
- 1785 — англійський винахідник Едмунд Картрайт отримує патент на механічний ткацький верстат із ножним приводом.
- 1794 — у ході Польського повстання відбулась битва під Рацлавицями, в якій польські повстанці під керівництвом Тадеуша Костюшка перемогли російське царське військо Денисова й Тормасова.
- 1881 — Лос-Анджелес отримав статус міста.
- 1887 — в Лондоні розпочалася Перша Колоніальна конференція.
- 1900 — поблизу грецького острова Антикітера водолазами знайдений Антикітерський механізм — античний прилад для розрахунку руху небесних тіл.
- 1925 — Юліус Шрек отримав завдання створити новий підрозділ для персональної охорони Гітлера, названий від нім. SchutzStaffel — “Захисні загони”.
- 1932 — американський біохімік Чарлз Ґлен Кінґ з університету Піттсбурга вперше виділив вітамін C. Честь цього відкриття також приписують Альберту Сент-Дьйорді.
- 1949 — у Вашингтоні представники Бельгії, Великої Британії, Данії, Ісландії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, США та Франції підписали Північноатлантичний пакт (дата створення НАТО)
- 1960 — на 32-й церемонії вручення нагород Американської академії кіномистецтв 11 “Оскарів” дісталося фільму “Бен-Гур”. Це досягнення зумів повторити тільки фільм “Титанік”.
- 1964 — одразу 5 перших позицій у хіт-параді американського журналу Billboard зайняли пісні гурту “Бітлз”. Це досягнення не зміг повторити жоден виконавець.
- 1969 — лікарі Техаського інституту серця в Х’юстоні Домінго Ліотта та Дентон А. Кулі здійснили першу клінічну імплантацію штучного серця.
- 1973 — у Нью-Йорку відкрили комплекс Всесвітнього торгового центру, який спроєктував японський архітектор Мінору Ямасакі. Комплекс був зруйнований 11 вересня 2001 року внаслідок терористичної атаки.
- 1975 — Білл Гейтс та Пол Аллен заснували компанію Microsoft.
- 1983 — перший політ американського космічного шатла “Челленджер”.
- 1998 — у Донецьку від вибуху на шахті імені Скочинського загинули 63 шахтарі.
- 2004 — офіційно активовано українську мову інтерфейсу української Вікіпедії
- 2007 — відбулося офіційне відкриття київського хмарочоса “БЦ Парус”.
- 2023 — Фінляндія ввійшла до складу НАТО.
Яке сьогодні церковне свято:
4 квітня в православному календарі – день пам’яті преподобного Йосифа Піснописця. Йосиф народився приблизно 810 року на Сицилії. Його юність припала на складні часи: острів атакували араби, тож сім’я змушена була тікати до Солуня. Тут він і став монахом.
Згодом Йосиф перебрався до Константинополя, у Студійський монастир. Він ревно захищав святі ікони, коли візантійська влада намагалася їх заборонити. Через це його заслали до Херсонеса (нині Крим). Однак коли іконопочитання відновили, Йосиф повернувся до столиці й продовжив свою справу.
Головна спадщина Йосифа — це його гімни та канони, багато з яких і сьогодні звучать у церквах. Він мав особливий талант вкладати богословську глибину у поетичні рядки. Помер після 886 року, залишивши по собі безцінний скарб духовної поезії.
Прикмети:
- День сонячний і ясний – літо таким же буде.
- Дощ від ранку – до дощового літа.
- На деревах кора потріскалася – очікується гарна погода.
- Птахи повернулися з теплих країн, але не співають – ще будуть морози.
Традиції:
- За народними звичаями цього дня заведено заготовляти кору вільхи – вона містить дубильні речовини, які допомагають зупинити кровотечу і лікувати запалення.
Іменини сьогодні святкують:
Марія, Адріан, Веніамін, Георгій, Йосип, Іван, Зосима, Микита, Микола, Никифор, Федір, Яків.
- За даними синоптиків у п’ятницю, 4 квітня, у більшості областей очікується суха та тепла погода.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 3 квітня.
У Сербії закликають до проведення незалежного розслідування повідомлень про використання забороненої звукової зброї проти натовпу під час мирного мітингу 15 березня. Влада це категорично заперечує.
Попри незначне зниження цін, курячі яйця залишаються дорогими для багатьох американців. Напередодні Великодня споживачі шукають альтернативи: у соцмережах популярності набирають відео, де замість традиційних яєць фарбують зефір, картоплю та навіть цибулю.
У п’ятницю, 4 квітня в Києві відбулися зустрічі представників Франції, Великої Британії та України щодо розміщення військового контингенту. Президент України Володимир Зеленський поділився підсумками зустрічі.
Національний фонд гуманітарних наук США (National Endowment for the Humanities) припинив фінансування видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету, в рамках якої публікувались книги українських авторів в англійському перекладі.
Нове опитування показало, що Александрія Окасіо-Кортес має більшу підтримку серед демократів у Нью-Йорку, ніж багаторічний сенатор Чак Шумер.