7 травня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
7 травня відзначають Всесвітній день боротьби з астмою, Всесвітній день дітей-сиріт внаслідок СНІДу та День фізика. Церква сьогодні згадує мученика Акакія.
Всесвітній день боротьби з астмою: започатковано Глобальною ініціативою по астмі (GINA) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і має на меті підвищити обізнаність про астму, хронічне захворювання, яке впливає на дихальні шляхи.
Всесвітній день дітей-сиріт внаслідок СНІДу: започатковано у 2002 році Альбіною дю Буаруров, президенткою благодійної організації FBX International. Мета дня – привернення уваги громадськості до мільйонів дітей, один або обидва батьки яких померли від СНІДу.
День фізика: свято зародилося в студентському середовищі у 1959 році і спершу його називали “День Архімеда”, на честь давньогрецького вченого і інженера. Вважалося, що він народився 7 травня 287 р. до н.е. е .. Архімед за своє життя зробив безліч відкриттів в галузі геометрії. Йому вдалося передбачити багато ідей математичного аналізу. Історики вважають, що саме Архімед один з тих першопрохідців, які закладали основи механіки, гідростатики і тих дисциплін, з яких склалася зокрема і сучасна фізика.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- В’єтнам – День перемоги при Дьєнб’єнфу
- Казахстан – День захисника Вітчизни
- Литва – День повернення друку
- Канада – День психічного здоров’я дітей та молоді
- Бангладеш – День інженера
Цього дня у світі:
- 1104 — хрестоносці зазнали поразки в битві під Харраном.
- 1253 — з Константинополя до Каракоруму вирушило французьке посольство на чолі з ченцем-францисканцем Гійомом де Рубруком.
- 1663 — в центрі Лондона відкрився Королівський театр. Через дев’ять років будівля згоріла, але була наново відбудована на попередньому місці, на Друрі-Лейн. Ніні — це найстаріший театр Англії.
- 1785 — француз Жан-П’єр Франсуа Бланшар разом з американцем Джоном Джеффрісом уперше у світі перетнули Ла-Манш на повітряній кулі.
- 1824 — у Відні відбулась прем’єра Дев’ятої симфонії Людвіга ван Бетховена.
- 1832 — Греція проголосила незалежність.
- 1861 — штат Теннессі ухвалив рішення про відокремлення від США.
- 1875 — підписання російсько-японського договору про обмін територіями, за яким Курильські острови переходили від Російської імперії в склад Японії в обмін на острів Сахалін.
- 1887 — американець Томас Стівенс завершив першу навколосвітню подорож на велосипеді. Він проїхав 13500 миль і був у дорозі понад три роки.
- 1890 — в Російській імперії переглянуті закони 1882 та 1885 років про працю малолітніх і підлітків в бік їх погіршення: для малолітніх допускалась 9-годинна праця, а також робота на свята з дозволу інспекції; дозволялась нічна праця підлітків; роботодавці також отримали право звільняти працівника за неявку на роботу понад шість днів на місяць тощо.
- 1904 — в Російській імперії скасована заборона на друк литовськомовних текстів латинською абеткою (введена в 1864 році). В Литві відзначається як День повернення друку.
- 1915 — німецька субмарина “U-20” торпедувала англійський пасажирський лайнер “Лузітанія”. Загинули 1198 пасажирів.
- 1917 — Тимчасовий уряд Росії повернув Католицькій Церкві право релігійної проповіді в країні.
- 1920 — на другий день з закінченням Зимового походу головних сил Армії УНР, 6-та Січова дивізія Армії УНР в авангарді союзних українсько-польських військ вступила до Києва, з якого відступили окупаційні війська московської комуни.
- 1927 — заснована бразильська авіакомпанія VARIG — найбільша нині в Латинській Америці.
- 1934 — створення у Приамур’ї Єврейської автономної області з центром у Біробіджані.
- 1937 — Німеччина та Італія оголосили про створення військового союзу, відомого як “Вісь Рим-Берлін”.
- 1941 — оркестр Гленна Міллера записав одну з найпопулярніших своїх мелодій Chattanooga Choo Choo.
- 1945 – о 2 год. 41 хв в Реймсі, в штаб-квартирі генерала Дуайта Ейзенхауера був підписаний акт про безумовну капітуляцію Німеччини
- 1946 — в Токіо заснована компанія “Токіо цусін когьо” (“Токійська компанія телезв’язку”), згодом — “Sony”.
- 1954 – уряди США, Франції і Великої Британії відмовились прийняти СРСР у члени НАТО
- 1954 – французький гарнізон Дьєнб’єнфу капітулював після вирішальної битви Першої Індокитайської війни.
- 1956 — міністр охорони здоров’я Великої Британії відмовився почати кампанію боротьби з палінням, заявивши, що він не певен в його шкоді.
- 1984 — в Москві КГБісти схопили на вулиці Андрія Сахарова і доставили в Горьківську обласну клінічну психіатричну лікарню ім. Семашка.
- 1985 — вийшла постанова ЦК КПРС про заходи щодо подолання пияцтва й алкоголізму. Початок найбільшої в історії СРСР антиалкогольної кампанії.
- 1995 — Національний банк України випустив монету вартістю 200 тисяч карбованців.
- 1996 — На Каннському кінофестивалі пройшла прем’єра фільму Люка Бессона “П’ятий елемент”.
- 1999 — Вперше від моменту розколу в християнстві (1054) Папа Римський відвідав православну країну (Румунію).
- 2008 – об 11.00 у Чорному морі стався землетрус силою 3 бали за шкалою Ріхтера. Епіцентр був біля острова Зміїний. Слабкі поштовхи відчувались в Одесі.
- 2016 — У Полтаві відкрили перший у світі повноцінний пам’ятник гетьману Івану Мазепі.
Яке сьогодні церковне свято:
7 травня в церковному календарі – день пам’яті мученика Акакія. Він народився в Каппадокії та був сотником Мартисійського полку при воєначальнику Фірмі. За часів імператора Максиміана Галерія (305-311) розпочалося гоніння на християн, і коли Фірм почав допитувати своїх воїнів про віру, Акакій твердо і відкрито зізнався у християнстві. За свою непохитну віру Акакій був підданий жорстоким мукам і катуванням, але завдяки своїй вірі він витримав їх.
Прикмети:
- Птахи кружляють над житловим будинком – на його мешканців чекає удача
- Спекотно 7 травня – червень буде холодним
- Низько висять купчасті хмари – чекати сильного вітру
Традиції:
- За народними традиціями у Світлий вівторок, як і в Поливаний понеділок, обливають одне одного водою – вважається, вона допомагає змити гріхи, образи та хвороби. Також водою окроплюють худобу і домашніх тварин, щоб вони не хворіли.
- За старих часів цього дня вирушали в поле або на город і закопували на своїй ділянці крашанку – вітали землю з Великоднем і просили гарного врожаю.
Іменини сьогодні святкують:
Семен, Антон, Михайло, Іван, Йосиф, Бернард, Василь, Людмила.
- За даними синоптиків у вівторок, 7 травня, у більшості областей дощі та грози.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 6 травня.
Майбутній президент США Дональд Трамп повідомив, що російський президент Володимир Путін прагне зустрітись з ним. Відтак, зустріч вже готується.
10 січня відзначають Всесвітні день метро, День гіркого шоколаду, Всесвітній день хінді, День порятунку орлів та День скорочення витрат на електроенергію. Християни сьогодні вшановують святителя Григорія Ніського.
За даними синоптиків у п’ятницю, 10 січня, частину країни накриють опади.
Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.