9 січня відзначають 100-річчя Сергія Параджанова
Джерело: Букви
9 січня 1924 року народився кінорежисер Сергій Параджанов – вірменин, який народився в Тбілісі, але відбував покарання у російській в’язниці за український націоналізм. Він зняв один із найголовніших і найвідоміших фільмів українського кінематографа – “Тіні забутих предків”.

Фото з архіву
Ця кінокартина, знята за мотивами однойменної повісті Михайла Коцюбинського, отримала понад 100 нагород, серед них Гран-прі кінофестивалю в Салоніках, премію за режисуру та приз критиків кінофестивалю в Мар-дель-Платі, Кубок на Фестивалі фестивалів у Римі тощо.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь нагадав, що стрічка вийшла українською мовою без російського перекладу, що на той час було неможливим у СРСР. Тоді дублювання російською було обовʼязковою умовою для всіх фільмів, але Параджанов наполягав на неприпустимості цього, адже, за його словами, це порушило б аудіовізуальне сприйняття української поетики.
“І тоді почались оці гоніння, за те, що я відмовився робити російський варіант цього фільму”, – згадував сам Сергій Параджанов.

Фото з архіву
Прем’єра фільму у київському кінотеатрі “Україна” у вересні 1965 року перетворилася на політичну акцію непокори, яку підтримав сам режисер. У результаті він опинився під спостереженням КДБ, а в 1974 році його засудили на 5 років за статтею про “мужоложство”.
Параджанов витримав великий тиск у в’язниці, вдало переломивши ситуацію творчістю: він створив портрет кримінального авторитета, що полегшив його положення. Йому вдалося здобути визнання серед кримінального світу завдяки своєму таланту малювання.
На прохання французького поета Луї Арагона, Параджанова випустили за рік до завершення його терміну. Після визволення він виїхав до Тбілісі.

Фото з архіву
Режисер зняв численні визначні фільми, такі як “Колір граната”, “Легенда про Сурамську фортецю”, “Арабески на тему Піросмані”, “Ашик-Керіб”. Його творче відродження відбулося під час перебудови, але його життя закінчилося досить швидко – у 1990 році.
Параджанов був другом багатьох світових кінозірок, таких як Андрій Тарковський і Марчелло Мастроянні.
- 8 січня 1935 року народився Василь Симоненко, який прийшов до української поезії з невеликого полтавського селища Біївці. Він встиг попрацювати у різних газетах і бути кореспондентом, аж поки у 1962 році не було видано його збірку “Тиша і грім” – єдину, яку опублікували за його життя.
Реалістичні ляльки-немовлята “reborns” стали глобальним феноменом у США: колекціонери витрачають тисячі доларів на розкішні дитячі аксесуари та піклуються про них, ніби це справжні діти.
У Центрі протидії дезінформації наголосили, що Кремль використовує Центральноазійський міжнародний економічний форум у Таджикистані для посилення “мовного” тиску на країни Центральної Азії з метою розмити національну ідентичність народів.
Суддя штату Флорида Робін Розенберг 23 липня відхилила запит Міністерства юстиції США на розкриття додаткових свідчень великого журі, зібраних у межах кримінального розслідування щодо Джеффрі Епштейна.
23 липня у Шосткинському районі, під час гуманітарного розмінування звільнених територій, загинув 30-річний сержант служби цивільного захисту, старший сапер-оператор Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України – Олег Петренко.
Кабінет Міністрів повторно отримав документи Комісії з відбору голови Бюро економічної безпеки щодо призначення переможця конкурсу Олександра Цивінського.