9 травня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
9 травня відзначають Другий день пам’яті та примирення та День Європи. За церковним календарем сьогодні день перенесення мощей святого Миколи Чудотворця.
Другий день пам’яті та примирення: 8 травня і 9 травня присвячені пам’яті жертв Другої світової війни. Їх відзначають щороку, починаючи з 2005 року. Резолюція пропонує державам-членам ООН, неурядовим організаціям, приватним особам, крім святкування своїх Днів Перемоги чи Визволення, щороку відзначати один або два дні (8 і 9 травня) як данину пам’яті всіх жертв Другої світової війни.
День Європи: присвячено єдності та миру країн, що входять до Європейського Союзу. Також свято називають День декларації Шумана. Саме цього дня 1950 року країни Європи вперше запропонували створити ЄС і затвердили це рішення декларацією Шумана, який тоді був міністром закордонних справ Франції.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- СНД, Грузія, Туркменістан, Сербія, Чорногорія, Північна Македонія, Ізраїль – День Перемоги
- Латвія – День пам’яті жертв війни в Україні
- Узбекистан – День пам’яті і почестей
Цього дня у світі:
- 1913 — перший політ гідроплана С-10 “Гідро” Ігоря Сікорського.
- 1913 — на екрани Франції вийшов фільм “Фантомас” — перша в довгому ряду екранізація.
- 1919 — Симон Петлюра обраний головою Директорії УНР.
- 1920 — проведено польсько-український парад на Хрещатику з нагоди звільнення Києва від більшовиків
- 1920 — в Ужгороді засноване українське товариство “Просвіта”.
- 1922 — узятий під домашній арешт Патріарх Московський і всієї Русі Тихон.
- 1927 — парламент Австралії переїхав до нової столиці — Канберри.
- 1945 — в СРСР: офіційна перемога СРСР і союзників над нацистською Німеччиною. На ЦА ім. Фрунзе приземлився Лі-2 з екіпажем А. Семенкова, що доставив у Москву акт про капітуляції нацистської Німеччини.
- 1950 — створено Європейське об’єднання вугілля і сталі, — перше європейське співтовариство, що стало передвісником Євросоюзу.
- 1955 — Федеративна Республіка Німеччина ввійшла до складу НАТО.
- 1962 — перший політ в США гелікоптера-крана S-64 Ігоря Сікорського.
- 2012 — під час демонструвального польоту в Індонезії розбився літак російського виробництва “Sukhoi Superjet 100”.
- 2018 — гребля Патель у Кенії на території Великої рифтової долини була прорвана через проливні дощі. Загинули щонайменше 48 людей.
- 2022 — Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден підписав Закон S.3522 про Ленд-ліз для захисту демократії в Україні та боротьби проти Росії.
Яке сьогодні церковне свято:
9 травня в церковному календарі — день перенесення мощей святого Миколи Чудотворця. У народі його також називають “Микола Літній”. Це свято пов’язане з перенесенням мощей святителя Миколая з Мир Лікійських (сучасна Туреччина) до італійського міста Барі.
Прикмети:
- Горобина вже зацвіла – осінь буде ранньою
- Цілий день похмуро – найближчі дні будуть дощовими
- Зозуля голосно і часто кує – скоро погода покращиться
- Ранкова роса віщує багатий урожай зернових культур
- На березі повністю з’явилося листя – пора садити картоплю
- Якщо Миколай Весняний холодний, то протягом наступних 12 днів теж буде холодно
Традиції:
- Раніше існувала традиція освячувати воду – вважається, що цього дня вона набуває цілющих властивостей. Освячену на Миколая воду п’ють у разі хвороб і окроплюють нею дім.
- У цей день не можна нічого робити на догоду собі, важливо допомогти ближньому – подати милостиню, пожертвувати гроші, продукти чи одяг на благодійність, адже святий Миколай сам завжди допомагав нужденним.
Іменини сьогодні святкують:
Микола, Сергій, Денис.
- За даними синоптиків у четвер, 9 травня, у більшості областей очікується суха та тепла погода.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 8 травня.
У Білому домі привітали рішення України припинити транзит російського газу до Європи.
У декількох містах Італії на січень і лютий 2025 року заплановано демонстрацію фільмів, вироблених пропагандистським каналом Russia Today.
Фінський оператор електромереж Fingrid повідомив, що після пошкодження підводного електрокабелю Estlink 2 може виникнути дефіцит електроенергії в разі несприятливих погодних умов.
Супутникові знімки виявили великі мазутні плями поблизу Південного узбережжя тимчасово окупованого Криму. Забруднення простягається від мису Айя до мису Форос, включно з Ялтинською затокою, а також у районах Гурзуфа й Аю-Дага.
Сьогодні, 9 січня, Верховна Рада ухвалила постанову про визнання геноциду черкеського народу, який вчинила Російська імперія.