У Верховній Раді проголосували за виклик глави СБУ Малюка: причиною є прослуховування Bihus
Джерело: народний депутат з фракції “Голос” Ярослав Железняк у Telegram
У Верховній Раді народні депутати проголосували за виклик очільника СБУ Василя Малюка. За рішенням нардепів, він має прийти до Ради із доповіддю щодо прослуховування журналістів-розслідувачів Bihus.Info.
“Після виступу голови комітету з свободи слова Юрчишина щодо прослуховування Bihus. Після цього я виніс на голосування питання виклику голови СБУ в Раду. За – 159. Рішення прийнято”, – написав Железняк.
Раніше міністр юстиції України Денис Малюська та голова першої Ради громадського контролю НАБУ Віталій Шабунін прокоментували розслідування Bihus.Info щодо стеження за журналістами. Малюська зауважив, що це стало свідченням сорому “роботи” спецслужб, враховуючи увагу міжнародних медіа, прикуту до України.
Стеження за командою не припинили досі
Журналісти з Bihus.Info заявили, що за ними продовжували спостерігати невідомі особи, зокрема під час роботи над матеріалом про прослуховування, здійснене працівниками Служби безпеки України.
За словами редакторки та журналістки проєкту Bihus.Info Аліси Юрченко в інтерв’ю для “Радіо Свобода”, вони продовжували помічати спостерігачів біля офісу. Це були типові особи, які обережно ходили навколо будівлі.
Коли їх питали про причину їхньої присутності – вони не могли чітко пояснити, що роблять там, і просто обходили офіс. Були також автомобілі з фальшивими номерами. Останні дні цього було менше, коли вже стало зрозуміло, що матеріал буде оприлюднено, але доти, поки це було неясно, – активність продовжувалась.
Редакція вважає це серйозним порушенням прав людини, втручанням у приватне життя та тиском на редакцію. Проте, нині команда не може назвати, хто саме замовник цих дій.
Що передувало
Керівник проєкту Bihus.Info Денис Бігус записав відео, де прокоментував, що його співробітники домовляються про купівлю наркотиків та вживають їх. До цього у мережі поширили відео, яке записали невідомі під час новорічного корпоративу команди у заміському комплексі на Київщині.
На корпоратив дехто з операторів приніс канабіс й інші наркотичні речовини. Керівник проєкту Bihus.Info Денис Бігус розповів деталі спецоперації зі стеження за його командою та журналістами. Зокрема для цього залучили щонайменше 30 осіб.
Водночас Бігус зауважив, що він “не є відповідальним за те, що роблять дорослі люди за зачиненими дверима вночі”. Утім, йому все-таки доведеться відповідати. Керівник проєкту додав, що не засуджуватиме нікого за вживання “трави”, але на редакцію чекають кадрові чистки.
В описі до відео редакція запевнила, що “команда усвідомлює всю жесть ситуації. Звісно, прослуховування і спостереження були незаконними, а цілі тих, хто записував, зрозумілі. Та це не є виправданням тому, що ми побачили на відео, – а саме вживання заборонених речовин кількома нашими колегами”. У Bihus.Info повідомили, що частина команди порушила принципи й цінності редакції, наслідком будуть жорсткі кадрові зміни.
Також у редакції зазначили, що всі, хто співпрацює з Bihus.Info, зроблять тести на вживання наркотиків. Про результати глядачів повідомлять у своєму телеграм-каналі.
- Журналісти команди “Bihus.Info” з місця подій повідомили, що в середу ввечері, 17 січня, СБУ вилучила носії з записами з камер відеоспостереження у комплексі, де приховано знімали представників Bihus.Info.
- Пізніше СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеозйомки представників ЗМІ.
- Український президент Володимир Зеленський заявив, що особисто запрошував голову Служби безпеки України Василя Малюка через інцидент щодо стеження за командою журналістських розслідувань Bihus.Info.
- У своїй заяві щодо кампанії тиску і залякування медійників Комісія з журналістської етики (КЖЕ) наголосила, що обурена випадками тиску на українських журналістів-розслідувачів і вважає це небезпечною загрозою для демократії і майбутнього країни.
Голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор розповів, що у 77 % (714 із 920) населених пунктів окупованої Луганщини неможливо придбати ліки.
У російській столиці застрелили заступника генерального конструктора, керівника відділу програмного забезпечення конструкторського бюро “Марс” Михайла Шатського. Він займався модернізацією крилатих ракет і впровадженням нових БпЛА.
Міністерство енергетики України затвердило нову інструкцію щодо складання та використання графіків погодинних відключень електроенергії (ГПВ). Зміни передбачають єдині принципи застосування графіків для всіх областей країни.
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль захищає указ про введення воєнного стану та не підтримує тиск щодо відставки. Опозиція продовжує другу спробу імпічменту лідера.
Російська державна компанія “Роснефть” уклала контракт з приватною індійською компанією “Reliance” на постачання нафти. Угода стала наймасштабнішою в історії щодо постачання нафти між РФ та Індією.