Українські прокурори вперше повідомили про підозру у вчиненні екоциду п’ятьом росіянам
- Фото: Офіс генпрокурора
- Фото: Офіс генпрокурора
Джерело: Офіс генпрокурора
Генеральний прокурор Андрій Костін повідомив, що українські прокурори вперше повідомили про підозру у скоєнні злочину екоциду, разом зі злочином агресії та воєнними злочинами, російському генерал-полковнику та чотирьом його підлеглим.
За даними слідства, вони віддавали накази на здійснення обстрілів Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут”, де розміщена єдина у світі ядерна підкритична установка “Джерело нейтронів” та сховище ядерних матеріалів.
У 2022 році по цьому ядерному об’єкту було завдано 74 удари різними видами зброї, авіабомбами, осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії, осколково-фугасними та касетними снарядами реактивних систем залпового вогню “Град”, “Ураган”, “Смерч” та “Піон”.
Ці атаки не були випадковими. За висновками розслідування, політичне та військове керівництво держави-агресорки добре знало про існування та розташування цієї ядерної установки.
“Наскільки нам відомо, це буде перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни. За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, і тепер воює проти України”, – зазначив Андрій Костін.
Згідно з висновком комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертиз, навколишньому природному середовищу заподіяно шкоди на суму майже 15 млрд грн.
Вартість та обсяги відновлювальних робіт будівель та споруд Інституту, які знищено та пошкоджено, складають понад 30 млн гривень. І це не остаточні цифри. Ворожими обстрілами знищено ексклюзивне багатомільйонне обладнання, аналогів якого у світі немає.
Головний підозрюваний – генерал-полковник, на той момент – чинний командувач Західного військового округу ЗС РФ, який безпосередньо керував знищенням ХФТІ. Наступні підозрювані по військовій ієрархії – два генерали: командувач 6-ою загальновійськовою армією та командувач 6-ою армією військово-повітряних сил і протиповітряної оборони.
Також серед підозрюваних російські полковники: командувач 45-ою артилерійською бригадою великої потужності та командувач 79-ою гвардійською реактивною артилерійською Новозибківською бригадою.
Очільники військових формувань та підрозділів, виконуючи незаконне розпорядження командувача Західним військовим округом, віддали наказ підпорядкованим їм підрозділам ЗС РФ, які зайняли позиції у населених пунктах, полях та лісосмугах, розташованих у прилеглих до м. Харкова районах на території Харківської області, Бєлгородської області, аеродромів Курськ та Вороніж РФ, здійснювати обстріли та бомбардування ХФТІ.
За процесуального керівництва Спеціалізованої екологічної прокуратури Харківської обласної прокуратури трьом генералам повідомлено про підозру в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що призвели до тяжких наслідків, у веденні агресивної війни, у порушенні законів та звичаїв війни та у вчиненні дій, що можуть спричинити екологічну катастрофу – екоцид (ч. 3 ст. 110 КК України, ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 437 КК України, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, ч. 2 ст. 28, ст. 441 КК України).
Двом полковникам інкриміновано ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 438 КК України, ч. 2 ст. 28, ст. 441 КК України.
Наразі вирішується питання щодо оголошення всіх підозрюваних у розшук.
- На конференції з питань навколишнього середовища та охорони здоров’я, яка проходила у Будапешті з 5 по 7 липня, 28 країн приєдналися до заяви України про засудження підриву Каховської ГЕС та руйнівних наслідків для здоров’я та довкілля, які він спричинив.
- Внаслідок підриву Каховської ГЕС оголилися приблизно 150 гектарів узбережжя острова Хортиця в Запоріжжі – ділянки пляжів та плавнів, розповів Суспільному завідувач відділу охорони природи Національного заповідника “Хортиця” Михайло Муленко.
- Російські загарбники на тимчасово окупованих територіях Херсонській області вбивають диких тварин та фотографуються з ними, хизуючись цим.
США висловили серйозне занепокоєння тим фактом, що українські військові взяли в полон двох громадян Китаю, котрі воювали на боці Росії, заявила речниця Державного департаменту Теммі Брюс.
Пізно ввечері 8 квітня російські війська здійснили черговий масований запуск дронів. У Харкові та Дніпрі через російські атаки є постраждалі. Також у містах зайнялися пожежі на місцях прильотів.
Заступник міністра оборони Валерій Чуркін запропонував партнерам можливість тестування їхньої продукції під час ведення бойових дій, а також закликав налагодити довгострокове партнерство.
Згідно з офіційними даними, російська економіка різко сповільнилася в останні місяці і може зазнати додаткових ризиків у разі зниження цін на нафту та глобальних економічних потрясінь.
Європейський союз наразі не проводив з адміністрацією президента США Дональда Трампа переговорів стосовно послаблення санкційного тиску на Росію, підтвердив головний представник ЄС із санкційної політики Девід О’Салліван.