США «ретельно» готувались до ймовірного ядерного удару РФ по Україні – CNN
Джерело: CNN
Наприкінці 2022 року Сполучені Штати почали “ретельну підготовку” до того, що РФ може завдати ядерного удару по Україні.
За даними посадовців, Білий дім був особливо стурбований тим, що Росія застосує тактичну або бойову ядерну зброю.
Автор статті Джим Шутто зауважив, що вперше про занепокоєність американських політиків щодо удару РФ тактичною ядерною зброєю він повідомляв ще у 2022 році. Зараз Шутто, посилаючись на джерела з адміністрації Байдена вирішив повідомити більше деталей щодо цього.
“Це те, що нам представив конфлікт, і ми так вважали, і я думаю, що це наше право реально підготуватись і зробити все можливе, щоб цього не сталось”, – зазначило джерело.
Думка про те, що РФ вдасться до застосування ядерної зброї, виникла на основі низки подій, аналізу та даних розвідки.
“Тривога адміністрації була не просто гіпотетичною – вона також була на основі деяких даних, які ми отримали. Ми повинні були спланувати все так, аби опинитись у кращій ситуації на випадок, якщо це станеться”, – додало інше джерело.
Таким чином, з кінця літа 2022 року Рада нацбезпеки США скликала низку засідань для ухвалення плану дій на випадок надзвичайних ситуацій. На них обговорювалось, що робити США якщо будуть ознаки, що РФ “намагається щось зробити”, якщо вона все-таки завдасть ядерного удару та як попередити і стримати Росію.
Саме наприкінці літа 2022 року ЗСУ активно наступали на правобережжі Херсонщини, наближаючи до окупованого обласного центру. Тоді війська РФ опинились під загрозою оточення і в США остерігались, що такі втрати можуть спонукати Кремль до застосування ядерної зброї.
У США вважали, що Путін, який на той час вже оголосив Херсон “часиною Росії”, може сприйняти втрату міста як пряму загрозу для себе та РФ.
“За нашими оцінками, протягом певного часу один зі сценаріїв, у яких вони розглядали можливість застосування ядерної зброї, містив такі речі як екзистенційна загроза російській державі, пряма загроза російській території”, – сказало джерело.
У такій ситуації РФ могла розглядати тактичний ядерний удар як спосіб уникнути подальших втрат окупованих територій та попередити будь-який напад на саму Росії.
У той же період часу російські пропагандисти почали розповідати про “українську брудну бомбу”. У США вважали, що Кремль міг використати це як прикриття для свого ядерного удару.
Тоді міністр оборони РФ Сергій Шойгу телефонував лідерам різних країн світу попереджуючи про загрозу з боку України. США повідомлення Шойгу відкинули та все ж остерігались мотивів Кремля.
Джерело зауважило, що США не бачили жодних ознак, що заяви Росії правдиві.
“Більше хвилювало те, що росіяни говорили подібні речі або як привід зробити щось божевільне, або як прикриття для того, що вони самі хотіли зробити. Тож це було досить тривожним”, – розповіло джерело.
Ще один момент, який посилив побоювання щодо ядерного удару, коли Західні спецслужби повідомили, що офіційні особи РФ відкрито обговорюють між собою таку ймовірність.
Водночас США жодного разу не виявляли розвідані про те, що Росія здійснює кроки для мобілізації своїх ядерних сил. Джерело зазначило, що у США є подібні можливості – відслідковувати переміщення ядерних сил, проте ніяких ознак використання ядерної зброї не було.
Попри все, у США не були впевнені, що зможуть точно дізнатись про розміщення Росією тактичної ядерної зброї, яку, на відміну від стратегічної, можна переміщати безшумно і запускати з систем, які вже розміщені на полі бою.
“Якщо вони збиралися використовувати тактичну ядерну зброю, особливо тактичну ядерну зброю дуже низької потужності, і особливо якщо вони збиралися використовувати лише одну або дуже невелику кількість, це не було б на 100% відомим нам”, – зауважило джерело.
Кілька високопосадовців США почали термінову роз’яснювальну роботу з Росією. Зокрема держсекретар США Ентоні Блінкен “дуже прямо” вислови занепокоєння главі МЗС РФ Сергію Лаврову, а голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі зателефонував своєму російському колезі генералу Валерію Герасимову, начальнику Генерального штабу Збройних сил Росії.
Джо Байден надіслав директора ЦРУ Білла Бернса поговорити з Сергієм Наришкіним, головою Служби зовнішньої розвідки Росії, у Туреччині, щоб повідомити США про занепокоєння щодо ядерного удару та оцінити наміри Росії.
США також тісно співпрацювали зі своїми союзниками як для розробки планів на випадок надзвичайних ситуацій у разі російського ядерного нападу, так і для передачі попереджень російській стороні про наслідки такого удару.
Крім того, США намагалися заручитися допомогою країн, які не є союзниками, зокрема Китаю та Індії, щоб застерегти РФ від використання ядерної зброї.
Офіційні особи США зазначили, що інформаційно-роз’яснювальна робота та публічні заяви лідера Китаю Сі Цзіньпіна та прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді допомогли уникнути кризи.
На цей час і американські, і європейські посадовці стверджують, що загроза застосування ядерної зброї зменшилась, оскільки війна опинилась у відносному періоді глухого кута.
Попри це, США та союзники не втрачають пильність щодо Росії.
“З того часу ми були менше стурбовані неминучою перспективою, але це не те, про що ми ніколи не думали. Ми продовжуємо уточнювати плани, і… не виключено, що ми можемо зіткнутися принаймні зі зростаючим ризиком цього знову в найближчі місяці”, — сказав високопосадовець США.
- 29 лютого глава РФ Володимир Путін заявив західним країнам, що вони “ризикують спровокувати” ядерну війну, якщо надішлють війська воювати за Україну, попередивши, що Москва має зброю, щоб завдавати ударів по цілях на Заході.
Уряд Норвегії виділив кошти на підготовку українських пілотів та технічного персоналу F-16 в 2025 році.
У Канаді все частішою причиною смерті стає евтаназія, однак у більшості випадків добровільно піти з життя обирають ті, у кого діагностовано невиліковні захворювання.
Внаслідок збройної агресії РФ на Харківщині минулої доби постраждали вісім людей.
14 грудня у Південній Кореї проголосували за імпічмент президенту Юн Сук Йолю.
Головне управління розвідки повідомило, що війська КНДР незабаром можуть взяти безпосередню участь у боях.