Українських журналістів, які розслідували торгівлю з Росією, депортували з Польщі

Джерело: Район.in.ua

Журналістів з Rajon.in.ua, які документували торгівлю з Росією, затримали в Польщі. Після конфіскації їхнього обладнання їх депортували. 7 березня редактора Юрія Конкевича та відеооператора Олександра Пілюка затримали під час фільмування перетину кордону між Калінінградською областю Росії та Польщею.

Згідно з завданням редакції, журналісти мали дослідити тему вантажних перевезень, оцінити вантажопотік і визначити, який транспорт використовується для перетину кордону – польський чи російський. Планувалося також спілкуватися з очевидцями та експертами для оцінки масштабів такої торгівлі.

Проте 5-6 працівників правоохоронних органів затримали журналістів, вилучивши у них два смартфони, два фотоапарати, особистий MacBook, карти пам’яті, мікрофони, power banks і selfie sticks. Також без згоди українців обшукали їхнє авто й вилучили звідти редакційне майно, а саме ноутбук, три мікрофони, навушники та обладнання для освітлення.

Польські правоохоронці стверджують, що журналісти занадто довго фотографували критичну інфраструктуру, а саме російські вагони скрапленого газу. Журналісти повідомили, що їм вдалося побачити й зафіксувати, як російське зерно й газ ідуть до Польщі.

“Жодного блокпоста польських фермерів там ми не зустріли, натомість побачили вагони РЖД – Руской железной дорогі. Польська поліція затримала нас та вилучила майно, не повідомила консулу, не дала можливості зателефонувати до України, а Агенція внутрішньої безпеки назвала особами, які загрожують національній безпеці Польщі, та видворила”, – сказав журналіст Юрій Конкевич.

Редакція має намір оскаржувати рішення про депортацію, яке забороняє журналістам в’їзд на 5 років, і вимагатиме повернення вилученого коштовного майна.

Зі свого боку, Національна спілка журналістів України звернулася до закордонних колег із закликом захистити права медійників. НСЖУ висловила свою солідарність із колегами й закликає до втручання для захисту прав українських журналістів перед Асоціацією польських журналістів (SDP) та Міжнародною і Європейською федераціями журналістів.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.