В Україні вирішили відновити щорічні гранти для молодих вчених та докторів наук

Джерело: Міністерство освіти і науки України

Сьогодні Кабінет міністрів України ухвалив проєкт указу президента України “Про внесення змін до деяких указів президента України щодо щорічних грантів президента України молодим ученим та докторам наук”.

Мета указу – забезпечити активну участь молодих учених у науковій та науково-технічній діяльності.

Серед ключових змін:

  • урядом пропонується відновлення надання 77 щорічних грантів президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених та 20 щорічних грантів президента України для здійснення наукових досліджень докторами наук, запроваджених у 2003 та 2009 роках відповідними указами президента України. Відтепер буде відновлено: починаючи з 2025 року — конкурсні відбори, а з 2026 року — надання грантів президента України для молодих учених та грантів президента України докторам наук для проведення наукових досліджень за результатами таких конкурсів;
  • Національний фонд досліджень забезпечуватиме (і) проведення конкурсів наукових проєктів на отримання грантів за правилами, встановленими цим фондом, та (її) їхню реалізацію за договорами, укладеними з цим фондом. Раніше конкурси наукових проєктів проводилися Державним фондом фундаментальних досліджень.

Крім цього, внесені зміни стосуються:

  • Указу президента України від 9 квітня 2002 року No 315 “Про додаткові заходи щодо підтримки молодих учених”;
  • Указу президента України від 16 травня 2008 року No 444 “Про додаткові заходи щодо забезпечення розвитку наукової сфери”;
  • Положення про порядок надання грантів президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених, затвердженого Указом президента України від 24 грудня 2002 року No 1210/2002;
  • Положення про щорічні гранти президента України докторам наук для здійснення наукових досліджень, затвердженого указом президента України від 17 червня 2009 року No 446/2009.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.