Гаваї, які є штатом США, не підпадають під дію 5-ї статті НАТО — CNN

Джерело: CNN

Штат Гаваї не підпадає під дію 5-ї статті НАТО про колективну оборону. Виняток пояснюється тим, що прописано в Вашингтонському договорі про заснування НАТО, що було підписано за 10 років до того, як Гаваї стали штатом США.

Якщо іноземна держава атакуватиме базу ВМС США в Перл-Харборі або штаб-квартиру Індо-Тихоокеанського командування на північному заході від Гонолулу, то члени НАТО не будуть зобов’язані захищати Гаваї.

Хоча стаття 5 договору передбачає колективну самооборону у разі військової агресії проти будь-якої держави-члена НАТО, стаття 6 обмежує її географічне охоплення. Згідно зі статтею 6, колективна оборона застосовується лише у випадку нападу на державу-члена НАТО у Європі або Північній Америці, а будь-які острівні території держав-членів повинні знаходитися в Північній Атлантиці, тобто на північ від Тропіка Рака.

Представник Держдепу США підтвердив у коментарі для CNN, що на Гаваях дійсно не діє стаття 5, але додав, що стаття 4 про консультації, коли “територіальна цілісність, політична незалежність або безпека” будь-якого члена НАТО знаходяться під загрозою, має охоплювати будь-яку ситуацію, яка може статися, зокрема на Гаваях.

Представник Держдепу також зазначив CNN, що будь-яка поправка до Вашингтонського договору з метою включення Гаваїв ймовірно не отримає консенсусу серед держав-членів, оскільки інші країни НАТО мають території поза кордонами, визначеними у договорі. Наприклад, НАТО не долучилася до війни Великої Британії з Аргентиною у 1982 році після того, як аргентинські війська вдерлися на спірні Фолклендські острови в Південному Атлантичному океані.

Президент Польщі Анджей Дуда розкритикував військовий парад у Москві, зазначивши, що історична правда полягає в тому, що саме Росія, разом з нацистською Німеччиною, розпочала Другу світову війну, напавши на Польщу у 1939 році.

Міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив, що Україна висилає двох угорських дипломатів у відповідь на дії Угорщини.

Керівник Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що з тимчасово окупованих територій України вдалося ще дев’ятьох дітей.

Японський OSINT-аналітик AS22 помітив, що російські війська розгортають на Далекому Сході макети систем протиповітряної оборони С-300/400, щоб замінити реальні підрозділи, передислоковані в європейську частину Росії, зберігаючи видимість присутності ППО в найвіддаленіших регіонах.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Європейський Союз офіційно оголосив про намір виділити майже 1,9 мільярда євро на військову підтримку України.