Два роки тому «Прямий», «Еспресо» і «5 канал» вимкнули з цифрової мережі Т2

Джерело: “Прямий”

4 квітня 2022-го, “Прямий”, “5 канал” та “Еспресо” відключили з цифрової мережі Т2 і запустили на цих частотах трансляцію телемарафону.

Зокрема телеканали цілодобового мовлення вимкнули з мережі ЦНТ невдовзі після ухвалення рішення, згідно з яким вони були змушені співпрацювати з усіма іншими національними інформаційними каналами.

Низка посадовців заявили, що назвали приводом для відключення каналу стало рішення РНБО датоване 18 березня щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану.

У рішенні йшлося про створення інформаційного марафону “шляхом об’єднання усіх загальнонаціональних телеканалів”. При цьому, яким чином забезпечувати таку “інформаційну політику” і чи слід для цього вимикати якісь канали, ні глава держави, ні РНБО, ні Нацрада не пояснили.

Невдовзі журналісти “Прямого” та “5 каналу” оприлюднили відкритий лист через незаконне відключення Концерном РРТ мовлення обох каналів. У документі зазначалося, що телеканали дотримуються принципу єдиної державної інформаційної політики, а левову частку ефірного часу передали спільному загальнонаціональному марафону, виконуючи відповідний указ президента.

У травні 2022 року на засіданні комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики журналісти “Еспресо” спробували з’ясувати, хто та за чиєю вказівкою відключив канал.

Тоді Національна рада з питань телебачення і радіомовлення заявила, що до відключення телеканалів не має жодного стосунку, це не їхня функція і вони займаються лише моніторингом, а також, що на Т2 транслюється не тільки єдиний телемарафон.

Своєю чергою, Міністерство культури також запевнило, що не ухвалювало рішень про відключення каналів, бо це не їхня компетенція.

За словами представника Держспецзв’язку, рішення приймала РНБО. Натомість представник РНБО заперечив цю інформацію, зазначивши, що в рішенні РНБО немає нічого про відімкнення каналів.

Уже 15 серпня Рада бізнес-омбудсмана поінформувала, що рішень про припинення трансляції телеканалів “Еспресо”, “Прямого” і “5 каналу” не існує.

Тим часом “Медіарух” і Комісія журналістської етики закликали президента України Володимира Зеленського втрутитися в ситуацію з вимкненням інформаційних каналів з цифрового ефіру та пояснити причини таких дій концерну РРТ. Окрім того, на підтримку телеканалів до президента Зеленського звернулися понад 150 представників української наукової та культурної інтелігенції і навіть депутати польського сейму та сенатори Польщі.

У липні на сайті Кабінету Міністрів України була зареєстрована петиція про повернення в цифровий етер “Еспресо”, “5 каналу” та “Прямого”, яка за місяць набрала необхідні для розгляду 25 тисяч голосів.

15 серпня уряд переадресував порушені у петиції питання Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації, а також Міністерству культури та інформаційної політики. Представники каналу “Еспресо” висловили обурення у відповідь на таке рішення уряду.

3 квітня 2023 року міжнародна організація “Репортери без кордонів”, яка стежить за дотриманням свободи слова у світі, закликала повернути в ефір “Еспресо”, “Прямий” та “5 канал”.

А вже у лютому 2024 року “Репортери без кордонів” закликали український уряд зупинити телемарафон “Єдині новини” для посилення плюралізму в ЗМІ.

При цьому у щорічному звіті Державного департаменту США щодо дотримання прав людини у країнах світу, який представив Ентоні Блінкен, з-поміж іншого зауважується про загрози свободі слова. Зокрема, українській владі нагадали про незаконно вимкнені з ефірного мовлення телеканали “Прямий”, “Еспресо” та “5 канал”.

Сенатори США Чак Грасслі (республіканець) та Емі Клобучар (демократка) очолили групу з семи законодавців, котрі спільно подали двопартійну резолюцію з вимогою повернути усіх викрадених росіянами українських дітей до підписання будь-якої остаточної мирної угоди стосовно війни Росії проти України.

У США зростає занепокоєння щодо недостатньої жорсткості президента Дональда Трампа у ставленні до Росії. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris Poll, 59% американських виборців вважають, що глава Білого дому недостатньо рішучий у протистоянні з господарем Кремля Володимиром Путіним.

Державний секретар США Марко Рубіо під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин пояснив, що причина продовження російсько-української війни у тому, що Росія хоче те, що їй не належить, тоді як Україна прагне повернути втрачені території засобами, які можуть бути недосяжні військовим шляхом.

Станом на 20 травня 2025 року більш як 800 бійців 12-ї бригади НГУ “Азов” вже третій рік перебувають у російському полоні. Про це нагадав командир 1-го корпусу НГУ “Азов”, Герой України, полковник Денис Прокопенко.

Український шеф-кухар колумбійського походження Ектор Хіменес-Браво долучився до 429-го полку БПЛА “Ахіллес”.