Без норми про демобілізацію: Верховна Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію

Джерело: нардеп від “Євросолідарності” Олексій Гончаренко

11 квітня народні обранці у другому читанні ухвалили проєкт закону про мобілізацію в Україні.

Підтримали документ 283 нардепи. Закон набере чинності через 30 днів після того, як його підпише президент України Володимир Зеленський.

Перед голосування за законопроєкт нардепи, 227 голосами, прийняли правку про виключення з законопроєкту норми про демобілізацію.

Додамо, що 9 квітня, після кількох місяців розгляду, Комітет національної безпеки та оборони підготував остаточний варіант мобілізаційного законопроєкту до другого читання.

10 квітня народні обранці почали розгляд правок, яких налічувалось понад 4000. Розгляд тривав до ночі. До кінця розгляду у залі залишилось близько 30 депутатів.

Серед ключових норм нового закону:

  • Прибрали норму про демобілізацію військовослужбовців через 36 місяців (3 роки) служби. Це питання обіцяють вирішити окремим законом, на розробку якого знадобиться близько 8 місяців, за словами МО.
  • Військовозобов‘язані мають самі звернутись до військкоматів для оновлення даних.
  • Чоловіки від 18 до 60 років зобов‘язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.
  • Також військовозобов‘язані повинні мати і носити при собі військово-облікові документи та надавати їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
  • Без військово-облікових документів українці за кордоном не зможуть отримати консульські послуги (оформити паспорт зокрема).
  • Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування зобов‘язані сприяти мобілізації.
  • Реєстрація електронного кабінету військовозобов‘язаного є добровільною.
  • Скасована відстрочка для аспірантів на контракті, і студентів, які здобувають наступну освіту, що не вища за попередню.
  • Запроваджено “базову військову підготовку” замість строкової служби. БВП почнеться з 1 вересня 2025 року.
  • ТЦК через суд зможе позбавляти водійських прав тих, хто ухиляється від мобілізації. Також збільшено штрафи за це порушення.
  • ТЦК може звертатись до поліції для затримання особи. Якщо затримання неможливо, ТЦК надсилатиме громадянину рекомендований лист з вимогою з’явитись до військкомату. Такий лист вважається врученим, навіть якщо людина його фактично не отримала. Строк на прибуття до ТЦК – 10 календарних днів. Надалі ТЦК має право звернутись до суду з вимогою позбавити особу водійських прав.
  • Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в органах прокуратури чи поліції.

30 січня Кабінет Міністрів України, як суб’єкт законодавчої ініціативи, зареєстрував у Верховній Раді України проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”.

27 березня у Міністерстві оборони назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл.

8 квітня у Сухопутних військах закликали військовозобов’язаних знайти в собі мужність та стати до лав ЗСУ. Цей заклик обґрунтовується необхідністю в людях, адже навіть за наявності достатнього озброєння армія не може існувати без військових.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

Наступ України на Курську область здивував союзників швидким успіхом, спростувавши думку про глухий кут у війні та поставивши під сумнів обіцянки Путіна захищати російську територію. Однак через місяць західні офіційні особи досі не розуміють кінцевої мети Києва щодо 1 300 кв. км, які він контролює. Деякі побоюються, що Україна може втратити ці території, якщо Росія розпочне масштабний контрнаступ.

За даними ЗМІ, українські військові почали контратаки під Покровськом на Донеччині, де російські окупаційні війська невпинно наступали упродовж кількох місяців.

Міністерство оборони США в п’ятницю, 6 вересня, оголосило про новий пакет допомоги Україні вартістю 250 мільйонів доларів в рамках програми президентських повноважень (PDA).

У Павлограді на Дніпропетровщині до 50 зросла кількість постраждалих внаслідок ранкового обстрілу РФ. Ворог вдарив по місту кількома балістичними ракетами.