Від початку 2024 року майже 3 тис. українців встановлено діагноз «гостра реакція на стрес»
Джерело: МОЗ
За перші місяці 2024 року діагноз “гостра реакція на стрес” встановлено 2 964 українцям.
За даними Електронної системи охорони здоров’я, у 2023 році 4 289 пацієнтам, які звернулися по допомогу до лікарів, було встановлено діагноз “гостра реакція на стрес”.
Основні ознаки стресу
Маркерами, що вказують на те, що людина перебуває в стані стресу, можуть бути:
- пришвидшення серцебиття та частоти дихання;
- уповільнення або повна зупинка травлення;
- звуження кровоносних судин у багатьох частинах тіла;
- розширення кровоносних судин у мʼязах;
- зупинка слиновиділення та вироблення сліз;
- розширення зіниць;
- тремор;
- підвищене потовиділення;
- тунельний зір – стан, коли органи зору не можуть бачити предмети з боків, що виходять із центрального огляду.
Якщо вам важко впоратися зі стресом та його наслідками самостійно, зверніться по допомогу до фахівця.
До кого звернутися в разі перших ознак стресу?
Перший, до кого варто звернутися, – це сімейний лікар. Він проведе діагностику психічного стану пацієнта, надасть підтримку та складе план лікування межах своєї компетенції. Або ж направить на консультацію до лікаря-спеціаліста.
Нині понад 17 000 сімейних лікарів пройшли спеціальне навчання за керівництвом mhGAP, більше ніж 10 000 із них вже надають послуги з охорони ментального здоровʼя.
Такі послуги надаються на первинній ланці в межах пакету “Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги”. Нині 982 заклади в Україні уклали відповідний договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) та надають безоплатну допомогу з охорони ментального здоровʼя.
Щоб знайти медзаклад та лікаря, який надає такі послуги за договором із НСЗУ, скористайтеся онлайн-мапою або зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.
Якщо не маєте можливості чи бажання звернутися до лікаря – зателефонуйте на одну з ліній психологічної підтримки. Перелік телефонних номерів деяких із таких служб, що надають послуги безоплатно, є за посиланням.
Вправи антистрес для дітей: https://moz.gov.ua/article/health/vpravi-antistres-dlja-ditej або https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/pfbid021skbCWedfDf7zdVDwgoktp4NuSy5D4guLHYgAQokLAU3wBLaqs1fvbbcauP3SaAVl
Як впоратися зі стресом самостійно: посібник від ВООЗ “Важливі навички в періоди стресу”
Техніки самодопомоги у разі стресу: https://moz.gov.ua/article/health/tehniki-samodopomogi-pri-stresi-poradi-vooz
- У Міністерстві охорони здоров’я розповіли, де і як отримати безоплатні послуги з ментального здоровʼя.
- За результатами опитування, проведеного на початку 2024 року у межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя, 13% респондентів визначають свій ментальний стан як незадовільний.
- Протягом останніх двох років в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) фіксується значне збільшення пацієнтів зі встановленим діагнозом посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).
- У 2024 році Міністерство культури та інформаційної політики України разом з ЮНЕСКО реалізують проєкт зі створення просторів для психологічної підтримки у бібліотеках.
Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.
Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.
8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.
У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.