У звіт Держдепу США щодо порушень прав людини в Україні потрапив єдиний телемарафон

Джерело: звіт Державного департаменту США щодо порушення прав людини в Україні за 2023 рік

Держдеп США вніс національний телемарафон у звіт про порушення прав людини в Україні.

У звіті мовиться, що українські закон та Конституція передбачають свободу вираження поглядів, зокрема у ЗМІ, однак українська влада “не завжди поважала ці права”.

Одним з таких порушень Держдеп вважає єдиний телемарафон, запроваджений після повномасштабного вторгнення РФ. У звіті мовиться, що впровадження телемарафону дозволило уряду обмежувати свободу ЗМІ.

“Національний телемарафон – змінна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії щодо репортажів про війну – забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм. Щобільше, деякі ЗМІ повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на наземне мовлення та тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року”.

Зазначається також, що уряд блокував чи запроваджував санкції щодо деяких ЗМІ та окремих журналістів, яких вважав загрозою для нацбезпеки країни.

“Деякі оратори, які критикували уряд, також були занесені до чорного списку урядових програм новин. Журналісти-розслідувачі, які критикували уряд, інколи ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали. Інші практики продовжували впливати на свободу ЗМІ, включаючи самоцензуру”.

У звіті також наведено кілька прикладів, коли українська влада “ініціювала та потурала переслідуванням журналістів”. Згадано і про випадок, коли Служба безпеки України стежила за журналістами-розслідувачами проєкту Bihus.info. Kyiv Independent також повідомляв, що за його співробітниками стежать силовики.

Згадали у звіті і про ситуацію довкола телеканалів “Прямий”, “Еспресо” та “5 канал”, які відмовились від участі у телемарафоні.

“Хоча час від часу ці три канали добровільно представляли цілодобову програму інших каналів. Якщо канал відмовлявся скоротити власне програмування до менше ніж 12 годин для трансляції в прямому етері, офіційні особи у відповідь виключали мережу з національних цифрових наземних частот. У червні 2022 року “Прямий” і “5 канал” подали до суду на Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення та Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України. Станом на кінець року три канали працювали в Інтернеті за принципом оплати за перегляд”.

Також у звіті зазначається, що найбільші та найуспішніші приватні ЗМІ належали олігархам, насамперед телевізійні станції.

У ніч на 24 листопада підрозділи ракетних військ Збройних Сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали групового удару по позиціях зенітного ракетного дивізіону 1490 зенітного ракетного полку 6 армії РФ на території Курської області.

Член Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максим Ткаченко заявив, що близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб повернулися на тимчасово окуповані території, зокрема, лише до 70 тисяч — у тимчасово окупований Маріуполь.

24 листопада Міністерство оборони Литви повідомило про передачу Україні нової партії військової допомоги.

Чехія не планує продовжувати виключення ЄС, котре дозволяє імпортувати дизельне пальне та інші нафтопродукти РФ, повідомило Міністерство промисловості та торгівлі. 

Російська економіка перебуває у глибокій кризі через політику Кремля, спрямовану на підтримку війни проти України. У Білому домі заявили, що перспективи Росії залишаються похмурими, адже глава РФ Володимир Путін підриває економіку, нарощуючи бюджетні витрати на війну до рекордних показників пострадянської історії.