Росія приглушує роботу GPS та заважає авіасполученню у районі Балтійського моря

Джерело: Financial Times

Міністри країн Балтії попередили, що дії Росії загрожують повітряною катастрофою у регіоні, оскільки країна продовжує глушити GPS. Зокрема перешкоди навігаційному сигналу нещодавно змусили два фінські рейси розвернутися на півдорозі.

Міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви попередили про зростання загрози авіаційних катастроф через посилення придушення Росією роботи супутникової навігаційної системи GPS у районі Балтійського моря.

25 квітня два рейси Finnair з Гельсінкі в естонське місто Тарту були змушені через перешкоди GPS розвернутися та повернутися до Фінляндії, оскільки не змогли безпечно дістатися до запланованого пункту призначення.

Ситуація у Балтійському регіоні поблизу російських кордонів стає надто небезпечною, щоб її ігнорувати, – заявив глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс.

Своєю чергою, глава естонського зовнішньополітичного відомства Маргус Цахкна наголосив, що те, що відбувається з GPS, наразі розглядається як “частина ворожих дій Росії”.

Ми безперечно обговоримо це з нашими союзниками, – додав Цахкна. – За його словами, такі дії “є гібридною атакою і становлять загрозу нашому народу та безпеці, чого ми не потерпимо”.

Тоді як міністерка закордонних справ Латвії Байба Браже запевнила, що країни Балтії “серйозно ставляться до інцидентів” із GPS та “контактують із колегами з інших держав” стосовно цього питання.

За словами експертів, глушіння GPS легко проводити за допомогою відносно дешевого обладнання.

Жодна країна не визнала, що стоїть за перешкодами у регіоні, проте, офіційні особи заявили, що немає жодних сумнівів, що за глушінням навігаційних сигналів стоїть саме Росія – як зі своєї території, так і зі свого ексклава Калінінграда.

Зауважимо, на початку квітня у міністерстві оборони Німеччини заявили, що Росія, ймовірно, стоїть за серією збоїв, які впливають на GPS-навігацію в Балтійському регіоні, вказавши на Калінінградський ексклав як джерело проблеми.

Також у березні Росія заглушила сигнал системи глобального позиціювання (GPS) офіційного літака міністра оборони Великої Британії Гранта Шаппса під час його польоту до Польщі.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні. 

Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.

На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.