В Україні фіксують збільшення випадків сказу: як передається, симптоми та де вакцинуватися

Джерело: Букви

В Україні фіксують збільшення випадків зараження сказу. Сказ – це смертельно небезпечна хвороба, але вакцинація може зберегти людині життя.

Що таке сказ і як він передається?

Сказ – це гостре вірусне захворювання, яке вражає центральну нервову систему теплокровних тварин, включаючи людей. Вірус сказу може викликати захворювання головного мозку, що врешті-решт призведе до смерті. Проте сказу можна запобігти, щорічно вакцинуючи свійських тварин, тримаючись якомога далі від диких тварин і звертаючись по медичну допомогу до появи симптомів.

Фото: WHO Ukraine

Найчастіше сказ передається через укус інфікованої тварини. Слина зараженої тварини містить вірус, який може потрапити в організм людини через рану від укусу. Рідше вірус може передаватися через ослинення пошкодженої шкіри або слизових оболонок.

Симптоми сказу

Інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) сказу у людини може тривати від 3 днів до 3 місяців, але зазвичай становить 1-2 місяці.

Ознаки та симптоми сказу у людини можна розділити на три стадії:

  1. Продромальний період (до тижня) і його ознаками є: лихоманка; головний біль; втома; слабкість; озноб; поколювання, печіння або біль у місці укусу; збудження, тривога, дратівливість; пригнічений настрій.
  2. Стадія збудження (до 4 днів):
  • Гідрофобія (страх води) – це один з найвідоміших симптомів сказу. Людина може відчувати страх, тривогу або паніку навіть при думці про воду або при її звуці.
  • Аерофобія (страх повітря) – людина може відчувати страх, тривогу або паніку при протягах або потоках повітря.
  • Спазми м’язів горла, що призводить до утрудненого дихання та ковтання.
  • Слинотеча.
  • Надмірне виділення поту.
  • Почервоніння очей.
  • Розширення зіниць.
  • Галюцинації.
  • Агресивна поведінка.
  • Біль у животі.
  • Нудота і блювота.
  1. Паралітичний період (до 2 днів) включає симптоми: параліч м’язів обличчя і шиї, опущення повік, сплутаність свідомості, слабкість у м’язах, зниження артеріального тиску, порушення серцевого ритму, зупинка дихання та смерть.

Симптоми сказу у тварин можуть варіюватися залежно від виду тварини та стадії захворювання. Найпоширеніші симптоми включають: зміна поведінки, агресивність, дратівливість, налякана або збуджена поведінка, незвичайна ласкавість, втрата апетиту, параліч, хиткість ходи, посилене слизовиділення, почервоніння очей та розширення зіниць.

Вакцинація та де її можна зробити

Тільки негайна вакцинація після інфікування може убезпечити людину від сказу.

World Health Organization Ukraine поділились списком закладів антирабічної допомоги для українців з різних областей, який можна переглянути за посиланням

Фото: WHO Ukraine

Випадки зараження людей сказом

Нещодавно на Тернопільщині домашній кіт покусав двох жінок й вони заразилися сказом. На наступний день кіт помер, а потерпілі проходять лікування.

У Чернівцях в домашньої собаки виявили сказ і тварина загинула.

На Хустщині лисиця з ознаками зараження на сказ почала нападати на собак.  За годину було зафіксовано 3 випадки нападів. Людям рекомендують бути обережними.

Зокрема, широке поширення випадків сказу фіксують на Черкащині. Загалом від початку року зареєстрували 26 випадків сказу, що становить майже 90% усіх випадків захворювання у 2023 році.

Від початку 2024 року на Волині зареєстровано 10 випадків сказу. Хворих собак, котів та лисиць спеціалісти виявляли у Володимирському, Луцькому та Ковельському районах.

На Закарпатті з початку року станом на 6 лютого зареєстрували 6 випадків сказу серед тварин. 

Протягом минулого тижня 12 мешканців Дніпропетровщини заразились сказом й звернулися за меддопомогою, серед них –  шестеро дітей. Всі отримують лікувально-профілактичну імунізацію.

Аналітики ISW прокоментували збільшення швидкості просування російських військ на фронті в Україні.

Триває 1008-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 735 тисяч осіб.

Уночі 27 листопада російські безпілотники атакували Київ. Через падіння уламків БпЛА постраждало двоє осіб.

27 листопада відзначають День шпильки і голки та День захисту черепах. Християни сьогодні вшановують великомученика Якова Персіянина.

За даними синоптиків у середу, 27 листопада, частину областей накриють опади.