Лідер гурту «Тінь сонця», а нині військовий Сергій Василюк привітав українок з Днем матері

Джерело: Сергій Василюк/Facebook

12 травня фронтмен і засновник гурту “Тінь сонця”, а нині військовослужбовець 130 батальйону ТрО ЗСУ Сергій Василюк привітав українських матерів зі святом піснею “Два кольори” (Сл: Дмитро Павличка, муз: Олександр Білаш).

Василюк зокрема подякував матерям, котрі народили славетних оборонців, котрі творять велику історію, наближають перемогу та прославляють Україну на весь світ “не на фестивалі Євробачення, а ткт – на Бахмутському, Куп’янському, Херсонському, Харківському напрямках”.

З Вашим Днем, дорогі наші Матусі! Любимо захищаємо! – підписав привітання музикант.

Зауважимо, 12 травня українці святкують День матері, який традиційно відзначається в другу неділю травня.

Запроваджене свято було указом Президента України від 10 травня 1999 року. В деяких інших країнах світу День матері щороку святкують 13 травня.

Історія виникнення свята

У XIX столітті активістка Енн Джарвіс Рівз разом із чоловіком народила 13 дітей, з яких вижити вдалося лише чотирьом. Діти померли через захворювання та антисанітарні умови, які сприяли поширенню епідемій. Протягом життя Енн Джарвіс боролася з антисанітарією, займалася просвітницькою діяльністю та надавала допомогу для зниження дитячої смертності.

Невдовзі активістка організувала в робітничих клубах День матері, покликаний сприяти покращенню санітарних норм. У започаткованих нею клубах збирали кошти на купівлю ліків та оплату послуг помічниць у сім’ях, де матері мали серйозні проблеми зі здоров’ям.

Після смерті Енн її донька Анна у 1907 році вирішила заснувати свято. Вона надсилала листи з ініціативою кілька років поспіль. Зрештою в 1910 року отримала відповідь. Того року у штаті Вірджинія (США) почали офіційно святкувати День матері. З часом американська традиція перейшла у інші країни світу. Наприклад, відразу після Першої світової війни День матері почали святкувати у Швеції, Норвегії та кількох інших країнах Європи.

День матері в Україні

Указом президента від 1999 року в Україні щороку відзначають День матері в другу неділю травня.

Ініціаторами запровадження та відродження Дня матері в Україні були членкині “Союзу українок” з Галичини. У 30-х роках ХХ століття вони влаштовували концерти, конференції, фестивалі, де обговорювали роль материнства у світі, а також писали статті до українських та світових газет.

У 1939 році в СРСР скасували День матері. Українці понад пів століття боролися за відновлення свята в Україні.

Старання “Союзу українок”, міжнародної організації “Жіноча громада”, Спілки жінок України повернули це свято в Україну на державному рівні у 1999 році. Травень обрали не випадково: в християнській вірі це місяць Пресвятої Богородиці, а католицька церква присвячує його Діві Марії.

  • У неділю, 5 травня, православні та греко-католики відзначають Великдень або Воскресіння Христове.
  • Представник Латвії на пісенному конкурсі “Євробачення-2024” співак Dons розповів, що прихистив до своєї родини собаку з Харкова.
  • Українська співачка Оксана Забужко висловила думка, що цього разу на Євробаченні Україна “все зробила правильно”. За її словами, участь наших представників водночас нагадувала про війну, але вони не “перетягнули ковдру”.

28 вересня Литва оголосила про надання нової партії військової допомоги Україні. Загальна сума допомоги Литви з початку вторгнення зросла до понад 683 мільйонів євро.

Американський телерепортер Боб Ван Діллен, перервав свій прямий ефір про ураган “Хелен”, щоб врятувати жінку з автомобіля, що застряг у воді. На відео він стоїть під дощем з затопленим авто за спиною і розповідає, як жінка потрапила в небезпечну зону.

Артем Ковбасинський, 24-річний артист Клайпедського державного музичного театру, що в Литві, загинув на фронті 27 вересня. За словами друзів, він повернувся в Україну з Литви на початку війни. Артем вважав, що жити спокійно з коханою, доки в Україні війна — означає втратити гідність.

“Хезболла” опублікувала заяву, в якій підтвердила смерть свого лідера Хасана Насралли. Це поклало край його 32-річному перебуванню на посаді лідера угруповання.

Євросоюз рекомендує авіакомпаніям уникати повітряного простору Лівану та Ізраїля протягом найближчого місяця.