Росія завдяки обходу санкцій через Туреччину заробила 3 млрд євро на експорті нафти до ЄС
Джерело: розслідування CSD та Центру дослідження енергетики та чистого повітря (CREA)
Останніми роками Туреччина стала ключовим ігровим полем для експорту російських нафтопродуктів до ЄС, що забезпечує Кремль значними доходами, ухиляючись від санкцій. Лише минулого року такі поставки принесли Росії понад 3 мільярди євро.
Минулого року Туреччина стала найбільшим у світі покупцем російських нафтопродуктів. Так, Туреччина отримала загалом 18% дизеля, газойлю, авіагасу та іншої переробленої продукції, вивезеної з Росії морем. В її імпорті російські постачання становили 81%, проте далеко не всі обсяги потрібні Туреччині для власних потреб.
“Туреччина стала стратегічним перевалочним пунктом для російських нафтопродуктів, які перенаправляються в ЄС, ймовірно, генеруючи податкові надходження на сотні мільйонів для військової машини Кремля”, – заявив старший аналітик із енергетики CSD Мартін Владіміров.
Зазначається, що після введення 5 лютого 2023 року ембарго на постачання до ЄС російських нафтопродуктів країни блоку імпортували 5,16 млн тонн на суму 3,1 млрд євро з трьох турецьких портів – Джейхан, Мармара Ереглісі та Мерсін. Проте в цих портах немає переробних потужностей.
За аналогічний період 86% їхнього власного імпорту нафтопродуктів (у грошах) припало на Росію. Аналіз конкретних постачань свідчить, що європейські компанії могли купувати російські нафтопродукти, які були змішані в нафтосховищах у турецьких портах або просто реекспортовані.
Як зазначають у CSD та CREA, Росія і Туреччина скористалися лазівкою у правилах санкцій ЄС. Вони дозволяють купувати товари з російської нафти за умови значного перероблювання.
Наприклад, НПЗ Індії постачають у ЄС продукцію із російської нафти, однак у турецьких портах немає переробних потужностей.
Від моменту введення ембарго на початку лютого 2023 року до кінця лютого 2024 року Туреччина загалом імпортувала російських нафтопродуктів на 17,6 млрд євро – на 105% більше, ніж за попередній аналогічний період. Її експорт палива до ЄС підскочив за той самий час на 107%.
На постачанні нафтопродуктів до Туреччини російський бюджет заробив 5,4 млрд євро.
- Американський нафтопереробний завод імпортував 10 000 барелів російської нафти через лазівку для змішування на терміналах зберігання на Багамських островах.
- Російська нафта знову продається за ціною, значно вищою аніж 60 доларів за барель – граничну ціну, встановлену країнами G7 у спробі позбавити РФ доходів для подовження повномасштабної війни проти України.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Силах оборони України дистанційно керовану самохідну броньовану платформу UNEX UGV українського виробництва для виконання завдань з логістики, евакуації, розмінування тощо.