Гостьова цензура: цьогоріч «Рада» жодного разу не запросила в етер представника партії «ЄС»
Джерело: “Детектор медіа”
У 2024 році парламентський телеканал “Рада” жодного разу не запросив в етер представника парламентської фракції “Європейська Солідарність”.
Як відомо, “Європейська Солідарність” – це друга за чисельністю фракція Верховної Ради. Верховна Рада – це орган репрезентативної демократії, а канал “Рада” – державне медіа, яке працює для виборців за їхні ж податки.
Одначе, в описі “Ради” на її сторінці в Ютюбі зазначається: “Парламентський телеканал “Рада” широко висвітлює […] діяльність усіх парламентських фракцій і депутатських груп”.
Відтак на сайті мовника йдеться: “Програми, що виробляються Парламентським телеканалом, спрямовані на повноцінне задоволення потреб суспільства в одержанні найширшого спектра інформації про діяльність парламенту, унеможливлення цензури стосовно подій у сесійній залі Верховної Ради України”.
Попри такий опис мовника, в реальності на “Раді” все ж є цензура. Адже цей телеканал запрошує на етери представників усіх інших груп і фракцій, крім “Європейської Солідарності”.
За даними видання, жоден канал національного марафону в цьому році, крім “Суспільного”, теж не запрошував “Європейську Солідарність“.
Зазначається, що системне обмеження саме “Європейської Солідарності” на п’яти різних каналах – це рішення, мотив і вплив для якого є тільки в Офісу президента.
“І ще раз, оскільки в нашій політизованій дійсності це варто повторити двічі, – справа не в Порошенкові. Річ у тім, що в демократичній країні влада зібрала комерційні телеканали під одну парасольку та заборонила їм запрошувати в ефір представників конкретної партії-опонента. А у власних телеканалів цієї політсили, до речі, забрала ефір у цифровому мовленні”, – пояснює “Детектор медіа”.
Для порівняння, представників фракції “Слуга народу” на етер кликали 505 разів лише за перші чотири місяці 2024 року. Це вдвічі більше, ніж представників усіх інших фракцій і груп парламенту разом узятих.
За даними видання, у парламенті на 41% більше “Слуг народу”, ніж усіх інших фракцій разом. В ефірі – на 133%.
Крім того, представники Офісу президента щомісяця з’являються в марафоні частіше (зазвичай теж удвічі), ніж будь-яка окрема парламентська фракція.
Нижче зображено гостьову політику телеканалів “Єдиних новин” за перші чотири місяці 2024 року.

Скриншот: Детектор медіа

Скриншот: Детектор медіа
За даними видання “Детектор медіа”, на “Інтері” та “Ми — Україні” гості від “Слуги народу” складають 96% та 92% гостей-нардепів відповідно. В абсолютних числах це звучить ще промовистіше – “Інтер” за чотири місяці запросив три людини не від влади.
Тобто, справа не в тому, що якісь медіа уникають політичних тем. Чи менше запрошують нардепів загалом. Політиків кличуть усі, просто не всі кличуть когось, крім “Слуг народу”.
На “Раді” 23,8% гостей – представники інших політичних сил, крім владної. Навіть групу “Довіра” тут кликали в ефір частіше, ніж будь-який інший канал, крім “Суспільного”, кликав будь-яку опозиційну політичну силу. І все ж парламентський мовник жодного разу в цьому році не надав слово “Європейській Солідарності”.
Із шести каналів марафону лише один нормально забезпечує репрезентацію опозиційних політичних сил. Але й не ігнорує владу – 42% політиків тут від “Слуги народу”.
Якщо не враховувати “Суспільне”, 82,5% усіх гостей-політиків “Єдиних новин” – це члени “Слуги народу”.
На думку видання “Детектор медіа”, тепер, коли “Суспільне” відгалужується від марафону, у головному офіційному українському телеефірі може стати ще менше думок опозиції. І зовсім зникнути друга найбільша фракція парламенту.
- Європейська федерація журналістів (EFJ) приєдналася до своїх партнерів Швидкого реагування на свободу ЗМІ (MFRR), щоб висвітлити нинішні проблеми зі свободою преси в Україні протягом двох років після початку повномасштабного вторгнення Росії. У межах проєкту MFRR українську владу закликали серйозно переглянути формат телемарафону “Єдині новини” та обговорити можливість його закриття.
- Спільнота українського “Медіаруху” закликала владу припинити тиск на Суспільне мовлення та зберегти за ним вечірні прайми телемарафону.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.