На Харківщині викрили схему фіктивних закупівель деревини для укріплень на 150 млн грн

Джерело: Харківський антикорупційний центр

На Харківщині виявлено масштабну корупційну схему з закупівлею деревини для фортифікаційних робіт, внаслідок якої державний бюджет зазнає збитків на понад 150 мільйонів гривень. За даними розслідування, декілька приватних компаній, що мають ознаки фіктивності та є між собою пов’язаними, завдяки цій схемі сприяли закупівлям деревини за завищеними цінами.

Харківський антикорупційний центр (ХАЦ) виявив, що фірми-постачальники купували деревину у двох лісгоспах на Харківщині, що мало знизити витрати на логістику у рази. Натомість середня ціна за кубічний метр деревини, яку у Харківській ОВА (ХОВА) назвали ринковою, становить 5500 гривень, що вдвічі вище за середню ціну продажу кругляка в місцевих лісгоспах.

З чого почалося розслідування

Договори на постачання деревини для укріплень із п’ятьма фірмами виявила Мартина Богуславець, голова Антикорупційного центру “Межа”, у своїй колонці для “Української правди”. Вона вказала, що ці договори мали ознаки фіктивності.

ХОВА уклала договори на деревину на загальну суму понад 360 млн гривень з ФОП Чаус І. О., ТОВ “Герц індустрія”, ТОВ “Сатисбуд”, ТОВ “АТТ БУД” та ТОВ “Деревообробне підприємство “Восход”. Богуславець також наголосила, що власники цих фірм мають проблеми із законом. ХАЦ встановив, що всі ці компанії пов’язані між собою.

Однак після перших публікацій та пояснень представників ХОВА залишались відкритими низка питань. Наприклад, наявність необхідної деревини у харківських лісгоспах та місце її придбання для фортифікацій. Керівництво ХОВА стверджувало, що висока вартість деревини зумовлена логістичними проблемами. Причиною назвали те, що місцеві лісгоспи не можуть задовольнити потреби, тому приватним компаніям доводиться завозити її з інших регіонів країни, що призводить до зростання вартості.

Звідки деревина, та як працює схема

Компанія “Герц Індустрія” стала одним з головних постачальників деревини для фортифікаційних робіт на Харківщині, отримавши підряди на суму 135 млн гривень. Виявилося, що ця фірма привозила деревину для фортифікацій, яку відвантажували з Ізюмського та Вовчанського лісгоспів Харківської області.

Цю інформацію встановлено на основі судових ухвал та перевірки номерів бирок на сайті Державного агентства лісових ресурсів України.

Скриншот: Єдиний державний реєстр судових рішень

Скриншот: Єдиний державний реєстр судових рішень

Із 20 бирок, які не були зашифровані в судовому реєстрі, 14 належать до деревини Ізюмського лісового господарства, 5 – до Вовчанського лісового господарства, і ще одна – до Філії Гадяцького лісового господарства ДП “Ліси України” (Полтавська область).

Показником легальності деревини є перевірка однієї з бирок, яку правоохоронці вилучили під час обшуків на харківських фортифікаціях.

Скриншот

Скриншот

Ось і приклад перевірки легальності деревини від Вовчанського лісгоспу.

Скриншот

Скриншот

Це лише окремі бірки та одна фірма-постачальник, але у ХАЦ заявили, що знають, що чотири із п’яти фірм, зокрема “Герц Індустрія”, мають міцні зв’язки між собою. Фактично, це може бути один “синдикат”, створений для заробітку на махінаціях із деревиною.

Проте чиновники ХОВА стверджували, що в харківських лісгоспах був дефіцит деревини. Також представники компаній стверджували, що їм доводилося возити ліс зі всієї України, але їхні слова нині не підтверджуються.

Схема розкрилася завдяки іншому кримінальному провадженню, про яке раніше згадував ХАЦ. За інформацією слідства, кілька підприємств, підконтрольних одній групі осіб, купували деревину у державних підприємств за заниженою ціною і потім продавали її за завищеною. Це призводило до збитків у державному бюджеті.

Ще однією важливою деталлю назвали ухилення фірм від сплати ПДВ. Фірми, які продавали деревину департаменту ХОВА, не були зареєстровані як платники ПДВ. Це призвело до недоотримання бюджетом значних надходжень. За даними Мартини Богуславець, ці фірми ухилились від сплати ПДВ на суму понад 70 млн грн.

Всі ці дії стали можливими завдяки недобросовісним практикам і зловживанням з боку власників та керівництва фірм, які отримували замовлення на постачання деревини для фортифікаційних робіт.

Робота лісгоспів

Представники ХОВА та фірм-постачальників наголошували, що потрібно було швидко привезти великий обсяг деревини. Саме тому були залучені приватні підприємства, оскільки, за їхніми словами, харківські лісгоспи не мали таких обсягів.

Проте, ХОВА не могла назвати лісгоспи, які відмовилися надати деревину для будівництва фортифікацій. У відповіді на запит йшлося, що не було жодних відмов або позитивних відповідей від лісгоспів на запити щодо деревини.

Однак, голова ДП “Ліси України” Юрій Болоховець заявив, що їхнє підприємство могло повністю забезпечити деревиною будівництво фортифікацій в Україні. Після скандалу з будівництвом фортифікацій на Харківщині він наголосив на готовності збільшити обсяги постачання.

Президент Зеленський рекламував Харківщину як еталон у відбудові фортифікаційних споруд. Проте під час російського наступу на Харківщину з’явилися критичні відгуки щодо якості фортифікаційних споруд. Військовим заборонили коментувати цю ситуацію, а неофіційно бійці критикували якість укріплень.

Попри розкриття журналістами, кримінальні провадження та виявлення фіктивних фірм, Харківська ОВА продовжує купувати деревину для фортифікацій від згаданих компаній. Ці фірми, які мають ознаки фіктивності та уникають сплати ПДВ, надають ліс-кругляк із місцевих лісництв зі значними переплатами.

Наприклад, з ТОВ “Деревообробне підприємство ‘Восход'” було укладено 9 договорів на постачання 165,953 кубічних метрів деревини за 1,35 мільйона гривень. Середня вартість одного кубічного метра становила 8105 гривень.

Також з ТОВ “Сатисбуд” уклали 6 договорів на постачання 1730,59 кубічних метрів деревини за 9,16 мільйона гривень, середня вартість одного кубічного метра становила 5294,5 гривні.

З ТОВ “АТТ-буд” укладено договір на постачання 50 кубічних метрів деревини за 280,5 тисяч гривень. Ще були два договори з ТОВ “Логістік Оптімал” на постачання 440 кубічних метрів за 2,28 мільйона гривень. Усі ці угоди були укладені після резонансу щодо цих фірм.

Президент Володимир Зеленський погодився з можливістю переговорів із главою РФ Володимиром Путіним задля закінчення війне. Однак, зауважив на важливій умові: переговори між Україною та Росією можуть відбуватися “через посередників”.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко закликав Львівську міськраду пришвидшити розв’язання питанням з відбудовою музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича на Білогорщі. Політик нагадав, що запропонував власним коштом відновити будівлю, проте місцева влада досі зволікає з рішенням.

30 червня день народження українського політичного та державного діяча, Головнокомандувача Української повстанської армії Романа Шухевича, котрий своїм життєвим шляхом здобув особливе місце в історії та вважається одним з найяскравіших лідерів руху за незалежність України.

В Оболонському районі Києва уламки ворожої повітряної цілі впали на житловий будинок, внаслідок чого відбулося загоряння кількох квартир. Наразі відсутня інформація про постраждалих.

Аналіз даних тисяч польотів показав, що російські ВПС глушили GPS-звʼязок на сотнях британських військових рейсів. Так, з початку 2024 року під впливом опинився кожен четвертий літак. Глава Міноборони Великої Британії назвав такі дії “нерозсудливими”.