«Жахлива новина для України»: експерти про Венса, який може стати віцепрезидентом США

Джерело: The Guardian

Європейські експерти вважають, що вибір Дональда Трампа зробити Джеймса Венса віцепрезидентом у випадку перемоги на виборах президента США – це “жахлива новина для України”.

На думку аналітиків, Венс підштовхуватиме Трампа займатись внутрішньою політикою, кульмінацією чого може стати те, що США наполягатимуть, аби Україна поступилась своїми територіями Росії.

“Це погано для нас, але це жахлива новина для України. Венс – не наш союзник”, – сказав європейський високопоставлений дипломат у Вашингтоні.

Іноземні аналітики та дипломати зазвичай характеризують політику Трампа як “чорний ящик”, оскільки неможливо знати точно, що зробить непередбачуваний політик, якщо повернеться до влади.

Дехто сподівався, що претендентами на високі посади в адміністрації Трампа будуть особи, які збережуть зовнішньополітичний статус-кво США, а Трамп займатиметься внутрішніми справами.

Проте Джеймс Венс, ймовірно, лише підігріватиме скептицизм Трампа щодо України та Європи, водночас підтримуючи агресивну зовнішню політику в інших куточках світку.

“Сенатор Венс був одним з найбільших противників нового пакету допомоги Україні та висловив байдужість до того, що відбувається у цій війні. Обравши Венса своїм кандидатом на пост віцепрезидента, Трамп пояснив американським виборцям дуже чіткий вибір у зовнішній політиці”, – зауважив Майк Макфол, директор Інституту міжнародних досліджень Фрімена Споглі та експосол США у РФ.

Він додав, що стратегія зовнішньої політики Байдена радикально відрізняється від політики Трампа.

“Байден та Гарріс просували демократію та протистояли автократам. Трамп та Венс не звернули уваги на просування демократії за кордоном і замість цього підтримали автократів. Контраст в іноземних підходах, яких дотримуються ці два кандидати у президенти, ніколи не був таким очевидним у моєму житті”, – сказав Макфол.

Венс публічно розкритикував допомогу Україні від США та наполягав на перемовинах з Росією. Він звинуватив адміністрацію Байдена в “мікроуправлінні” війною Ізраїля у секторі Гази та заявив, що Америка повинна “дозволити Ізраїлю фактично завершити роботу”.

Він вимагає, щоб країни Європи платили НАТО більшу частину свого ВВП, раніше пошучи, що “США занадто довго забезпечували Європі безпеку”.

“Я думаю, що Венса вибрали щонайменше через його зовнішню політику та торгову політику”, – зауважила Емма Ешфорд, старша наукова працівниця програми “Переоцінення Великої стратегії США”.

Вона додала, що Венс – яскравий представник нового правого крила республіканців, які є більш націоналістичними, антиміграційними та, певною мірою, протекціоністськими.

За даними ЗМІ, основні донори республіканців наполягали на кандидатурі Венса. Серед них – Ілон Маск, Такер Карлсон і Девід Сакс. Всі троє скептично ставляться до підтримки України, а Сакс свого часу сказав, що це “Байден спровокував” повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Попри це, вибір Трампа розлютив й деяких республіканців.

“Він (Венс) капітулює перед Росією та пожертвує свободою наших союзників в Україні. Республіканська партія більше не є партією Лінкольна, Рейгана чи конституції”, – написала ексконгресвумен Ліз Чейн, яка відкрито критикує Трампа.

Венс має репутацію провідного критика допомоги Україні. У 2022 році в інтерв’ю Стіву Беннону він сказав, що йому “байдуже, що відбувається в Україні”.

На Мюнхенській конференції з питань безпеки в лютому він звернувся до Європи з заявою, применшивши загрозу від Володимира Путіна, і сказав, що США не можуть виготовляти зброю для постачання Україні.

Він підтримує завершення російсько-української війни мирними перемовинами.

“Так, Трамп остаточно визначатиме політику щодо України. Але вибір Венса говорить нам усе, що нам потрібно знати про те, як Трамп хоче підійти до України, коли він стане президентом: жодного членства України в НАТО, скорочення військової та економічної допомоги та змусити Зеленського сісти за стіл [переговорів] з Путіним”, – написав Сергій Куделя, професор політології з Університету Бейлора, на X.

Після низки вибухів електронних пристроїв у Лівані армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) почала перекидання 98-ї дивізії із сектора Гази на північний кордон.

Папа Римський Франциск без пояснення відмовився від запрошення відвідати церемонію повторного відкриття  Собору Паризької Богоматері у Парижі, заплановану на 7-8 грудня. Понтифік заявив, що не збирається брати участь у заході відкриття собору після реконструкції.

У ніч на 19 вересня російські війська вчергове обстріляли Харків. Ворог поцілив у відкриту територію одного з районів, наразі відсутня інформація щодо постраждалих.

Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей.

Центр протидії дезінформації продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні РФ наративи.