ЄС досі залишається головним покупцем російського трубопровідного газу

Джерело: Bloomberg

Європейський Союз досі залишається головним покупцем російського трубопровідного газу, попри спроби знизити залежність від російських енергоносіїв. Понад два роки після вторгнення Росії в Україну Європа продовжує конкурувати з Китаєм за звання найбільшого споживача газу від ПАТ “Газпром”.

Згідно з даними Bloomberg, постачання “Газпромом” газу до Європи через Україну та Турецький потік у першій половині цього року досягло 14,6 млрд кубометрів. Це менше, ніж обсяги продажів до вторгнення, які становили від 130 до 175 мільярдів кубометрів на рік. Проте число порівнянно з 15,2 мільярдами кубометрів, які “Газпром” постачав до Китаю за той самий період.

Постачання газу до Європи зараз демонструє зростання. У першому півріччі 2024 року обсяги трубопровідних постачань до регіону зросли більш ніж на 26% у порівнянні з попереднім роком. Це показує, що, попри санкції, Росія продовжує залишатися важливим постачальником для деяких європейських країн, зокрема Австрії, Угорщини та Словаччини.

Значне збільшення постачання російського газу до Китаю залишається під питанням. Поки що Росія не змогла укласти нових угод, які б прискорили зростання продажів до Китаю.

Середні ціни на експорт до Китаю також значно нижчі. Постачання через трубопровід “Сила Сибіру” мають досягти повної потужності у 38 мільярдів кубометрів на рік до 2025 року. Вже з 2027 року ще 10 мільярдів кубометрів на рік можуть бути скеровані по далекосхідному маршруту. Третій контракт на трубопровід через Монголію досі не укладено.

Після вторгнення більшість країн Європейського Союзу шукали альтернативні джерела постачання газу. Норвегія стала постачальником 30% газу до блоку, але для деяких країн, таких як Австрія, Угорщина та Словаччина, “Газпром” залишається ключовим постачальником.

Існує ризик подальшого скорочення постачань через Україну, оскільки п’ятирічна транзитна угода з “Газпромом” закінчується в грудні 2024 року. Київ неодноразово заявляв про небажання її продовжувати. Європейські чиновники ведуть переговори для забезпечення безперервного потоку газу через Україну.

Обраний президент США Дональд Трамп у п’ятницю заявив, що планує покласти край “незручній” практиці переведення годинників на літній час, яка, на його думку, створює зайве фінансове навантаження на країну.  

NASA оголосило про чергову затримку в реалізації місії з повернення астронавтів на Місяць — вперше за понад 50 років після завершення програми “Аполлон”.

Росія і далі завдаватиме ударів по Україні крилатими й балістичними ракетами, а також безпілотниками. Про це повідомив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк в ефірі національного телемарафону, трансляцію якого здійснював телеканал “Рада”.

Дослідники Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Німеччині встановили, що перший обмін генетичним матеріалом між предками сучасних європейців і неандертальцями стався близько 47 тисяч років тому.

90-річна Аннет Роберж, яка виховала п’ятьох дітей, нещодавно закінчила Південний університет Нью-Гемпшира (SNHU), здійснивши свою багаторічну мрію після десятиліть самопожертви.