NYT: українці звертаються до доул смерті за підтримкою, щоб справитись з горем

Джерело: The New York Times

Американське видання The New York Times розповіло, що українці, які втратили близьких та рідних внаслідок війни, інколи звертаються до доул смерті, які допомагають їм пережити горе.

Доула смерті – це особа, яка підтримує та скеровує людей, які страждають від горя або пережили смерть близьких. На відміну від психотерапевтів, доули смерті зазвичай не намагаються вирішити проблеми психічного здоров’я. Вони не пропонують медичної допомоги чи терапії, натомість їхня робота зосереджена на підтримці та співчутті.

Однією із таких доул смерті є Олександра Некіпелова. 

“Люди не знають, що сказати особі, яка втратила близьку людину. Вони не знають багато про смерть чи горе. Ця тема – табу. Роль доули смерті полягає в тому, щоб дати людині можливість поговорити про це”, – сказала Некіпелова.

Деякі люди також зверталися до доул смерті, щоб допомогли їм зрозуміти, як поводитися з родичами, які зазнали втрату.

Одна із клієнток доули, Валерія Терещенко, розповіла, що брат її чоловіка загинув у бою на фронті. Його тіло так і не вдалося знайти.

Терещенко зазначила, що її чоловік, військовий, важко пережив цю новину і почав вживати більше алкоголю та приймати заспокійливі. Слова співчуття не допомогли, тому вона звернулась до Некіпелової.

“Я бачила, що втрачаю чоловіка. Вона [доула смерті] змусила мене по-справжньому вислухати його”, – сказала вона.

Терещенко додала, що доули смерті допомагають “більше знати про смерть, про всі ці етапи прийняття: жалоба, заперечення, гнів, потім прийняття”.

Після початку повномасштабного вторгнення за підтримки міжнародних і місцевих організацій були запроваджені курси для підготовки доул смерті, хоча це залишається нерегульованою професією.

“Існує сильна потреба в розмовах про кінець життя та спільнотах підтримки під час війни”, – сказав Дуглас Сімпсон, виконавчий директор Міжнародної асоціації доул смерті (INELDA), яка базується в США і навчає кількох українських доул.

Алла Савченко, засновниця Death Foundation, яка також є доулою смерті, розповіла, що за останні два роки кількість її клієнтів зросла на 50 відсотків.

Вона зазначила, що запити надходять не лише від людей, які втратили близьку людину, а й від тих, “кому довелося переїхати в іншу країну, хто втратив роботу”.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Минулого тижня Росія оголосила, що розпочала операцію зі звільнення Курської області. Вона може зайняти не один місяць, оскільки кинутих у контрнаступ військ не вистачить, хоча їх уже приблизно вчетверо більше, ніж українці, вважають експерти.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо протягом всієї доби.