Російські прикордонники офіційно залишили аеропорт Єревану

Джерело: News.am

31 липня російські прикордонники офіційно залишили пункт пропуску в аеропорту Єревана Звартноц.

Протокол про передачу вірменській стороні під охорону державного кордону в повітряному пункті пропуску підписали командувач прикордонних військ Служби національної безпеки (РНБ) Вірменії Едгар Унанян та начальник прикордонного управління ФСБ Росії у Вірменії генерал-лейтенант Роман Голубицький.

У документі наголошується, що вірменська сторона подякувала російській “за тривалу спільну службу із забезпечення прикордонного контролю” та констатувала, що “претензій до російської сторони не має”.

Російські прикордонники з 14:00 31 липня припинили здійснювати паспортний контроль в аеропорту Звартноц, повідомив речник парламенту Вірменії Ален Симонян.

Прикордонники РФ переьували на КПП Звартноца разом із вірменськими згідно з міждержавним договором починаючи з 1992 року.

Влада Вірменії регулярно критикувала Росію та ОДКБ за бездіяльність та відсутність реакції на прохання Єревана про допомогу. Зокрема 3 вересня Пашинян в інтерв’ю La Repubblica заявив про дистанціювання РФ від Південного Кавказу.

У вересні президент Вірменії Ваагн Хачатурян ухвалив рішення відкликати Віктора Біягова з посади постійного та повноважного представника країни в Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) на чолі з РФ.

Рішення прийняли за поданням прем’єр-міністра Нікола Пашиняна.

Ще у жовтні прем’єр-міністр Нікол Пашинян заявив, що Вірменія диверсифікує партнерство у сфері безпеки, а 23 жовтня країна підписала угоду про військову співпрацю з Францією.

Вже 14 листопада прем’єр-міністр Нікол Пашинян провів телефонну розмову з самопроголошеним президентом РБ Олександром Лукашенком, під час якої повідомив, що його країна не буде присутня на зібранні ОДКБ.

Наприкінці 2022 року Пашинян відмовився підписувати спільну декларацію Ради колективної безпеки ОДКБ через відсутність політичної оцінки “агресії Азербайджану” проти Вірменії. Пізніше Пашинян повідомив, що Вірменія може вийти з ОДКБ.

Щобільше, у 2023 році Вірменія не брала участі у заходах ОДКБ, зокрема, у двох навчаннях та саміті у РБ. Тоді у Кремлі висловлювали “розчарування” стосовно цього.

У березні 2024 року Пашинян поінформував, що Вірменія вийде з Організації Договору про колективну безпеку на чолі з РФ, якщо та не виконає своїх зобов’язань перед Єреваном та не визначить свою зону відповідальності у країні.

Вже у травні речниця Міністерства закордонних справ республіки Ані Бадалян повідомила, що Вірменія не виділятиме кошти на фінансування діяльності Організації Договору про колективну безпеку на чолі з РФ.

Довідка. Організація договору про колективну безпеку (ОДКБ) – військовий блок, створений Росією у 1992 році на противагу НАТО. Окрім РФ, до нього входять Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан. Раніше до організації входили також Азербайджан, Грузія й Узбекистан.

Основні сили організації – близько 30 000 осіб у різних військових угрупованнях, включно й оперативних. Члени ОДКБ не раз висловлювалися проти НАТО, розглядаючи Альянс як загрозу. Окрім того, виходячи з публічних заяв представників організації, ОДКБ вважає країни, що межують із країнами-членами ОДКБ, “зоною відповідальності ОДКБ”.

Вранці 13 грудня Івано-Франківська область зазнала наймасштабнішої ракетно-дронової атаки від початку повномасштабної війни. Є влучання.

В США нещодавно завершили успішне випробування звичайної гіперзвукової ракети з космодрому у Флориді.

Амбасадорка США в Україні Бріджит Брінк прокоментувала масований ракетний удар РФ по Україні вранці 13 грудня назвавши цілі, по яких бив агресор.

Під час  ракетної вранці 13 грудня російські окупанти атакували енергетичні об’єкти у Львівській області.

Компанія “Метінвест” призупиняє роботу вугільної шахти в Піщаному (поблизу Покровська в Донецькій області України) через наближення лінії фронту і посиленням обстрілів.