З’явився ще до появи людини: через вторгнення РФ в Україні може зникнути цілий вид
Джерело:UAnimals
Війна впливає не лише на життя людей, а й ставить під загрозу рідкісних тварин. Одна з них — хохуля. Цей вид існував ще до появи людини. Сьогодні ж він на межі зникнення, зокрема, через вторгнення РФ.
Що це за тварина?
Хохуля — маленький ссавець, що проводить багато часу у воді і схожий на ондатру, але є родичем крота. Залишився лише один вид — хохуля руська.
Найдавніші рештки цих тварин датуються міоценом, близько 20 мільйонів років тому, коли людей як виду ще не існувало.
Хохуля еволюціонувала до сучасної форми і не змінила своїх ознак. Тварина має чотиригранний хоботок, що запобігає потраплянню води під час пірнання. Вона може перебувати під водою до 4 хвилин і використовує хоботок для пошуку їжі в мулі. Тіло тварини завдовжки близько 20 см, з таким же довгим хвостом, який допомагає в плаванні. Пальці на задніх лапах розташовані один над одним, що добре підходить для греблі.
Хохуля любить заплави і стариці, живе в норах, які можуть досягати 20 метрів в довжину. В їжі неперебірлива, їсть як рослинну, так і тваринну їжу, включаючи молюсків, рогіз, личинок і рибу.
Назва хохулі може походити від праслов’янського “xaxuliti” (зникати) або старовинного слова “хух” (дух), що вказує на її здатність ховатися або сильний запах.
Популяція хохуль
У 2009 році вчені оцінювали популяцію хохуль на Сеймі в 300–500 особин, але точних даних немає. Хохулі також зустрічаються в Росії і Західному Казахстані, але раніше вони були поширені в Західній Європі.
Через полювання популяція хохуль різко скоротилася; до Першої світової війни в Росії продавали 100 тисяч шкур на рік. Популяцію намагалися відновити у радянські часи, але марно. Хохуля вимерла на Дніпрі в 30-х роках XX століття.
На Сіверському Донці хохулю охороняли з 1928 року, але популяція знову зменшилася. Вид зник на Донці в 70-х роках, проте штучно заселена популяція прижилася на Сеймі з 1961 року і тепер мешкає в Середньосеймському заказнику та Регіональному ландшафтному парку “Сеймський”, що на Сумщині.
“Інформація, яка в нас є по Сейму, – це реєстрації знахідок: люди просто розказують, що їм на очі потрапляла ця тваринка. Є фотографії хохулі в притоці Сейму, річці Вир – там точно була невеличка популяція”, – говорить дослідник Олександр Ємець.
Загрози існуванню
Хохуля дуже вимоглива до умов життя і швидко покидає території, які їй не підходять. Її загрозами є:
- Зміни клімату: хохуля погано пристосовується до змін температур і може не пережити засухи. Відсутність розливів річок також впливає на її існування.
- Сільське господарство: тварина боїться людей і худоби, звуки яких її лякають.
- Рибальство: на Сіверському Донці рибалки ловили хохуль у тенета та відлякували їх електровудками, тому на цій річці й зникли хохулі.
- Неочищені стоки: екологічні катастрофи, зокрема пов’язані з Росією, також шкодять хохулі.
- Війна: вибухи і шум змушують тварин втікати. Небезпека для хохулі зростає через забруднення води важкими металами та зменшення придатних місць для життя.
Олександр Ємець каже:
“Це ж родзинка, це козирна карта нашого ландшафтного парку. Це тварина з минулих епох! Якщо росіяни підуть з нашої землі, ми проведемо дослідження. Тоді буде ясно, що можливо зробити, аби спочатку зберегти популяцію. І ситуація виправиться. Треба зберегти цю унікальну тварину, яка залишилася у нас тільки на Сумщині”.
- Російські окупанти публікують фотографії, на яких показують свої “трофеї” – вбитих в українських заповідниках тварин, що знаходяться на межі зникнення.
- Заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський розповів, що російські окупанти продовжують викрадати тварин з”Асканії-Нової” і вивозити їх до Росії та окупованого Криму.
- На російській міні у Чорнобильській зоні підірвалася червонокнижна тварина – дикий кінь Пржевальського.
- За тиждень російські загарбники знищили понад 100 гектарів лісу на Лиманському напрямку.
Уночі 11 грудня по російському Таганрогу було завдано ракетних ударів. За даними ЗМІ, унаслідок атаки є жертва та поранені серед російських військових.
Новообраний президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп запросив президента Китаю Сі Цзіньпіна на свою інавгурацію, що пройде 20 січня 2025 року.
Укрпошта презентувала нову мару – передостанню офіційну у 2024 році – з зображенням українського боксера Олександра Усика.
Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що більша частина Європи далі не вірить у те, що Росія є загрозою для всіх, і наївно сподіваЄться, що ситуація “якимось чином сама владнається”.
Конгрес США закликає американських розвідників оцінити ризики, якщо Штати припинять надавати допомогу Україні, а Росія виграє війну.