РФ в обхід санкцій закуповує американські мікросхеми для ВПК через посередників – ЗМІ

Джерело: The Insider

Росія попри санкції та ембарго продовжує закуповувати для ВПК американські напівпровідникові прилади, ПЛІС (програмовані логічні інтегральні схеми) виробництва AMD і Intel через треті країни та фірми-посередники.

Як розповіли у виданні, ПЛІС, які використовуються у військових технологіях, продовжують потрапляти до Росії попри санкції завдяки транзакціям російських покупців з низкою фірм-посередників. Своєю чергою, фірми-виробники не здійснюють ретельного контролю за купівлею та перепродажем своєї продукції.

До прикладу, в системі навігації ракети Х-101, яку Росія запустила в липні по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві, використовувалися інтегральні схеми Xilinx (виробник AMD). Подібні, але більш просунуті мікросхеми є і в БпЛА “Ланцет”. Мікросхеми Xilinx, а також та Altera (виробник Intel) використовуються в навігації “Іскандерів” та “Калібрів”.

За даними журналістів, ПЛІС використовують не тільки в ракетах та безпілотниках. Подібні мікросхеми часто застосовують у технологіях радіолокації, насамперед військових. На це вказують дані закупівель мікросхем Xilinx російськими підприємствами та конструкторськими бюро, дані патентів та заявок на винаходи, які можна знайти в базі Роспатента, та вакансії програмістів ПЛІС, які розміщують російські оборонні та космічні підприємства. Найчастіше в них згадуються саме бренди Xilinx і Altera. Мікросхеми Xilinx також є на установках для вимірювання радіосигналів і в космічних ракетах-носіях “Ангара”.

Окрім того, ПЛІС Xilinx використовуються в апаратних комплексах для шифрування та захисту інформації “Континент” та “Соболь”, які виготовляє російська компанія “Код безпеки”. Нині вона працює над новими програмно-апаратними комплексами, які застосовуються, наприклад, у технологіях фільтрації інтернету.

Дані держзакупівель підтверджують постачання комплектуючих російським підприємствам ВПК. Зокрема, як вказано в статті, санкції не завадили закуповувати та використовувати мікросхеми Xilinx Уральському оптико-механічному заводу, який постачає продукцію російській армії.

Плати американського виробника вартістю десятки тисяч доларів закуповував також НТЦ “Оріон”, що виробляє апаратуру та програмне забезпечення для ФСБ. Також після введення обмежень високопродуктивні мікросхеми постачалися до Центрального конструкторського бюро автоматики, яке виробляє системи навігації для російських військових ракет.

Нині в Росії вільно пропонується купити ПЛІС Xilinx через схожі за дизайном і наповненням сайти. Покупців “заманюють” заголовками на кшталт “Офіційний дистриб’ютор Xilinx у Росії” або “Оптові постачання дефіцитних електронних компонентів із США”.

Російська компанія “Т-Компонент СП”, що перебуває під санкціями, розміщує у себе “спеціальні пропозиції” на постачання ПЛІС Xilinx.

Тоді як компанія “Айді Солюшн” постачає в Росію значні обсяги топових ПЛІС Xilinx (у тому числі вже вбудованих у плати). Відомо, що 2023 року вона поставила в РФ через Узбекистан налагоджувальні плати HTG-840 VIRTEX ULTRASCALE, які містять ПЛІС XCVU19P-1FSVB3824E, що коштує понад $80 тисяч.

Внаслідок російської атаки по Кривому Рогу зросла кількість постраждалих до 26 осіб. Двоє жінок перебувають у важкому стані. В однієї жінки різані рани голови, а в іншої – осколкове поранення живота.

За словами аналітиків Defence Express, проаналізувавши інформацію у The Military Balance 2024, довіднику Bulletin of the Atomic Scientists по ядерному арсеналу РФ та збірнику SIPRI Yearbook 2024, вони дійшли висновку, що станом на початок 2024-го у своєму арсеналі окупанти мали 521 міжконтинентальну балістичну ракету наземного та морського базування.

19 листопада у Херсонській області внаслідок вибуху саморобного дрона загинув грузинський доброволець Леван Лохішвілі.

У Збройних силах України створили першу школу підготовки операторів безпілотних наземних роботизованих комплексів (БпНК).

Агентка ФСБ, яка діяла під псевдонімом “007”, отримала 15 років тюрми за шпигунство в Україні.