Прем’єр-міністр Індії Моді, який обіймався з Путіним, закликав Зеленського до переговорів

Джерело: брифінг Нарендра Моді з Володимиром Зеленським

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді 23 серпня закликав до мирних перемовин. Він зазначив це на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, наголосивши, що прибув із “посланням миру”.

За словами Моді, Індія підтримує повагу до територіальної цілісності та суверенітету, вважаючи, що діалог і дипломатія є єдиним шляхом до розв’язання війни.

“Ми повинні рухатися в напрямку діалогу, не гаючи часу. Запевняю вас, що Індія готова зробити проактивний внесок у мирні зусилля. Я особисто готовий зіграти будь-яку роль як друг, щоб допомогти досягти миру”, – додав індійський прем’єр.

Візит прем’єр-міністра Індії став першим за весь період незалежності України. Зеленський охарактеризував цю подію як історичну. Крім того, Київ та Нью-Делі домовилися про співпрацю, підписавши чотири угоди у сферах медицини, сільського господарства, гуманітарної допомоги та культури.

Моді заявив, що Індія виконує “подвійну роль” у контексті війни Росії проти України. Першочергово це стосується надання гуманітарної допомоги українцям.

“Під час кризи є кілька типів допомоги, якої потребував народ України, і щоб задовольнити ці потреби, ми прийняли гуманітарну точку зору, і ми намагалися зробити все можливе, щоб задовольнити ці потреби”, – наголосив він.

Другою роллю Індії Моді назвав притримування “сторони миру”.

“Другий аспект нашої ролі полягав у тому, щоб триматися подалі від війни. Але це не означає, що ми були просто байдужими спостерігачами. Ми ніколи не приймали цієї ролі. Ми ніколи не були нейтральними. Ми з першого дня вирішили, що перебуваємо на боці миру”,– сказав прем’єр.

Від початку війни в Україні індійський уряд утримується від прямого засудження російського вторгнення, закликаючи до діалогу між сторонами. У липні Моді відвідав Москву після того, як російський артобстріл призвів до загибелі понад 30 людей в Україні та завдав значної шкоди дитячій лікарні “Охматдиту” в Києві. Цей візит викликав осуд з боку президента України Володимира Зеленського.

Індія традиційно підтримує тісні зв’язки з Росією, яка з часів холодної війни є ключовим постачальником зброї для Нью-Делі. В умовах війни в Україні Росія стала одним із головних постачальників нафти в Індію за зниженими цінами, що приносить Індії економічні вигоди і допомагає підтримувати російську економіку під санкціями Заходу.

Водночас Індія відчуває тиск з боку західних держав, які прагнуть зміцнити свої відносини з Нью-Делі для протидії зростаючому впливу Китаю в Азійсько-тихоокеанському регіоні. Індія входить до “четвірки” (QUAD) разом зі США, Японією та Австралією, яка позиціює себе як противагу Китаю.

Глави урядів Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Норвегії, Польщі та Швеції 27 листопада ухвалили спільну заяву, в якій запевнили у посиленні підтримки України найближчими місяцями. 

У Франції розглядають можливість розробки балістичної ракети наземного базування з радіусом дії до 1000 кілометрів. Це питання обговорюється між командуванням Збройних сил Франції та Генеральним директоратом з озброєння.

На світових ринках ціни на каву стрімко зростають через побоювання щодо глобальних постачань. У Нью-Йорку ф’ючерси на арабіку досягли найвищого рівня з 1977 року, підскочивши на 3,9%. Загалом цього року ціна на цей сорт зросла на майже 70%.

Під час рейсу авіакомпанії Swiss Air із Цюріха до Брюсселя одному з пасажирів стало зле — тоді екіпаж звернувся за допомогою до людей із медичними знаннями на борту. На заклик відгукнулася голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, котра і надала першу допомогу ще до посадки літака.

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні повідомив, що у четвер, 28 листопада підпише закон про державний бюджет на 2025 рік.