Україна атакувала об’єкти російської нафтової інфраструктури близько 64 разів у 2024 – BBC

Джерело: BBC

З початку року Україна не менше 64 разів атакувала об’єкти російської нафтової інфраструктури Мова насамперед про нафтопереробні заводи та нафтобази.

Щонайменше у 49 випадках влада РФ або російські телеграм-канали повідомляли про пожежі після українських атак. Також дві атаки з подальшими пожежами зафіксовано в окупованому Луганську.

Приблизно чверть усіх атак (17) припала на Краснодарський край РФ, а на другому місці з великим відривом — Ростовська область (п’ять інцидентів).

Водночас одну з найтриваліших пожеж після атаки гасять уже сьомий день на нафтобазі в місті Пролетарськ Ростовської області. Димовий шлейф від пожежі тягнувся на більш ніж 80 км на супутникових знімках Copernicus Sentinel.

Інша резонансна атака відбулася 22 серпня у порту Кавказ поблизу Кримського мосту – відповідальність за неї взяли на себе ВМС України. В результаті атаки затонув залізничний пором, який віз 30 цистерн з пальним.

Об’єкти російської нафтової інфраструктури загалом — логічна мета для таких атак. Доходи від продажу нафти та газу – одне з основних джерел поповнення російського бюджету.

Зараз у Росії діє заборона експорту бензину. Влада РФ запровадила її з 1 березня на тлі зростання цін на бензин на внутрішньому ринку.

Ціни почали зростати навесні на тлі скорочення виробництва бензину. Причиною став ремонт деяких НПЗ, а також атаки безпілотників на заводи. Щоправда, оцінити шкоду від атак складно — найчастіше нафтові компанії не розкривають, як довго їм доводиться лагодити заводи та наскільки довелося скоротити виробництво.

Ситуація на ринку бензину досі залишається напруженою, тому російська влада й обмежує експорт. Тим більше, що від цін на бензин залежать ціни на логістику — тобто перевезення різних товарів та послуг. Виробники вже попереджали торгові мережі про можливе зростання цін. Вони пояснили ці рішення, зокрема зростанням витрат на логістику.

З військового погляду ці атаки мають сенс, тому що НПЗ та інші підприємства ПЕК досить легко вразити дроном — вони стоять на одному місці, займають велику площу, на якій дуже багато вразливих місць. Але головне вони дуже слабко захищені.

Навесні 2024 року, коли кампанія з обстрілу нафтогазової інфраструктури Росії набрала обертів, у пресі обговорювали можливість захисту підприємств зенітними комплексами “Панцир С1”. У такому разі їх довелося б знімати з інших об’єктів, послаблюючи ППО. Проте з того часу, судячи з публікацій у пресі, у захисті об’єктів мало що змінилося. “Панцирі”, очевидно, залишилися на фронті та стратегічних об’єктах.

Місткості на деяких НПЗ росіяни почали закривати протидронними сітками, одначе, судячи з подій, вони не дуже допомагають ворогу зберегти власні запаси.

Читайте також: Дрони СБУ уразили понад 30 російських НПЗ, терміналів і баз – Зеленський

15 липня заступник міністра енергетики Микола Колісник запевнив, що станом на сьогодні енергосистема є збалансованою, тож, відключення на літній період не передбачаються. Щобільше, згідно з даними відомства, енергетики вже відновили більш як половину знищених росіянами енергогенеруючих потужностей. 

Переважна більшість озброєння США, котре згідно з новою угодою Вашингтона з НАТО, повинне бути передана Альянсу для постачання в Україну, вже готове до відправки.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що представник його країни на засіданні міністрів закордонних справ країн ЄС закликатиме відтермінувати голосування щодо 18-го пакета санкцій проти Росії.

Міністр культури Італійської Республіки Алессандро Джулі розкритикував рішення регіональної влади провести концерт за участю Валерія Гергієва, диригента й соратника очільника Кремля Володимира Путіна.

Данія та Нідерланди оголосили про намір приєднатися до плану президента США Дональда Трампа, котрий передбачає закупівлю європейськими країнами американської зброї для передачі Україні.