Жінку з діабетом 1-го типу вперше у світі вилікували за допомогою стовбурових клітин

Джерело: Nature

Жителька Китаю з міста Тяньцзінь стала першою у світі пацієнткою, якій вдалося подолати діабет 1-го типу. Нова методика передбачає трансплантацію спеціальних клітин, вилучених із організму хворого, у верхню частину живота, біля підшлункової залози.

Завдяки експериментальному лікуванню, застосованому вченими з Нанькайського й Пекінського університетів, організм 25-річної китаянки успішно виробляє власний інсулін уже понад рік.

Фахівці розповіли, що безпосередньо трансплантація, проведена у червні 2023 року, зайняла менше, ніж пів години.

Спершу в пацієнтки відібрали матеріал і “перепрограмували” персоналізовані стовбурові клітини. Їх використали для вирощування острівцевих клітин – клітин, які виробляють гормон інсулін, що допомагає контролювати рівень цукру в крові. Переважно вони знаходяться в підшлунковій залозі.

Далі вченим потрібно було пересадити нові “острівці”. Їх трансплантували у верхню частину живота пацієнтки, під черевною порожниною, біля підшлункової залози.

Як зазначається, подібні операції вже проводилися, проте клітини підсаджували до печінки. Їх було складніше спостерігати за допомогою неінвазивних методів, таких як МРТ, що ускладнювало видалення цих скупчень клітин при негативній реакції організму, коли імунна система пацієнта відторгала й атакувала трансплантат.

Новий метод трансплантації дозволив дослідникам порівняно легко стежити за розвитком “острівців” за допомогою МРТ.

За словами вчених, пацієнтка перед операцією вже приймала імунодепресанти для лікування захворювання печінки. Тому залишається незрозумілим, який шанс відторгнення аналогічних острівців, отриманих із власних клітин, в інших людей.

“У пацієнтки спостерігалася стійка незалежність від інсуліну, починаючи з 75 дня після трансплантації”, – зазначили експерти.

Американська компанія-розробник софту для розпізнавання тексту ABBYY масово звільнила співробітників з російським громадянством, як мінімум із трьох своїх міжнародних офісів — на Кіпрі, в Угорщині та Сербії.

У Центрі національного спротиву зауважили, що у тимчасово окупованому Донецьку відбулася так звана “міжнародна” конференція “історія новоросії”, на якій зокрема акцентували на вигаданому “спільному” минулому України та РФ.

У жовтні польський центр міжнародної допомоги (PCPM) за підтримки МЗС країни розпочне ремонт чотирьох амбулаторій у селах на Херсонщині, адже саме тут відбуваються щоденні обстріли російськими військовими.

Новообраний генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україна має стати членом альянсу, оскільки досягти сталої та міцної безпеки у Європі без неї неможливо.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 1 жовтня. З початку доби відбулося 110 бойових зіткнень, противник завдав 2 ракетні удари (2 ракети), 59 авіаційних ударів (зокрема, задіяв 104 КАБ) та 446 ударів дронами-камікадзе, здійснив 2713 обстрілів позицій наших військ.