Антарктида стає зеленішою значно швидше, ніж очікувалося раніше
Джерело: Sky News
Частини Антарктиди зеленіють значно швидше, ніж очікувалося раніше, що змушує вчених переглядати вплив зміни клімату на цей регіон. Згідно з дослідженням британських науковців, площа, покрита рослинністю на Антарктичному півострові, збільшилася вдесятеро за останні 40 років.
Дослідники з університетів Ексетера та Хартфордшира спільно з Британською антарктичною службою використовували супутникові дані для вивчення “озеленення” Антарктичного півострова.
Загалом територія залишається переважно вкрита снігом, льодом та скелями. Але рослинність на півострові значно зросла, зокрема в одному регіоні її площа збільшилася з менше ніж одного квадратного кілометра в 1986 році до майже 12 квадратних кілометрів у 2021 році.
Зростання кількості рослинності значно прискорилося між 2016 та 2021 роками, збільшившись на понад 30%. Вчені дійшли висновку, що антропогенні зміни клімату є ключовим фактором цих процесів. Доктор Томас Роланд з Університету Ексетера зазначив, що масштаби цих змін були неочікуваними для дослідницької команди.
Доктор Оллі Бартлетт з Університету Хартфордшира підкреслив, що хоча виявлення рослинності на півострові не стало для вчених сюрпризом, швидкість її поширення була шокуючою. Більшість рослин, знайдених у регіоні, це мохи, лишайники, підліски та гриби, які можуть рости на голих скелях та існувати там протягом понад 5 000 років.
Дослідження, опубліковане в журналі Nature Geosciences, також свідчить про те, що збільшення кількості рослин може сприяти утворенню ґрунтів в Антарктиді, що потенційно створює умови для подальшого зростання рослинності. Це, однак, може призвести до проникнення немісцевих і потенційно інвазивних видів у регіон.
Науковці закликають до негайних дій для запобігання подальшій деградації екосистем Антарктиди, оскільки зміни клімату вже відчутно впливають навіть на найвіддаленіші частини Землі.
- Дослідження свідчать, що через танення льодовиків внаслідок глобального потепління, обертання Землі сповільнюється. Відтак тривалість кожної доби стає довшою, оскільки зникнення льоду міняє форму планети.
- Зі зростанням температури планети гриби можуть змінюватись і стати більш агресивними й небезпечними для людини. Це встановила група медичних дослідників і інфекціоністів з Китаю, разом з ученими з Сінгапуру і Канади.
Сьогодні під час обміну військовополоненими в Україну повернувся колишній журналіст “Еспресо” Роман Борщ. Інформацію підтвердили народний депутат Ярослав Юрчишин і дружина звільненого Оксана Борщ.
Косатка, котра у 2018 році полонила серця всього світу тим, що відмовилася відпустити свого мертвого дитинча, народила друге дитинча.
Американський підприємець та розробник Ілон Маск розкритикував новий пакет допомоги Україні, назвавши президента Володимира Зеленського “чемпіоном усіх часів” з пограбування США.
Фінські служби оглянули місце обриву електричного кабелю EstLink 2 на дні Балтійського моря і виявили слід від волочення якоря. В Національному бюро розслідувань вважають, що він залишений нафтовим танкером Eagle S, що належить до “тіньового флоту” Росії.
У соцмережі X (Twitter) обліковий запис під назвою “Чи помер Джиммі Картер сьогодні?” останні пів року щодня публікував відповідь “Ні” у різних варіаціях. Проте 28 грудня, оновивши статус “Ні”, власник акаунту не зміг оперативно зреагувати на новини: через кілька годин після публікації Джиммі Картер помер у віці 100 років.