РФ забрала свободу в Грузії, а найближчими роками може і в Молдови — Зеленський
Джерело: інтерв’ю з представниками ЗМІ країн Північної Європи
Президент України Володимир Зеленський попередив про можливі плани Росії щодо Молдови, зазначивши, що Москва вже змінила політичний курс Грузії та може мати схожі наміри щодо інших країн регіону.
Зеленський наголосив, що Росія прагне відновити вплив, як за часів Радянського Союзу, і здійснює це поступово. Наприклад, намагаючись впливати на інші країни без використання зброї. На його думку, саме зі збройного втручання свого часу почалися зміни в Грузії, де Росія окупувала частину території, що зрештою призвело до проросійського курсу в її політиці.
“Жодних санкцій проти Путіна, багато росіян в Грузії, їхній вибір – дружба з Росією, їхній вибір – не йти до Європейського союзу. Вони змінили позицію. Росія сьогодні перемогла. Вони забрали свободу Грузії. Це щодо Грузії. Щодо Молдови. Вони йдуть у тому ж напрямі. Побачите, Росія йде тим самим шляхом. Вони хочуть зробити те саме і зроблять, якщо Захід не зупинить свої розмови про червоні лінії,” – сказав Зеленський.
Він також висловив думку, що Захід ризикує втратити Молдову у найближчі роки, якщо й надалі зберігатиме поточну позицію.
“А Україна… Ми більші. В цьому і є різниця між нами і Грузією, ми значно більші. У нас більше населення, більше чоловіків, які не хотіли бути росіянами. Ось і все,” – додав президент.
- Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі офіційно заявила, що не визнає результатів парламентських виборів у країні. Пізніше її викликали до прокуратури для надання свідчень у розслідуванні можливих фальсифікацій на парламентських виборах у країні.
- Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявляв, що результати парламентських виборів будуть затверджені попри спротив опозиції, яка відмовляється визнавати їхні результати. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі офіційно заявила, що не визнає результатів парламентських виборів у країні.
- Своєю чергою, голова спостережної місії ENEMO, Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами Златко Вуйвовіч заявив, що парламентські вибори 2024 року в Грузії пройшли з численними порушеннями, що вплинуло на інклюзивність і прозорість виборчого процесу.
Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.
Ввечері 14 липня президент Володимир Зеленський провів розмову з главою Білого дому Дональдом Трампом. Сторони зокремо обговорили зміцнення українських позицій для досягнення миру.
Президент Володимир Зеленський, наголосивши на пріоритетності розвитку власного виробництва в Україні, підтвердив намір призначити нинішнього главу уряду Дениса Шмигаля новим очільником Міноборони.
Президент США Дональд Трамп 14 липня оголосив про різке збільшення збройових постачань країнам НАТО у межах нового плану озброєння України. Угода передбачає постачання ракет, засобів ППО та артилерійських снарядів, котрі зрештою мають спорядити Києву.
14 липня під час зустрічі з генсеком НАТО Марком Рубіо, президент США Дональд Трамп заявив, що збирається надсилати “найсучаснішу зброю” Альянсу, котрий зможе передати її Україні.