Зеленський заявив, що підпише закон про держбюджет-2025
Джерело: Володимир Зеленський/Фейсбук
Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні повідомив, що у четвер, 28 листопада підпише закон про державний бюджет на 2025 рік.
Зеленський зауважив, що провів нараду з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, міністром фінансів Сергієм Марченком, а також представниками Ради.
Обговорили основні параметри державного бюджету на наступний рік, нашу фінансову готовність і на цей грудень, і на наступний рік. І домовилися, що завтра я підпишу закон про державний бюджет на наступний рік – одразу після того, як закон надійде з Верховної Ради. Головне – усі фінансові потреби України на найближчий час і на наступний рік гарантовані, — заявив він.
Зауважимо, 19 листопада народні обранці ухвалили проєкт державного бюджету на 2025 рік у другому читанні і в цілому. Свій голос за держбюджет віддали 257 нардепів.
Прогнози бюджету
Доходи держбюджету у 2025 році передбачені у розмірі 2 трлн 336 млрд гривень, видатки – 3 трлн 938 млрд, 2 млн гривень (+19% порівняно з поточним роком).
Дефіцит складе 1 трлн 546 млрд гривень або 19,4% ВВП (цього року дефіцит 20,6% ВВП).
Наступного року Україна розраховує залучити від партнерів 38 млрд 823 млн гривень.
ВВП може зрости на 2,7 %. Курс долара закладено на рівні 45 гривень.
Прожитковий мінімум і мінімальна зарплата будуть на рівні 2024 року. В Кабміні вважають, що середня зарплата українців буде становити 24 тис. грн.
Витрати на сектор безпеки і оборони зростуть до 2 трлн. 223 млрд грн. Це 26,3% від прогнозованого ВВП країни.
Як розподілять бюджет
У 2025 році Кабмін пропонує взяти за основу таку програму:
- Соціально незахищених громадян – 419,2 млрд грн.
- Сфера охорони здоровʼя – 210,7 млрд.
- Освіта – 169,3 млрд.
- Медіа та культуру – 9,6 млрд.
- Спорт – 5,6 млрд.
- Пенсійне забезпечення – 237,9 млрд
- Підтримка ветеранів війни – 5,8 млрд
- Підтримка бізнесу -19,4 млрд
- Резервний фонд – 43,9 млрд
На що зростуть витрати
Також Кабмін пропонує підвищити витрати на органи національної безпеки та оборони:
- Міноборони – 1 трлн 568,1 млрд гривень (+34,7%),
- Головне управління розвідки – 24,9 млрд (+37,3%),
- РНБО – 322,8 млн (+2,9%),
- СБУ – 41,7 млрд (+18,8%),
- Служба зовнішньої розвідки – 6,5 млрд (+8,2%).
Можуть зрости витрати і на антикорупційні органи – НАБУ, НАЗК, АРМА та Бюро економічної безпеки (на 44,2%).
На органи центральної влади закладено на наступні суми:
- Верховна рада – 3,1 млрд гривень (+5,3%),
- Державне управління справами – 3,7 млрд (+16,9%),
- Секретаріат Кабміну – 13,2 млрд (+15,7%).
На правоохоронні органи пропонують виділити:
- МВС – 438,3 млрд гривень (+35,2%),
- на прокурорів – прийняли поправку не збільшувати заробітні плати,
- Управління держохорони – 3,7 млрд (+2,6%),
- Держбюро розслідувань – 3,8 млрд (без змін).
Суттєві зростання витрат мають відбутися на Мінреінтеграції окупованих територій – 1,5 млрд грн, що порівняно з 2024 більше на 56%.
На Держагентство з відновлення інфраструктури планують закласти – 42,5 млрд, що на 61,2 % більше.
На Фонд Державного майна підвищити майже на 290% видатків, а саме – 2,8 млрд гривень.
На Міністерство розвитку громад та територій на 58,8%, тобто на 20,2 млрд грн.
Також пропонують збільшити на 81,5% – на Міністерство аграрної політики (9 млрд гривень), на 37,8% – на Міністерство енергетики (7 млрд гривень), на 50,1% – на Міністерство цифрової трансформації (4,2 млрд гривень), на 12,2% – на Міністерство захисту довкілля (10 млрд гривень), на 6,9% – на Міністерство розвитку стратегічних галузей промисловості (54,8 млрд гривень), на 20,2% – на Міністерство фінансів (674,2 млрд гривень), на 6,1% – на МОЗ (214,1 млрд).
На що скоротять витрати
Менше виділяти коштів у 2025 році планують:
- Міністерству економіки;
- Міністерству соціальної політики;
- Міністерству у справах ветеранів;
- Міністерству молоді та спорту;
- Центральній виборчій комісії;
- Міністерству закордонних справ;
- Міністерству освіти і науки.
Також урізають витрати та на Державне космічне агентство.
Які правки прийняли
До другого читання прийняли поправки щодо таких норм:
- 90 млрд грн кредитних коштів надійдуть до державного бюджету від Великобританії лише на покриття військових видатків, а саме — закупівлю зброї;
- залишили 4% ПДФО (крім військового) в громадах (тобто, загалом буде 64% для громад) для розрахунків за комунальні послуги та енергоносії, тому скасовується субвенції обласним бюджетам на покриття різниці в тарифах на 12,2 млрд грн;
- дозволили прифронтовим громадам НЕ перераховувати кошти до державного бюджету у розмірі загалом 593 млн грн;
- додатково виділили 128 млн грн Укрзалізниці на співфінансування європейського проєкту розвитку залізничної інфраструктури, (фактично — залізничного полотна). Співфінансування — обовʼязкова умова надання європейських коштів;
- додатково виділили 277,1 млн грн НАН, зокрема на дослідження у військовій сфері;
- виключили можливість політичним партіям купувати військові ОВДП;
- виключили зобовʼязання лікарням тримати гроші на рахунках в Казначействі.
Серед головних недоліків держбюджету-2025 зокрема нардеп Ярослав Железняк назвав виділення 1,5 млрд гривень на телемарафон і гроші кешбек за купівлю українських товарів. Також документ розкритикувала фракція “Європейська Солідарність”, зазначивши, що той суперечить заявам Президента Зеленського щодо внутрішнього плану стійкості.
Окрім того, народна обраниця Ніна Южаніна наголосила, що 80 млрд грн із державного бюджету мають бути спрямовані на армію, а не на другорядні економічні програми.
Южаніна застерегла, що Комітет Верховної Ради з питань бюджету відхилив пропозицію щодо зарахування військового збору до спеціального фонду, кошти якого мали б скеровувати виключно на сектор безпеки та оборони.
Також вона висловила критику документу, називаючи його несправедливим через суттєве збільшення видатків на утримання фінансових та контролюючих державних інституцій.
- Кошти на виплату так званої “тисячі від Зеленського” візьмуть із Фонду безробіття, повідомила голова бюджетного комітету Верховної Ради Роксолана Підласа.
- Народний депутат від “Слуги народу” Дмитро Гурін запевняє, що щиро не вбачає ні ризиків, ані проблем у тому, аби роздавати кошти партнерів, котрі ті передали на цільові програми в Україні. Принаймні так він відповів на запитання Букв на платформі X.
- Фракція “Європейська Солідарність” розкритикувала бюджет на 2025 рік.
- Президент України Володимир Зеленський у Верховній Раді представив внутрішній план стійкості.
На світових ринках ціни на каву стрімко зростають через побоювання щодо глобальних постачань. У Нью-Йорку ф’ючерси на арабіку досягли найвищого рівня з 1977 року, підскочивши на 3,9%. Загалом цього року ціна на цей сорт зросла на майже 70%.
Під час рейсу авіакомпанії Swiss Air із Цюріха до Брюсселя одному з пасажирів стало зле — тоді екіпаж звернувся за допомогою до людей із медичними знаннями на борту. На заклик відгукнулася голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, котра і надала першу допомогу ще до посадки літака.
Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні повідомив, що у четвер, 28 листопада підпише закон про державний бюджет на 2025 рік.
Вперше за чотири роки протурецькі повстанці розпочали наступальну операцію проти сил Башара Асада в Сирії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 27 листопада. На даний час відбулося 150 бойових зіткнень. Найгарячішою сьогодні є ситуація на Покровському та Курахівському напрямках, також ворог активний на Куп’янському і Времівському напрямках.