Конвої НАТО можуть захистити врожай зерна в Україні від Путіна – Bloomberg
Джерело: Bloomberg News
Росія припинила участь в зерновій угоді і Путін сказав, що він може почати атакувати зернові судна, які все ще курсують міжнародними водами Чорного моря. Це дуже ускладнює, а то й унеможливлює отримання безпечного експорту зерна та іншої сільськогосподарської продукції, фактично створюючи блокаду. Відповідно до міжнародного права такі блокування є незаконними.
ООН не зможе взяти на себе провідну роль у захисті безпечного експорту через можливість Росії накласти вето на будь-які рішення Ради Безпеки. Тож таку місію, ймовірно, може очолити або НАТО, або “коаліція охочих” на чолі зі США.
Ймовірно, об’єднається торгове судно в конвої по три-п’ять кораблів, кожен з яких супроводжувався двома військовими кораблями з керованими ракетами. Буде значний повітряний компонент для здійснення патрулювання з відстеженням розташування російського Чорноморського флоту, який працює в основному з портів окупованого Криму, і для реагування на можливі російські повітряні атаки на кораблі. Винищувачі можуть бути направлені на бази НАТО на півночі Туреччини або, ймовірніше, в Румунії та Болгарії. Супутникове командування та управління буде необхідним, повітряні та морські безпілотники можуть бути інтегровані.
“Очевидно, що все це було б страшенно складним і ризикованим. З точки зору складності, я впевнений, що НАТО (або коаліція, сформована США, Великобританією та їхніми чорноморськими партнерами) могла б впоратися з такою оборонною військовою операцією. Ризик очевидний: це приведе Росію та західних прихильників України до прямої конфронтації, якщо не обов’язково до бойових дій. Було б надзвичайно важливо перед початком місії публічно пояснити її наміри та масштаби, даючи зрозуміти Росії, що ми не хочемо бою, а зробимо все, що від нас залежить, щоб захистити конвої”, – зазначив Джеймс Ставрідіс, автор статті.
За його прогнозами Путін буде погрожувати, але навряд чи вступить у прямий бій з НАТО чи з коаліцією чорноморських військових кораблів на чолі з США.
- США сподіваються за допомогою Туреччини повернути РФ до «Чорноморської зернової ініціативи».
- Ердоган і Зеленський обговорили продовження Чорноморської зернової угоди.
- Під час нічної атаки на Одещину росіяни поцілили у термінали з зерном: знищено понад 100 тонн продукції.
Російські військові атакували Білозерку на Херсонщині, внаслідок чого постраждали водій та фельдшер бригади швидкої допомоги. Медики зазнали мінно-вибухових та черепно-мозкових травм. Ще було пошкоджено автомобіль.
Google Maps опублікував оновлені супутникові знімки, де видно розташування українських військових систем. У компанії досі не відреагували на звернення про видалення фотографій.
Народний депутат Роман Костенко, який є секретарем Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, заявив про необхідність мобілізації 500 тисяч громадян через на поточну ситуацію на фронті.
У ніч на 3 листопада Київська область зазнала атаки російських ударних безпілотників, усі цілі були знищені силами протиповітряної оборони. Глава Київської ОВА Руслан Кравченко повідомив, що повітряна тривога тривала майже 11 годин. Попри збиття ворожих дронів, уламки спричинили пошкодження в п’яти районах області.
Триває 984-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 699 тисяч осіб.