ЄС щомісяця забезпечуватиме Україні по €1,5 млрд коштом заморожених активів РФ

Джерело: пресконференція Антоніу Кошта у Києві

Президент Євроради Антоніу Кошта під час візиту до Києва повідомив, що у грудні Україна отримає 4,2 млрд євро макрофінансової допомоги від ЄС.

Разом з тим, з 2025 року Україна отримуватиме щомісяця 1,5 млрд євро із заморожених активів РФ. Кошта запевнив, що виплати таких траншів розпочнуться з січня.

Тоді як у грудні Євросоюз виділить Україні додаткові 4,2 млрд євро, щоб “підтримати український бюджет”.

Додатково, починаючи з наступного місяця ми надаватимемо ще цілий рік щомісяця по 1,5 млрд євро допомоги, — заявив президент Євроради.

Важливо те, що кошти ЄС, отримані від використання заморожених російських активів, можна буде “використати для військових цілей”.

Блок продовжить надавати Україні фінансову, військову, економічну, енергетичну та гуманітарну допомогу на тлі триваючої російської агресії та постійних обстрілів цивільної інфраструктури, додав Кошта.

Зауважимо, Україна отримала від Європейського Союзу новий транш у розмірі 4,2 ​​млрд євро в межах програми Ukraine Facility. Про це у вівторок, 13 серпня, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Раніше міністерка економіки Юлія Свириденко підписала фінансову угоду між Україною та Європейським Союзом, яка регулює отримання грантової допомоги в межах програми Ukraine Facility у розмірі 5,27 млрд євро протягом наступних чотирьох років.

Свириденко зазначила, що підписання угоди сприятиме стабілізації макроекономічної та фінансової ситуації в країні та забезпечить необхідні ресурси для підтримки ключових секторів економіки. Повідомляється, що це остання угода, необхідна для того, щоб повністю запустилася програма Ukraine Facility.

Загалом бюджетна підтримка в межах першої складової програми, включно з кредитними та грантовими коштами, становить 38,27 млрд євро. Зокрема у 2024 році Україна очікує отримати 16 млрд євро підтримки, з яких 3 млрд євро буде грантовою допомогою.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.

Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.