Після вторгнення Росії 80% українців ідентифікують себе як громадяни України – КМІС
Джерело: КМІС
Згідно з результатами опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), після повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року 80% українців ідентифікують себе як громадяни України.
Соціологи показали результати відповідей українців на запитання “Ким Ви вважаєте себе в першу чергу?” з опціями, які варіюють від “мешканцем села, району чи міста” до “громадянином світу”.
Як зазначається, це запитання з початку 1990-х років ставить Інститут соціології НАН України (дані за 2022-2024 роки були зібрані КМІС).
“Як можна бачити, за останні понад 30 років можна говорити про зростання самоусвідомлення як частини української нації – якщо на початку 2000-х років лише 40% у першу чергу ідентифікували себе як громадяни України (а значна частина населення мали більш локальну ідентичність – як-от мешканець свого населеного пункту чи регіону), то далі в період до 2014 року середній показник становив 51%, у період до 2022 року – 60%”, – йдеться в повідомленні.
Зараз, після 2022 року, у середньому 80% українців ідентифікують себе як громадяни України.

Фото: КМІС
При цьому вказано, що у всіх регіонах абсолютна більшість ідентифікують себе у першу чергу як громадяни України. Так, за даними опитувань КМІС у 2022-2024 роках у середньому 80% мешканців Заходу, 82% мешканців Центру, 80% мешканців Півдня і 77% мешканців Сходу вважають себе в першу чергу громадянами України.
Те саме стосується і інших категорій населення: зокрема, незалежно від етнічного походження чи мови абсолютна більшість вважають себе громадянами України. Зокрема, у період 2022-2024 років у середньому 81% українськомовних і 75% російськомовних респондентів ідентифікували себе в першу чергу як громадяни України.
“У контексті результатів далі також варто додати, що крім високої громадянської ідентифікації є чітке усвідомлення Росії як ворога (що сприяє кращій делімітації України як своєї Батьківщини): 96% на Заході, 93% у Центрі, 90% на Півдні, 88% на Сході, 96% українськомовних українців і 80% російськомовних українців погано ставляться до Росії”, – зазначено в матеріалі.
Довідка. Опитування проводилося впродовж 20 вересня – 3 жовтня 2024 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
- Згідно з результатами опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), станом жовтень 2024 року 32% опитаних українців готові до територіальних поступок, а 58% – проти.
Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні.
В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.
Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.