Шлях Трампа від заборони TikTok до захисту платформи: аналіз NYT

Джерело: NYT

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп, котрий ще у 2020 році засуджував TikTok як загрозу національній безпеці, нині ж виступає на захист китайської платформи, закликаючи до її збереження.

У 2020 році Трамп ініціював заборону TikTok через китайське походження, звинувативши платформу в небезпеці для особистих даних американців та можливості використання її урядом Китаю для шпигунства.

У липні 2020 року він сказав Bloomberg News в інтерв’ю, що його адміністрація розглядає заборону, оскільки “те, що сталося з цим вірусом у Китаї, те, що вони зробили з цією країною та з усім світом, є ганебним”.

Він підписав указ, яким вимагав від материнської компанії ByteDance продати американську частину бізнесу. Однак цей план заблокував суд, тоді як адміністрація Байдена у 2021 році скасувала заборону, підтримавши нове законодавство щодо продажу TikTok некитайській компанії.

На тлі президентської кампанії 2024 року Трамп несподівано змінив свою позицію. У березні він розкритикував законопроєкт, що вимагав продажу TikTok, заявивши, що молодь “збожеволіє без платформи”. Він також сказав, що дії проти TikTok підуть на користь Facebook, а він вважає його “ворогом народу”. Політичні експерти пов’язують це з впливом мільярдера Джеффа Ясса, значного акціонера ByteDance, який фінансово підтримує політиків, пов’язаних із TikTok.

Крім того, TikTok став важливим інструментом для передвиборчої кампанії Трампа. На платформі він здобув 14,7 мільйона підписників, використовуючи її для спілкування з молоддю. Його син Баррон навіть заохотив Трампа активніше працювати з TikTok, щоб залучити молодих виборців.

У грудні Трамп подав до Верховного суду прохання відкласти заборону TikTok, яка має набути чинності 19 січня, за день до його повернення до Білого дому. У своєму зверненні Трамп наголосив на важливості свободи слова та застеріг від “небезпечного глобального прецеденту” цензури.

Цей крок викликав суперечки навіть серед республіканців. Зміна позиції, на думку експертів, має більше спільного з його політичними інтересами та впливом спонсорів, аніж із національною безпекою.

Доля TikTok тепер залежить від рішення Верховного суду, який розгляне справу 10 січня. Якщо закон про заборону буде визнано конституційним, платформа ризикує зникнути зі США, якщо ByteDance не продасть її.

Захищаючи TikTok, Трамп позиціює себе як захисник свободи слова, попри власну ініціативу щодо заборони платформи чотири роки тому. Його сучасна позиція викликає суперечки, адже, за словами критиків, вона продиктована самозбереженням та політичними амбіціями.

Президент США Дональд Трамп продовжив роботу застосунку TikTok у країні ще на 75 днів, висловивши надію на співпрацю з Китаєм.

У Сербії закликають до проведення незалежного розслідування повідомлень про використання забороненої звукової зброї проти натовпу під час мирного мітингу 15 березня. Влада це категорично заперечує.

Попри незначне зниження цін, курячі яйця залишаються дорогими для багатьох американців. Напередодні Великодня споживачі шукають альтернативи: у соцмережах популярності набирають відео, де замість традиційних яєць фарбують зефір, картоплю та навіть цибулю.

У п’ятницю, 4 квітня в Києві відбулися зустрічі представників Франції, Великої Британії та України щодо розміщення військового контингенту. Президент України Володимир Зеленський поділився підсумками зустрічі.

Національний фонд гуманітарних наук США (National Endowment for the Humanities) припинив фінансування видавничої програми Українського наукового інституту Гарвардського університету, в рамках якої публікувались книги українських авторів в англійському перекладі.